Toto běžné jídlo pomáhá srdci a snižuje riziko mrtvice. Znáte ho?
Zdraví zcela bezpochyby patří k největším cennostem, které člověk má. Proto by se o něj měl každý náležitě starat. S tímto tvrzením by nejspíše souhlasil úplně každý. Přesto se však najde celá řada lidí, kteří berou zdravý životní styl a spolu s ním prevenci nemocí stále na lehkou váhu.
Jedním z největších strašáků moderní doby se staly choroby srdce a cév. Potvrzují to nejen informace ze všech koutů světa, ale i statistiky přímo z Česka. Nemocím srdce a cév podle průzkumu z roku 2020 podlehne každoročně více než 31 000 lidí. To znamená, že více než 32 procent smrtí v Česku je zapříčiněno kardiovaskulárními chorobami. Tyto údaje budiž varováním, že byste se o zdraví vašeho životně důležitého orgánu měli starat obzvláště pečlivě.
Jeden ze základních bodů prevence srdečních onemocnění spočívá v tom, že byste si měli udržovat optimální krevní tlak. V tom vám může pomoci tento jednoduchý zvyk, který je mimo jiné velmi levný. V čem spočívá?
Jezte pravidelně tuto běžně dostupnou potravinu
Brambory se v očích mnoha lidí staly kontroverzní potravinou, avšak to je obrovská škoda. Pokud je správně upravíte, stane se z nich potravina, která je až po slupku nabitá zdraví prospěšnými látkami. O tom, že se lidé mnohdy brambor zbytečně bojí, hovořil i americký doktor Joe Vinston. Ten prohlásil: „Brambory, zřejmě více než jiný druh zeleniny, mají nezaslouženou špatnou pověst, která vede mnoho osob zabývajících se zdravou výživou k jejich vyloučení ze svého jídelníčku.“
Obsahují vitaminy A, B1, B2, B3, B6 a dokonce až čtyřikrát více vitaminu C než třeba hrušky nebo jablka.
Brambory jsou taktéž velmi bohatým zdrojem minerálů a stopových prvků. Najdete v nich například hořčík, zinek, vápník, měď, železo, fluor, fosfor, chrom, sodík, mangan nebo draslík, který je v nich zastoupen v obzvláště významném množství.
Právě díky posledně jmenovanému minerálu jsou brambory skvělým bojovníkem za zdraví srdce a cév.
Příjemným bonusem je, že je tato žlutá pochoutka vhodná i do diety. Ve 100 gramech vařených brambor bez slupky se skrývá pouze asi 86 kalorií.
Na závěr je nicméně nutné podotknout, že konkrétní podíl zdraví prospěšných látek se může lišit na základě odrůdy a typu. Určitou roli hraje i půda a prostředí, ve kterém vyrůstaly.
Brambory a jejich pozitivní vliv na zdraví srdce
Jak bylo již zmíněno, brambory jsou bohatým zdrojem draslíku. Právě optimální dávka tohoto zázračného minerálu má velmi pozitivní vliv na vysoký krevní tlak. Dokáže totiž fungovat jako jakási protiváha sodíku, o kterém je známo, že tlak zvyšuje.
Strava bohatá na draslík může významnou měrou přispět k uvolnění krevních cév, snížit krevní tlak a snížit riziko mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění.
Doktor Joe Vinson z University of Scranton v Pensylvánii svými slovy pozitivní vliv brambor na vysoký krevní tlak potvrzuje. Pravidelná konzumace vařených brambor vedla v jeho výzkumu ke snížení krevního tlaku u osob s nadváhou – konkrétně o 3,5 až 4,3 procenta.
Na slané brambůrky, smažené americké brambory, krokety či hranolky zapomeňte
Důležité je si uvědomit, že výše zmíněné zdravotní benefity lze čerpat pouze z brambor vařených ve vodě. Pokud se vám tedy začaly sbíhat sliny na chipsy, americké brambory, krokety, hranolky či jiné smažené výrobky, rychle na jejich koupi zase zapomeňte. Tyto potraviny mohou naopak přispět ke zvýšení tlaku. Může za to mimo jiné fakt, že jsou obvykle plné soli.
Zdroje: dama.cz scranton.edu sportdenik.cz kaloricketabulky.cz