Vaše lednička může být časovaná bomba, pokud ji necháváte zapnutou přes noc
Když lidé neumí s některými spotřebiči na elektřinu správně zacházet, dokáže se to pořádně odrazit na výsledných účtech za energie. V jednoho z největších žroutů peněz se snadno může proměnit třeba lednice. Ta dokáže v určitých scénářích spotřebovat až 15 % celkové energie domácnosti.
Proto byste na tohoto praktického pomocníka rozhodně neměli zapomínat, když uvažujete nad tím, kde lze ušetřit. Co všechno byste měli o chladničkách vědět, aby vás jejich energetické nároky nezruinovaly?
Lednici nenechávejte v bezprostřední blízkosti zdi
Této chyby se někteří jedinci stále dopouštějí. Jakémukoliv přisouvání chladničky ke zdi se každopádně obloukem vyhněte. Vzduch kolem lednice by měl cirkulovat. Proto mu dopřejte „koridor“ široký alespoň 5 centimetrů.
Pečlivě si rozmyslete, pro co do lednice jdete, než ji otevřete
Mnoho lidí otevírá ledničku takřka bezmyšlenkovitě. Zkrátka doufají, že po dlouhém bádání se v mrazivých útrobách nakonec objeví nějaký velkolepý poklad v podobě svého oblíbeného jídla.
Jenže tato pátrání jsou dosti nákladná, neboť otevřená lednice spotřebovává o dost více energie. Hledání pokladů proto raději nechte pirátům ve filmech. Vy si naopak pečlivě rozmyslete, pro co do chladničky jdete a kde danou věc najdete. V průběhu let se díky tomu na vašem účtu naakumuluje nemalá částka.
Pořízení nové lednice vám v konečném součtu může ušetřit významné množství peněz
Celá řada lidí disponuje jakýmsi pocitem, že pořizování moderních věcí je zbytečná finanční zátěž. Jenže v některých případech tomu může být přesně naopak. Novější věci totiž bývají oproti starým kusům velmi často mnohem energeticky přívětivější. Z dlouhodobého hlediska se do nich tedy vyplatí investovat. Výtečným příkladem, který podporuje toto tvrzení, je právě lednice.
V případě, že udržujete při životě starý a neúsporný model, prakticky jen vyhazujete peníze z okna. Krásnou představu o tom, kolik peněz můžete koupí nové lednice ušetřit, si můžete udělat pohledem na následující přehled.
Energetická třída ledničky: A (nejmodernější a nejúspornější)
Spotřeba energie: méně než 150 kWh za rok
Celková úspora proti třídě G: více než 60 %
Energetická třída ledničky: B
Spotřeba energie (kWh za rok): 150 až 200 kWh za rok
Celková úspora proti třídě G: 50 až 60 %
Energetická třída ledničky: C
Spotřeba energie (kWh za rok): 200 až 250 kWh za rok
Celková úspora proti třídě G: 40 až 50 %
Energetická třída ledničky: D
Spotřeba energie (kWh za rok): 250 až 300 kWh za rok
Celková úspora proti třídě G: 30 až 40 %
Energetická třída ledničky: G (staré a neúsporné modely)
Spotřeba energie (kWh za rok): více než 400 kWh za rok
Jak se tedy můžete přesvědčit, rozdíl mezi nejúspornějším typem lednic a tím nejméně úsporným je značný.
Teplé potraviny nejdříve nechte vychladnout, než je do ledničky vložíte
Pokud máte tendenci si vařit jídla na následující den do práce, není na tom nic špatného. Ba naopak – tímto přístupem můžete zajistit, aby bylo jídlo, které konzumujete, opravdu chutné a zároveň zdravé. To vám v pracovních jídelnách nebo restauracích nikdo zaručit nemůže. Navíc tím dokážete i ušetřit.
Abyste každopádně ušetřili ještě větší množství peněz, nedávejte jídlo do chladničky ihned po dovaření. Důvod je prostý – horké jídlo zvýší teplotu v lednici, což bude tento spotřebič muset kompenzovat vynaložením většího množství energie.
Kontrolujte těsnění
Těsnění kolem vaší ledničky by mělo přiléhat po celém obvodě. Občas ho tedy zkontrolujte a zároveň šetrně omyjte.
Nastavte správně provozní teplotu
Pro běžný provoz ledničky bohatě postačí teplota 5 stupňů Celsia. Pokud ji snížíte třeba i jen na 3 stupně Celsia, zvýšíte celkovou potřebu potenciálně až o 15 procent. A to už je znát.
Zdroje: ireceptar.cz stravasvaly.cz krostrade.cz magazinplus.cz