Maják daleko od moře: Kuriózní stavba v srdci Česka
Tento maják nestojí na kraji útesu nebo ostrova, aby v noci a za nepřízně počasí upozorňoval svým pronikavým světlem projíždějící lodě na nebezpečí. Přesto červenobílá věž poutá pozornost všech, kteří kolem ní projíždějí z Buchlovských hor směrem na Zlín. Narazíte na ni totiž přímo v rušné městské ulici.
Jestli někdy pojedete za vínem do některého z vyhlášených vinných sklípků na Uherskohradišťsku, pak možná cestou neminete sedmadvacet metrů vysokou věž, která ční jako dominanta uprostřed spleti silnic ve směru na severní Moravu nebo v opačném směru na Brno. Tento maják, který stejně jako ty na moři v noci svítí, nikdy moře neviděl ani neuvidí. A přesto je, v přeneseném slova smyslu, symbolem naděje, která ukazuje správný směr. Alespoň to stojí ve filozofii firmy KOVOSTEEL, která jej v tomto městě ve Zlínském kraji v roce 2008 vztyčila a slavnostně pokřtila ke Dni Země.
Tak trochu jiná firma
Jako bonus pro návštěvníky jej v tentýž den rozsvítila a zpřístupnila v něm rozhlednu ve výšce 22 metrů. Když máte štěstí a je dobrá viditelnost, dohlédnete až k hradu Buchlovu, brdské rozhledně v Chřibech a do okolí Uherského Hradiště s blízkým panoramatem Bílých Karpat. Pro tento fascinující pohled ovšem budete muset něco udělat. Totiž vystoupat nitrem plechovaného majáku 96 schodů, takže si při výstupu dokonale potrénujete fyzičku. Cestou napočítáte 12 oken. Stavbu tvoří podstavec z betonu a sedm dílů o výšce tři metry, ze kterých je složena celá věž. Tělo majákové rozhledny je oplechované, vnitřní část je vytvořená z betonu. V dolní části rozhledny se nachází informační centrum a přímo u něj replika lodi jako z Pirátů v Karibiku.
Maják v moři odpadů
Pětadvacetitunový kolos sice nikdy moře neuvidí, a přesto před jedním podle firemní filozofie KOVOSTEELU varuje. Co je tím mořem, o kterém je řeč, a kde se vám uprostřed ruchu města vynoří maják při cestě autem přímo před nosem? Nachází se v Brněnské ulici ve Starém Městě u Uherského Hradiště a varuje před mořem odpadů, které každý z nás produkuje. V souladu s ekologickou linkou dostal od svých tvůrců i přiléhavé jméno. Říká se mu Maják Šrotík. Vede k cíli, a tím je zpracování odpadů. Za plotem, u kterého se přímo u vstupní brány do zábavního areálu pro malé i velké tyčí už téměř 17 let také tento ikonický maják, se tak nachází ještě jeden unikátní projekt. Totiž projekt zoologické zahrady, jaká nemá v Česku a nejspíš v celé Evropě obdoby.
Zlaté české ručičky
Nehledejte tu ale autentické, živé zástupce africké fauny, ani klokany či krokodýly. Maximálně tak kovové. Vše, co totiž ve zdejší KOVOZOO najdete, je důmyslně vytvořeno uměleckými kováři a mistry svého řemesla, domácích kutilů a nadšených zaměstnanců včetně ředitelů jednotlivých firem celého holdingu jen a jen z odpadu a starého železa. Osazenstvo zahrady se rodí přímo v zábavním areálu, a vypadá tak realisticky, že nebudete věřit, že je někdo vůbec schopen vytvořit tak monumentální dílka. Areál, po kterém vás sveze vláček a přiblíží jednotlivé fáze recyklace i zpracování starého odpadu, budete mít z majáku jako na dlani. Ve zdejší Porodnici se rodí ty nejbláznivější nápady na to nejdůmyslnější zpracování starých matek, šroubků, plechů, řetězů z jízdních kol, zvonků a dalšího kovového „harampádí“, které by jinak skončilo ve sběru nebo na smetišti. Tento maják tak střeží recyklaci, ekologickou osvětu a udržitelnost.
EKO osvěta a zábava pro malé i velké
Až se budete unikátní zahradou ve zrekonstruovaném areálu bývalého Staroměstského cukrovaru toulat od jednoho kovového skvostu k druhému, garantujeme, že nebudete vědět, kam skočit dřív. K vidění je tady totiž na 250 kusů kovových zvířat v životní velikosti, od slonů, stáda žiraf, lvů, krokodýlů, medvědů, ryb a plameňáků až po rozzuřeného býka. Má nakročeno tak dynamicky, že budete přemýšlet, jestli v pudu sebezáchovy nevzít raději nohy na ramena. Kromě kovových zvířat můžete v KOVOZOO obdivovat také nepřeberné množství exponátů průmyslové a hasičské techniky, secí a žací stroje, mlátičky obilí, fukary a jiné zemědělské stroje z dob našich prarodičů. Zkrátka věci, které z našeho života již vymizely, skončily by zřejmě na smetišti, ale místo toho jejich příběh pokračuje v KOVOZOO.
Zdroje: www.kovozoo.cz, www.toulejse.cz, www.enviweb.cz