20 filmů, kterým bude v roce 2025 už 20 let. Američani z nich doteď šílí, ale Češi si je už nepamatují
Jak říká klasik, čas je neúprosný. V letošním roce tak oslaví 20 let filmy, u kterých byste to možná vůbec nečekali. Pojďme se tedy zaměřit na 20 z nich, které jsou známé dodnes.
Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale v letošním roce oslaví kulatých 20 let takové filmy jako Harry Potter a Ohnivý pohár, Karlík a továrna na čokoládu nebo Anděl páně. Jak navíc dokazuje následující výčet, rok 2005 byl velmi plodný na velké hity. Vzpomínáte si na ně ještě?
Harry Potter a Ohnivý pohár
Je tomu 20 let, co měl v kinech premiéru další díl série o Harry Potterovi. Jeho čtvrtý rok na škole v Bradavicích se celý točí kolem Turnaje tří kouzelnických škol. Do režisérského křesla se tentokrát posadil Mike Newell. Film je hodnocený o něco hůře než trojka, ale přesto patří k velmi oblíbeným.
Karlík a továrna na čokoládu
Americký režisér Tim Burton patří k nejosobitějším režisérům současnosti. V roce 2005 se podepsal pod snímek Karlík a továrna na čokoládu s Johnnym Deppem v roli Willyho Wonky. Klasický příběh tak znovu ožil, tentokrát v poněkud bizarnějším pojetí. Nebyl to ovšem jediný Burtonův zářez v tomto roce.
Mrtvá nevěsta Tima Burtona
Mrtvá nevěsta je animovaný film, který s Timem Burtonem spolurežíroval Mike Johnson. Oba pánové už společně ostatně pracovali na snímku Ukradené vánoce, byť v roce 1993 seděl na režisérském křesle Henry Selick. Mrtvá nevěsta každopádně svým stylem opět zaujala.
Batman začíná
První film o superhrdinovi označovaném jako Batman vznikl již v roce 1966. Hlavní roli v něm hrál Adam West a šlo spíše o komedii. Příběh ochránce pořádku Gotham City však postupně potemněl. To platí i pro snímek Batman začíná z roku 2005. Jak by také ne, když byl režisérem Christopher Nolan. V hlavní roli se přitom poprvé objevil Christian Bale.
Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Před 20 lety byla také (příběhově) ukončena série prvních tří filmů z univerza Hvězdných válek, a to epizodou s názvem Pomsta Sithů. Bylo to také naposledy, kdy se režie ujal sám George Lucas. V následujících letech vznikly i další filmy a seriály ze světa Star Wars, mnohé z nich jsou ovšem přijímány značně rozporuplně.
Sin City: Město hříchu
V roce 2005 měl premiéru další film kultovního Quentina Tarantina. Vizuálně podmanivý snímek Sin City: Město hříchu s ním spolurežíroval nejen klasický parťák Robert Rodriguez, ale také Frank Miller, spoluautor scénáře a dnes možná nejznámější komiksový autor na světě.
Constantine
Mezi nejznámější filmy, které byly natočeny v roce 2005, patří i horor. Snímek Constantine natočil Francis Lawrence s Keanu Reevesem v hlavní roli. Příběh Johna Constantina, který vede válku proti pozemským přisluhovačům pekla, se velmi líbil a později podle něj vznikl i seriál.
Válka světů
Válka světů je vědeckofantastický román, který v roce 1898 napsal kultovní spisovatel H. G. Wells. V průběhu let byl příběh o invazi mimozemšťanů na Zemi zfilmován několikrát. Jako nejlepší je mnohými považována verze z roku 2005, kterou natočil Steven Spielberg s Tomem Cruisem v hlavní roli.
Mr. & Mrs. Smith
Mezi oblíbené filmy z roku 2005 nepochybně patří rovněž akční komedie Mr. & Mrs. Smith, byť je snímek hodnocen poněkud rozporuplně. Příběh manželů, kteří jsou oba nájemní vrazi a musí proti sobě bojovat, natočil s Bradem Pittem a Angelinou Jolie režisér Doug Liman.
