Špatně vyhozený elektroodpad vás vyjde draho. Hrozí milionové pokuty
Elektroodpad je specifickým druhem odpadu, se kterým je třeba zacházet správně. To někteří Češi prozatím příliš nedělají, nicméně obecné povědomí o jeho třídění se nepochybně zvyšuje.
Elektroodpad je odpad, který tvoří elektrospotřebiče (či jejich části), jakož i elektrické a elektronické součástky. V současné době byste jej pochopitelně měli třídit, což se může dít několika různými způsoby. Právě na ně se zaměříme v úvodu našeho článku. Následně se budeme zabývat tím, co vlastně patří a nepatří mezi elektroopad a na závěr se ještě budeme věnovat světelným zdrojům, u nichž mohou vzniknout určité nejasnosti. Ve skutečnosti to ovšem zase tak složité není.
Kam vyhodit elektroodpad?
Možností, kam s nefunkčními či dosluhujícím zařízeními, existuje hned několik. Dle statistik odloží více než třetina lidí elektroopad do sběrného dvora. Takové řešení je praktické, byť může být pro některé jedince logisticky i časově náročné. Druhou nejvyužívanější možností jsou sběrné nádoby červené barvy, na nichž je nápis „Elektro“. Provozuje je přitom společnost Asekol. Do těchto kontejnerů je pochopitelně vyhazován spíše drobnější elektroodpad.
K dispozici máte ještě třetí možnost, kterou je vrácení v obchodu s elektrem. Ostatně lidé většinou vracejí objemnější zařízení, jako je např. vysloužilá pračka či lednička, právě při nákupu nových produktů. Sluší se doplnit, že zhruba desetina elektroniky končívá zapadlá v šuplíku, což platí např. pro mobilní telefony nebo notebooky. To by ještě tolik nevadilo, nicméně dle statistik je vyhozeno zhruba 10 % elektroodpadu do směsného odpadu. To pro něj pochopitelně není vhodné místo.
Co patří a nepatří do červeného kontejneru?
V současné době je v České republice téměř 4 000 kontejnerů na elektroodpad. To je jistě potěšující zprávou. Co do takové nádoby patří?
- Mobilní telefony, IT zařízení, hobby nářadí, kuchyňské spotřebiče, elektronické hračky, baterie, stejně jako jakákoli drobná vysloužilá elektrozařízení s rozměry do 51 × 36 × 40 cm.
Mnohá zařízení, která patří mezi elektroodpad, není možné vyhodit do červeného kontejneru. Co byste tedy do těchto nádob vyhazovat neměli?
- Monitory, televizory, zářivky a úsporné žárovky, stejně jako rozměrnější elektrozařízení, nebezpečný odpad, autobaterie a pochopitelně ani nic, co nepatří mezi elektroodpad.
Jak naložit se světlenými zdroji?
Taková otázka se nabízí. I žárovky je totiž možné zařadit mezi elektroodpad. Neměli byste je ovšem vyhazovat do výše zmíněných červených nádob. Jak tedy postupovat? Na některých místech jsou k dispozici speciální nádoby na úsporné zářivky a výbojky, případně nádoby na lineární zářivky. Pokud takovou možnost nemáte, světelné zdroje zavezete do sběrného dvora.
Musíme doplnit, že běžné staré žárovky do elektroodpadu nepatří a nejsou ani nebezpečné, takže je lze vyhodit do směsného odpadu. Na druhou stranu tyto zdroje světla se už nemohou nějakou dobu prodávat, tudíž asi není mnoho osob, které je doposud používají. S ohledem na to je možné konstatovat, že žárovky aktuálně do směsného odpadu nepatří, což ovšem řada Čechů stále při vyhazování nezohledňuje.
„Žárovky do koše nepatří, zejména ty kompaktní s příměsí rtuti, která musí být odebrána a ekologicky zlikvidována. Všechny typy světelných zdrojů je možné odevzdat do jedné sběrné nádoby k tomu určené,“ uvedla Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp pro web Priroda.cz.
Mohlo by vás zajímat: vrácený elektroodpad se dostane do recyklační linky, kde podléhá manuálnímu či mechanickému zpracování. Následně končí rozdrcený a za pomocí magnetů a separátorů se oddělí kovy. Pamatujte, že je takto možné získat zpět až 99 % čistých kovů použitých při výrobě. Třídit jej tedy rozhodně má smysl.
Zdroje: Novinky, Příroda, Červené kontejnery, Veronica, Wikipedia