Chyby, které vám zničí úrodu: Tyto lednové kroky na zahradě nesmíte podcenit
V lednu na zahradě zdánlivě příliš práce není. Jistě, rozhodně se nenadřete tolik jako v průběhu teplých měsíců, nicméně i tak není vhodné zahálet. Můžete totiž učinit kroky, které vám v dalším průběhu roku zajistí bohatou úrodu.
V dřívějších dobách byl leden měsícem, v němž mrzlo, až praštilo. To už ovšem v souvislosti s klimatickými změnami dnes tolik neplatí, neboť bývá tepleji, což může být pro zahrádkáře dobrou i špatnou zprávou. Pokud chcete, abyste si v letošním roce zajistili pořádnou sklizeň, můžete už nyní učinit několik důležitých kroků. Lze se připravit na první výsev a některé rostlinky už je možné pomalu začít vysévat, přičemž vaši pozornost mohou vyžadovat nejen byliny, ale také dřeviny.
Učiňte první letošní výsev
Nemáte-li po ruce osivo, nastává nejvyšší čas si jej obstarat. Na druhou polovinu ledna je již doporučováno si připravit vše na první letošní výsev semen. Měli byste mít tedy nejen osivo, ale také sadbovače, tedy speciální květináče používané při předpěstování rostlin. S blížícím se únorem je možné přistoupit k předpěstování některých druhů zeleniny, tedy např. rajčat nebo paprik, ale můžete si předpěstovat i hlávkový salát, případně další listovou či jinou zeleninu.
Leden představuje rovněž ideální období pro výsadbu trvalek do venkovních truhlíků. V tomto měsíci se doporučuje zasadit především semena rostlin, která musí nejprve projít mrazem, aby následně vyklíčila. Mezi rostliny s dlouhou vegetační dobou patří např. petúnie nebo pelargonie. Truhlíky by nicméně měly být na nějakém světlejším místě, aby vše dopadlo tak, jak má.
Nezapomínejte na zalévání
Ani v průběhu zimních měsíců se nelze zalévání úplně vyhnout, a to především v obdobích, kdy není sníh. Přísun vody sice nemusí být nijak výrazný, ale bez vláhy trávník, keře nebo stromy nechat také nemůžete, protože i mráz vysušuje. V lednu bývá půda během noci zamrzlá, proto je doporučováno dopolední zalévání, kdy se voda může vsáknout až ke kořenům. Pozor! Pokud trávník přes zimu vyčerpá veškerou podzemní vláhu, může později uvadnout.
Pečujte správně o stromy a keře
Pokud se přeci jen objeví sníh, což v současné době „hrozí“ především ve vyšších nadmořských výškách, setřepávejte jej z větví stromů a keřů, neboť by se jinak mohly zlomit. Z tohoto důvodu je někdy doporučováno také opatrně svázat větvičky dohromady, aby na nich sníh nemohl ulpívat.
Jak dřevinám ještě pomoci? Leden představuje optimální období pro zastřihávání větviček, které jsou suché či poškozené. Mohou totiž bránit přístupu světla ke zdravým částem stromů a keřů. Doporučuje se přitom u okrasných a ovocných dřevin (např. hrušní, jabloní či bobulovin), ideálně ovšem v obdobích, kdy je nad nulou. U prořezávání buďte opatrní a čerstvé rány ošetřete stromovým balzámem, který je k tomu určen.
Upozorňujeme: bobuloviny začínají rašit výrazně dříve než peckoviny, které byste tedy prořezávat neměli. Vhodné je tak učinit až v průběhu letních měsíců.
Připravte se na jaro
Ačkoli jaro nastane až v březnu, jak se říká, štěstí přeje připraveným. Proto nenechávejte nic náhodě a již v průběhu ledna se pomalu, ale jistě připravujte na teplejší období roku. Jak?
- Zaměřte se na zahradnické náčiní a techniku. Zkontrolujte jej, vyčistěte, opravte a v případě potřeby vyrazte pro nové. Tyto kroky není vhodné nechat na poslední chvíli či na samotnou sezónu, zvláště, není-li aktuálně na zahradě tolik práce.
- Vrhněte se na úpravy na zahradě. Zkontrolovat je možné rovněž záhony, skleníky, pařeniště nebo cestičky. Pokud bude potřeba, můžete je opravit či renovovat. Nemrzne-li tedy, až praští, ale naopak panují vyšší teploty.
- Plánujte, plánujte, plánujte. Zimní měsíce představují ideální období, kdy si můžete důkladně rozplánovat kompletní zahradnický rok. Zaměřte se např. na novou výsadbu s ohledem na střídání jednotlivých plodin.
Zdroje: Alza, iReceptář, Bauhaus