Braunův betlém a hospitál v Kuksu: Místa, která musíte vidět

Roubené stavby neboli roubenky byly zbudovány technikou tzv. roubení, což asi nepřekvapí. V minulosti přitom v Čechách a na Moravě početně převládaly nad ostatními stavbami. Některé z nich jsou přitom obdivuhodné dodnes.

Roubenky se staví už více než tisíc let. Na našem území přitom byly v minulosti typické. Chcete-li si tyto klasické stavby prohlédnout i dnes, máte řadu možností. Za krásou starých roubenek lze vyrazit např. do Kuksu, což je obec v královéhradeckém regionu, která leží 6 km severně od Jaroměře. Pozoruhodné jsou přitom nejenom místní roubené chaloupky řemeslníků, ale také zajímavý barokní lázeňský areál se špitálem, který zdobí krásné sochy. Vydejme se tedy do Kuksu.

Hospitál v Kuksu
Hospitál v Kuksu patří mezi naše nejvýznamnější barokní památky Zdroj Shutterstock

Roubené domky řemeslníků

Barokní lázně nechal v letech 1692 až 1724 vybudovat hrabě František Antonín Špork. V roce 1703 přitom vznikly především západně od současného centra obce roubené domky jako zázemí pro řemeslníky a další služebníky (komorníky, kuchaře, lazebníky atd.). Ačkoli v dalších staletích došlo u mnohých k přestavbě, řada těchto roubenek je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky. Obdivovat je tedy lze i ve 21. století jako součást našeho dědictví.

Fragmenty lázní a hospitál

Místní lázně byly postaveny do roku 1694, přičemž se jednalo o významné místo své doby. Jejich význam nicméně postupem času upadal. Dnes je tak můžete najít na seznamu bývalých lázní ČR. Jejich součástí byl i zámek. Ten byl ovšem na samém počátku 20. století jako vyhořelý stržen. Do dnešní doby se z celého areálu dochovaly pouze fragmenty, mezi nimiž musíme zmínit kaskádové schodiště se sochami Tritonů, stejně jako hostinec s původním názvem U Zlatého slunce.

Daný areál se nacházel na levém břehu Labe naproti kukskému hospitálu, který v letech 1744 až 1938 provozoval řád milosrdných bratří. Nejedná se přitom o komplex ledajaký. Hospitál patří mezi nejvýznamnější barokní památky v ČR. Jednalo se o útulek pro vojenské veterány, přičemž na první pohled zaujme především kostel Nejsvětější Trojice. V hrobce pod touto stavbou přitom spočinul i hrabě Špork s rodinou. Součástí komplexu je sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna, přičemž za zmínku stojí především soubor ženských soch zvané Ctnosti a neřesti. Prohlédnout si zde navíc lze i barokní lékárnu.

Ženské sochy zvané Ctnosti v Kuksu
Ženské sochy zvané Ctnosti Zdroj marketa1982 Shutterstock

Kam vyrazit v okolí Kuksu

Jak je patrné z předešlých řádků, v samotném Kuksu je k vidění mnoho památek, nicméně zajímavá místa se nacházejí i v okolí této obce. Co byste tedy při případné návštěvě neměli vynechat?

  • Za zmínku stojí Braunův betlém, který pochází rovněž od Matyáše Bernarda Brauna. Tento sochař, který je řazen mezi nejvýznamnější představitele českého vrcholně barokního sochařství, vytesal přímo do pískovcových skal v lese biblické výjevy.
  • Absolvovat doporučujeme rovněž naučnou stezku s názvem Půjdem spolu do Betléma, která zahrnuje pamětihodnosti obec a jejího okolí.
  • A ještě jednou sochařství. Dva kilometry západně od výše popsaného barokního areálu v Kuksu se nachází tzv. Křížová cesta 21. století, což je soubor 15 soch, který vytvořili čeští sochaři tří generací.
  • Budete-li si chtít při svém putování po Kuksu a okolí odpočinout, učinit tak můžete v bylinkové zahradě Josefa Kamela, která se nachází v Žirči.
  • Kuks se nachází mezi Jaroměří a Dvorem Králové. Blízko se navíc rozléhá i pevnostní město Josefov.
  • Poblíž Jaroměře můžete navštívit i lázně Velichovky, které jsou na rozdíl od těch kukských funkční. Provádí se zde hlavně slatinné koupele.
  • Fyzicky aktivní jedinci či celé rodiny se mohou vydat také na cyklostezku z Hradce Králové do Kuksu, která patří se svými 26 km mezi nejdelší souvislé stezky tohoto druhu v České republice. Vede přitom překrásnou polabskou krajinou.

Zdroje: Kuks, ZKUSKUKS, Wikipedia

Redaktor: Petr Šindelář