Hrozí tání ledu: Může přijít další velká voda. Tyto oblasti mohou postihnout povodně
Konečně jsme se dočkali. V mnoha městech napadla pěkná pokrývka sněhu a my si tak můžeme užít tu pravou zimu, ke které sníh prostě neodmyslitelně patří. Situace na venkově či v horských oblastech bývá obecně „bělejší“, ale i obyvatelé měst měli alespoň na pár týdnů možnost stavět sněhuláky, či tvořit s dětmi andělíčky ve sněhu. Nyní se však počasí opět mírně proměňuje a teploty pozvolna stoupají. Sníh se ve městech mění zpět na šedivou břečku. Může to mít následky?
Tání sněhu je něco, co rozhodně není radno podceňovat. V různých oblastech světa se tamní obyvatelé každoročně setkávají se situací, kdy náhlé tání sněhu způsobuje velkou vodu, která si mnohdy vyžádá i oběti na životech. Zároveň pak v České republice je právě tání sněhu jednou z nejčastějších příčin povodní. Vzhledem k tomu, že sníh, který napadl v minulých týdnech, začal pomalu tát a sněžení je nahrazováno deštěm, je rozhodně na místě, abychom brali v potaz možné následky. Povodně způsobené z tání sněhu totiž nejsou nutně spjaté s jarem a mohou nastat i kdykoliv během zimních měsíců.
Tání sněhu versus déšť
Vzhledem k tomu, že podmínky pro intenzivní tání sněhu vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, je tento fenomén téměř vždy doprovázený i dešťovými srážkami. Pokud není podíl tání sněhu dominantní, je celý proces označován jako smíšená povodeň. I nejvyšší intenzita tání sněhu se rovná podmínkám, které panují při maximálně průměrném dešti. Na první pohled se tak může zdát, že tání z hlediska povodní není tak nebezpečné. Existuje ale několik faktorů, které mohou celý proces ovlivnit.
Mezi takovéto faktory pak patří například snížená infiltrace. Tímto slovním spojením se označuje stav, kdy je půda zamrzlá nebo z větší části nasycená vodou, protože voda z půdy během zimních měsíců kvůli nízkým teplotám nezmizí odpařováním. Dalším faktorem je pak ten, že tání je zpravidla proces trvající po dobu několika dní. I u těch nejintenzivnějších dešťů je pak takovéto trvání ojedinělé. Dalším faktorem je pak rozsah postižené oblasti, protože tání zpravidla postihuje mnohem větší plochu, než pouze déšť.
Pokud se všechny tyto faktory zkombinují, může to vést k neštěstí. Zamrzlá či vodou nasycená půda nedokáže pojmout vodu uvolněnou z roztátého sněhu. Pokud pak tento proces trvá dostatečně dlouho a to na dostatečně velké ploše, množství nahromaděné vody pak může být nebezpečné.
Kde hrozí následky tání sněhu nejvíce?
Oblastmi citlivými na tání sněhu jsou zejména povodí řek. Ta jsou v České republice mnohdy rozsáhlá, dosahující velikosti tisíců až desetitisíců čtverečních kilometrů. Pokud má navíc povodí významné výškové rozdíly a sněhová pokrývka není rovnoměrná, může to vést k intenzivnímu stékání vody do nižších nadmořských výšek, což způsobuje zvyšování hladin vodních toků. Pokud během zimy panuje intenzivní sněžení ve všech výškových polohách, vzniká pak vysoké riziko povodně například v povodí dolního Labe a Moravy, na dolní Ohři, na Cidlině, nebo Lužnici.
Ačkoliv jsou horské oblasti na sníh mnohem bohatší, paradoxně nejsou tak rizikovými oblastmi, jako právě povodí řek. Různá tloušťka pokrytí sněhu v kombinaci s různorodým umístěním napříč nadmořskými výškami způsobuje, že sněhová pokrývka odtává postupně, podle toho jak se v jednotlivých výškových vrstvách postupně zvyšuje teplota. Výjimkou jsou pak situace, kdy během tání sněhu panují i intenzivní deště. Jak však bylo řečeno dříve, tento stav je nazýván jako smíšená povodeň a nelze ho tedy považovat za stav způsobený pouze samotným táním.
Česko a Německo v minulosti
V minulých letech jsme se s povodněmi způsobenými táním mohli setkat u nás, ale i v sousedním Německu. V únoru minulého roku panovaly nezvykle vysoké teploty, což vedlo právě k intenzivnímu tání. To způsobilo zvýšení vodního toku řek, což se týkalo hlavně povodí Labe, Jizery a Cidliny, ale i oblasti Jeseníků, která je na takovéto situace velmi citlivá. Celá situace pak vedla k tomu, že Český hydrometeorologický ústav byl nucen vyhlásit varování před povodněmi.
V sousedním Německu pak podobná situace panovala během prosince roku 2023. Po delším období nízkých teplot došlo k náhlému a výraznému oteplení, což s sebou samozřejmě přineslo intenzivní tání sněhu. V některých částech Německa leželo až několik centimetrů sněhu, který náhlým vzestupem teplot až k 15° C začal prudce povolovat. V období mezi druhým a třetím adventem tak došlo k výraznému zvýšení vodní hladiny Rýna.
zdroje: chmi.cz irozhlas.cz novinky.cz