V jako Vendeta
Před 20 lety byl rovněž filmově zpracován komiks Alana Moora, který nese název V jako Vendeta. Futuristický snímek, jehož příběh je zasazen do totalitní Velké Británie, u diváků zabodoval. Z herců a hereček vynikla především Natalie Portman, kterou dle vlastních slov film svým způsobem přiměl přemýšlet o násilí obecně.
Ostrov
V roce 2005 měl premiéru rovněž snímek Ostrov, což byla další hit z „dílny“ Michaela Baye. Hlavními postavami sci-fi příběhu odehrávajícího se v dystopickém světě jsou Lincoln 6-Echo a Jordan 2-Delta, které ztvárnili Ewan McGregor a Scarlett Johansson.
Obchodník se smrtí
Je tomu už 20 let, co podle mnohých filmových kritiků a fanoušků vznikl poslední skutečně dobrý film s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Akční dobrodružný příběh Obchodník se smrtí, který se odehrává ve světě mezinárodního obchodu se zbraněmi, natočil Andrew Niccol.
Walk the Line
V současné době jsou velmi oblíbené životopisné filmy, které mapují životy slavných hudebníků. Takové snímky se už ovšem točily před 20 lety. V režii Jamese Mangolda vznikl v roce 2005 film Walk the Line s Joaquinem Phoenixem, který pojednává o Johnny Cashovi. Snímek přitom získal řadu ocenění včetně tří Zlatých glóbů.
Těžká váha
V roce 2005 měl svůj „zářez“ i populární režisér Ron Howard, který natočil sportovní drama Těžká váha. Jak napovídá sám název, příběh se odehrává v boxerském prostředí. Opět jde přitom o životopisný film, a to o boxeru Jamesi Braddackovi, jehož ztvárnil Russell Crowe.
Madagaskar
Asi nejoblíbenějším dětským filmem roku 2005 se stal Madagaskar, který byl navíc populární i mezi staršími diváky. Snímek přitom v originále zaujal nejen animací a příběhem, ale také dabingem, na kterém se mj. podíleli Ben Stiller, Chris Rock, David Schwimmer nebo Sacha Baron Cohen.
Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka
U animovaných filmů ještě zůstaneme, byť se přesuneme přes Atlantik. Ve Velké Británii se totiž v roce 2005 dočkali „celovečeráku“ postavičky Wallace & Gromita, a to ve filmu Prokletí králikodlaka. Za humorným příběhem přitom nestál nikdo jiný než Nick Park. Mimochodem právě nyní má premiéru druhý celovečerní film, a to Wallace a Gromit: Pomstu poznáš po peří.
Anděl páně
Možná je k neuvěření, že vánoční pohádka Anděl páně letos slaví již 20. narozeniny. Snímek režiséra Jiřího Stracha s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavní roli zabodoval u diváků všech věkových kategorií. Dodnes má ostatně pro mnohé punc „nejlepší pohádky natočené po roce 1989“.
Pýcha a předsudek
Vrátíme-li se k vážnějším a „dospělejším“ filmům, zmínit určitě musíme další z mnoha filmových zpracování románu Jane Austen, který nese název Pýcha a předsudek. V roce 2005 jej natočil Joe Wright. Film byl nominován na mnohá ocenění, a to včetně několika Oscarů (zde ovšem neuspěl).
Dítě
Tento belgický film budou znát asi především příznivci artovější a nezávislejší kinematografie. Jednalo se už o šestý společný snímek bratrů Jean-Pierre a Luca Dadennových. Premiéru měl na filmovém festivalu v Cannes, kde rovnou získal Zlatou palmu.
Ráj hned teď
Mezi málo známé, ale vysoce ceněné snímky patří i snímek Ráj hned teď, který vznikl v koprodukci Palestiny, Francie, Německa a Nizozemska. Film režiséra Hany Abu-Assada pojednává o palčivém tématu terorismu a opět získal řadu ocenění včetně Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film.