Mastné kuchyňské povrchy? Tento trik s olejem vás překvapí
Pokud často vaříte či smažíte, možná vás nenechávají chladným zamaštěné kuchyňské povrchy. Těchto nečistot se lze zbavit za pomoci čisticích prostředků, ale vyzkoušet můžete i alternativní řešení, které vás možná velmi překvapí.
Nepříjemný povlak na površích v kuchyni se může vytvořit relativně rychle. Abyste mu předešli, nejdůležitější je prevence. Na tu se ovšem zaměříme až v samém závěru našeho článku. Nejprve se budeme věnovat situacím, kdy už jsou kuchyňské povrchy zamaštěné. V takových případech lze využít pomocníky, kteří ze stěn, linky, skříněk a spotřebičů odstraní mastnotu velmi efektivně. Jednotlivé ingredience do takového účinného a ekologického čističe navíc už možná máte doma. Hned první řešení vás možná poněkud šokuje, protože takový trik byste zřejmě nečekali. Nicméně funguje!
Co použít na olej? Olej!
Ačkoli se to může zdát jako dosti šílené řešení, odstranit mastnotu vám skutečně může pomoci olej, a to především u zaschlých mastných skvrn. Použít můžete jakoukoli kuchyňskou variantu, byť byste dražším panenským olivovým olejem na tuto činnost plýtvat neměli. Jak postupovat? Nalijte olej do lahvičky s rozprašovačem, nastříkejte jej na daný povrch a nechte zhruba 10 minut působit. Následně setřete čistým hadříkem. Zřejmě se budete divit, ale nový olej rozpustí starou mastnotu, která jeho vlivem „povolí“.
Vyzkoušejte bílý ocet
Dalším účinným pomocníkem v boji s mastnotou v kuchyni se může stát bílý ocet, který jinak slouží jako dochucovadlo. Jak jej použít? Smíchejte jeden šálek octa se čtyřmi šálky vody v nějaké nádobě a poté vzniklý roztok nalijte do láhve s rozprašovačem. Následně jej nastříkejte na zamaštěné kuchyňské povrchy a nechte opět cca 10 minut působit. Potom už jen stačí setřít. Musíme ovšem doplnit, že tento způsob funguje spíše u mastnoty, která je čerstvá.
Přizvěte na pomoc jedlou sodu
Bude-li znečištění kuchyně dlouhodobější a odolnější, můžete společně s octem a vodou použít i jedlou sodu, která patří v rámci domácnosti mezi univerzální pomocníky. V tomto případě smíchejte jeden šálek octa se třemi šálky vody a přidejte jeden šálek jedlé sody. Tento čistič si připravte v misce, následně do něj namočte hadřík a jím vydrhněte mastný povrch. Poté byste měli dané místo opláchnout čistou vodou a znovu jej důkladně otřít. V tuto chvíli budete mít hotovo.
Upozorňujeme: vyzkoušet můžete rovněž pastu z jedlé sody a menšího množství vody. Naneste ji na drsnou stranu houbičky na nádobí, vyčistěte postižené místo, následně setřete a vysušte.
Zaměřte se i na další pomocníky
Výše jsme zmínili ingredience jako olej, bílý ocet, jedlou sodu a vodu. Vyzkoušet je ovšem možné i další pomocníky. Někteří jedinci např. s úspěchem používají citrónovou šťávu, kterou stačí nanést na mastný povrch a setřít houbičkou či hadříkem. Použít nicméně lze i tekuté mýdlo smíchané s vodou, případně je do roztoků výše možné kápnout i trošku saponátu, čímž lze někdy zvýšit jejich účinnost.
Nejdůležitější je prevence
Pokud nechcete mít v kuchyni problémy s mastnými povrchy, měli byste tomu efektivně předcházet. Jak konkrétně postupovat, chcete-li, aby se mastnota objevovala co možná nejméně?
- Jednotlivé povrchy pravidelně a důkladně utírejte. Pozornost věnujte i vrchním částem skříněk, kam mohou nečistoty rovněž proniknout.
- Mastnota se pochopitelně může usazovat i na stěnách a stropu, takže neopomíjejte ani tyto povrchy.
- Nezapomeňte ani na digestoř či světla. Pokud jste jim doposud příliš pozornosti nevěnovali, ověřte si, že jsou pravděpodobně od mastnoty.
- Při vaření a zejména pečení byste měli používat poklice, které zabrání tomu, aby oleje stříkaly do okolí. K dispozici navíc máte i účinná ochranná síta, obvykle vyrobená z nerezu.
Zdroje: Allrecipes, The Kitchn