Tato husitská pevnost odolala staletím: Objevte tajemství Tábora
Každé české město se může pyšnit originální historií, která ve většině případů stojí za prozkoumání. V jednom z nich zanechali velmi výraznou stopu husité. Mimo jiné se v něm nachází majestátní opevnění, které tam stojí právě až od doby husitských válek.
Kališníci (jak se příslušníkům husitského hnutí někdy říká) jsou neodmyslitelnou součástí našich dějin. Například slavného vojevůdce Jana Žižku z Trocnova, který k nim patřil, by měl znát každý občan České republiky. Když padne řeč na jejich spojení s městy, drtivé většině lidí se ihned vybaví Tábor. Právě ten se stal jejich baštou. Není proto divu, že byl mohutně opevněn. K velkému potěšení historiků a turistů se podstatná část opevnění zachovala do dnešního dne. Posvětit jej návštěvou tak můžete i vy.
Historická dominanta
Tábor je druhé největší město Jihočeského kraje. Nachází se 50 kilometrů severním směrem od Českých Budějovic. Protéká jím řeka Lužnice. Jeho celé historické jádro je památkovou rezervací.
Pokud vás z jakéhokoliv důvodu zajímá středověk, měl by se Tábor nacházet vysoko na vašem seznamu turistických priorit. Může se totiž pyšnit celou řadou honosných památek, které pocházejí z dob dávno minulých. Pestrá historie je zde patrná na každém kroku. Město bylo založeno v roce 1420. Jeho založení nemá na svědomí samozřejmě nikdo jiný než husité. Sluší se nicméně dodat, že se již v době založení na místě nacházelo sídlo Vítovců ze 13. století. Kališníci využili zbytků tohoto osídlení ke stavbě.
Podle domněnek některých historiků byla nicméně oblast zalidněná ještě mnohem dříve. Konkrétně se skloňuje 2. století před naším letopočtem. Může za to nález bronzové figurky. Tato hypotéza byla každopádně moderními výzkumy vyvrácena. Mohlo se zde však nacházet keltské osídlení, jehož přítomnost vyloučena nebyla. Zajímavostí je, že se zde nalezla mince císaře Hadriána z doby římské.
Jméno Tábor zvolili husité podle hory Thabor u Nazaretu, kterou byste našli v dnešní Izraeli. Má to samozřejmě svou symboliku. Podle biblické Knihy soudců rozkázala věštkyně Debora izraelskému vůdci Bárakovi: „Sám Hospodin, Bůh Izraele, ti přikazuje: táhni hned na horu Tábor a vezmi s sebou deset tisíc mužů…“ Bárak ji poslechl a z této hory pak drtivě porazil kanaánské vojsko.
Opevnění odolávalo dobyvatelům po staletí
Zatímco městské opevnění Tábora odolávalo nepřátelům stovky let, turisté mu rozhodně neodolají. Jeho budování započalo společně se založením města v 15. století. Než bylo vystavěno, k ochraně Tábora přispívala i sama matka příroda. První stavební kameny byly totiž položeny na vyvýšeném skalním ostrohu, který se nacházel z bojového hlediska na ideálním strategickém místě. Z jihu tak bylo město přirozeně chráněné řekou Lužnicí, zatímco ze severu a západu Tismenickým potokem.
Hradby se začaly budovat na skalnatých svazích v bezprostředním okolí centra města. Byly dvoustupňové, což potenciálním nepřátelům značně komplikovalo jakýkoliv postup směrem nahoru. Nejníže Tábor obíhala parkánová zeď, kterou kališníci zpevnili předsunutými baštami. Pokud by se náhodou nájezdníkům tuto zeď podařilo překonat, museli se prokousat skrze 6 až 10 metrů dlouhé pásmo k dalším hradbám. Po celou tu dobu byli svým způsobem uzavřeni ve stísněném prostoru mezi dvěma hradbami. Toho mazaní husité využili a postavili bašty a věže, ze kterých mohli po celou dobu na protivníka útočit. Není divu, že se vychytralých a odhodlaných husitů obávali lidé z širokého okolí.
Součástí táborského opevnění bylo taktéž několik bran. Kvůli rozrůstání města se však značné množství z nich zbořilo. Platí to bohužel i o významných branách zvaných Klokotská a Nová. Táborští občané se přimlouvali především za zachování druhé jmenované, ale marně. Do dnešního dne stojí alespoň Bechyňská brána. Ta přiléhá k věži hradu Kotnov. Dochovala se v téměř nezměněné podobě z 15. století.
Zdroje: wikipedia.org turistika.cz atlasceska.cz visittabor.eu