Víte, kdo má nárok na předčasný důchod? Některých zaměstnanců v náročných profesích se nakonec týkat nebude
Od ledna 2025 začínají platit změny, které se mj. týkají předčasného důchodů. Rozšiřuje se počet zaměstnanců v náročných profesích, jež na něj budou mít nárok, nicméně oproti původnímu plánu je jejich množství výrazně nižší.
V listopadu 2024 poslanci odsouhlasili prodlužování důchodového věku nad současnou hranici 65 let, což se bude dít postupně – konkrétně o jeden měsíc ročně do stáří 67 let. V daném věku tak budou odcházet do důchodu občané narození v roce 1989, kteří dosáhnou důchodového věku v roce 2056. Vláda pro mnohé nepopulární krok zdůvodnila tím, že se vlivem postupného prodlužování života populace zvyšuje i doba strávená v důchodu, kterou již nedokáže současný důchodový systém financovat.
Hranice pro odchod do důchodu
Jak už jsme zmínili výše, současná hranice pro odchod do důchodu činí 65 let. Stejná hranice přitom na našem území platila např. za první republiky. Jenže za uplynulé století se u nás zvýšil průměrný věk života žen o 32 let a u mužů o 29 let. To jsou statistiky z roku 2018. V současné době, tedy v době postcovidové se Češi dokonce dožívají nejvyššího věku v historii (muži průměrně 76,89 let a ženy 82,78 let). Jaké jsou důvody tohoto vývoje, který je veskrze pozitivní?
„Důvodů je několik. Rozvíjí se lékařská péče, lidé více pečují o své zdraví, velká část z nich se také zdravěji stravuje,“ uvedl pro Novinky.cz na základě výše zmíněných dat demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické.
Změny v předčasných důchodech
Už v předloňském roce došlo ke změně, která nařizuje, že do standardního předčasného důchodu může odejít pouze jedinec, který dosáhne věku o tři roky nižšího, než je standardní věk odchodu do důchodu. Původně se přitom jednalo o pět let. Vloni k tomu navíc přibyla podmínka, že je nutné zároveň získat 40 let pojištění. Aktuální změny se kromě postupně se zvyšujícího věku pro odchod do důchodů týkají rovněž předčasného důchodu. Došlo totiž k rozšíření osob v náročných profesích, jež na něj mohou dosáhnout bez krácení.
Okruh osob v náročných profesích
Jakých náročných profesí se možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení od 1. ledna 2025 týká? Je jich určitě méně, než se původně plánovalo. Konkrétně jde o zdravotnické záchranáře, členy jednotek podnikových hasičů a zaměstnance pracujících ve 4. kategorii. Tu přitom určuje zákon o ochraně veřejného zdraví a týká se jedinců v ohrožení zdraví, jež nelze vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných pomůcek. Původní plán nicméně zahrnoval i část zaměstnanců z 3. kategorie.
Upozorňujeme: samostatnou kategorii představují horníci. Nová legislativa nijak nemění pravidla pro jejich dřívější odchod do důchodu. Rozdíl u této rizikové profese je přitom dosti výrazný.
Podmínky pro předčasný důchod
Samotný nárok na předčasný důchod v náročných profesích se vypočítává podle odpracovaných směn. Pro lepší přehled si tedy uveďme jejich konkrétní množství a související snížení důchodového věku.
- Při odpracování 2 200 směn může dojít ke snížení důchodového věku o 15 měsíců.
- Pokud zaměstnanec odpracuje 4 400 směn, důchodový věk se sníží o 30 měsíců.
- V případě odpracování více než 4 400 směn se vlivem každých dalších 74 směn sníží důchodový věk o jeden měsíc, a to až do maxima 60 měsíců.
Doplňme, že se vše, co bylo napsáno výše, týká pouze zaměstnání. Vykonávání rizikové práce jako Osoba samostatně výdělečné činná (OSVČ) se v rámci důchodu nijak neprojevuje.
Mohlo by vás zajímat: dané změny se týkají pouze jedinců, jež požádají o důchod počínaje rokem 2025. Nebudou se tedy vztahovat na zaměstnance, kteří již mají starobní důchod přiznaný.
Zdroje: České důchody, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Novinky, Aktuálně