Ruprechtovský větrný mlýn s Halladayovou turbínou je unikát
V České republice se nachází celá řada přírodních skvostů a architektonických divů. Mezi nejčastěji navštěvované patří hrady, zámky, parky, náměstí nebo sakrální stavby.
Své osobité kouzlo však mají i větrné mlýny, které potěší nejen všechny milovníky technických památek. Když se zasadí do malebné české krajiny, vytváří mnohdy krásnou scenérii. Přesně to je případ jednoho mlýnu, který najdete v Jihomoravském kraji. Který to je?
Tento větrný mlýn obdivuje celá Evropa
Větrný mlýn, o kterém je řeč, naleznete v obci Ruprechtov, jež se rozpíná v okrese Vyškov. Jedná se o výjimečně vzácnou perlu mezi evropskými mlýny, kvůli čemuž se za ním sjíždí lidé ze všech koutů (nejen) Evropy. Na jeho starobylém vrcholku se totiž vyskytuje takzvaná Halladayova turbína, kterou byste v celém širém okolí hledali jen velmi těžko. Je nejen českou, ale i evropskou raritou.
Z Brna to k němu je pouze necelých 45 minut cesty.
Ze stěn mlýna na návštěvníky dýchá pestrá historie
Větrný mlýn v Ruprechtově byl vystavěn v roce 1873. Původně se jednalo o klasický mlýn holandského typu, který disponoval větrným kolem o čtyřech lopatách a otočnou střechou.
Po pohromě, která přišla ze samotného nebe v podobě nemilosrdné vichřice, se dočkal přestavby. Původní mechanismus byl vyměněn za Halladayovu turbínu, která byla patentovaná v USA. Svůj název nese po Danielu Halladayovi, což byl významný americký vynálezce, konstruktér a vášnivý farmář. Turbína je funkční do dnešního dne – otáčí se ve výšce 16 metrů nad zemí. Může se pyšnit průměrem 10 metrů a váhou 2 tuny. O to, aby se kolo otáčelo ve správném směru, se stará robustní dvojité kormidlo.
Mezi lety 1992 až 1995 byla provedena důkladná rekonstrukce větrného mlýnu, jejíž provedení se opírá o historické dokumenty a fotografie.
Mlýn si můžete důkladně prohlédnout
Pokud máte zájem o důkladnou prohlídku mlýna, můžete ji absolvovat s průvodcem. Provede vás třemi podlažími, která každého návštěvníka seznámí se zajímavými fakty. Přes léto slouží mlýn k ubytování, avšak jeho největší chloubu (Halladayovu turbínu) můžete i tak spatřit na vlastní oči. Přečíst si můžete i základní údaje, které jsou volně dostupné na informační tabuli.
Větrný mlýn v Ruprechtově má svou vlastní poštovní známku
Na podzim roku 2009 obdržel mlýn svou vlastní poštovní známku, jejíž nominální hodnota činí 10 Kč. O její vydání se postarala Česká pošta. Zároveň Česká národní banka vydala do oběhu symbolickou zlatou minci, která má nominální hodnotu 2 500 Kč. Společně s tím byl nakonec ještě vystavěn miniaturní model mlýna v parku miniatur v Mariánských Lázních. Měřítko tohoto modelu je 1:25. Miniatura v lázeňském městě je tedy 25krát menší.
V Ruprechtově si brousí zuby na zápis mlýna do seznamu UNESCO
Větrný mlýn v Ruprechtově je technickou kulturní památkou, ale brousí si zuby i na zápis do seznamu UNESCO. Kromě toho, že je kandidátem na zápis na seznam UNESCO, byl taktéž navržen na zařazení mezi národní kulturní památky. Pokud bude na seznam UNESCO skutečně zapsán, nejspíše se bude potýkat s rozsáhlými přílivovými vlnami návštěvníků. Pokud tedy upřednostňujete nerušené a klidné cestování, raději byste ho měli posvětit svou vizitou co nejdříve.
Kam v okolí?
V okolí Ruprechtova narazíte na bohatý arzenál pamětihodností i přírodních skvostů. Určitě můžete zavítat například do Moravského krasu, který je skrze na skrz protkaný tajuplnými jeskyněmi. Velmi známý je jeskyní komplex zvaný Punkevní jeskyně, součástí kterého je propast Macocha.
Navštívit můžete i další mlýny, které jsou nedaleko. Zajímavá je třeba moderní větrná elektrárna v Drahanech. V dojezdové vzdálenosti je i mlýn v Protivanově, avšak ten se nachází o několik desítek kilometrů dál.
Zdroje: wikipedia.org kudyznudy.cz poznatsvet.cz