Nový zákon 2025 pro cyklisty a koloběžkáře. Z pokuty až 50 tisíc zůstanete beze slov
Pravidla jsou od toho, aby se porušovala. Zní jedno vtipné heslo, které by si však nikdo z nás neměl brát k srdci. Zvláště pak v případě, kdy hovoříme o dopravních předpisech a zákonech týkajících se provozu na pozemních komunikacích. Každému je asi jasné, že pokud budeme chtít řídit auto, nesmíme pít alkohol nebo jezdit po chodníku. Podobné je to také s překračováním povolené rychlosti.
V případě, že si sednete na kolo nebo budete řídit koloběžku pro vás však platí stejná pravidla jako pro řidiče automobilu. Zní to možná trochu zvláštně, ale alkohol opravdu nepatří ani k cyklistice nebo za řidítka koloběžky. Stejně tak se vás mohou na kole nebo koloběžce týkat i pokuty za rychlost nebo jízdu po chodníku.
Což si bohužel mnozí cyklisté neuvědomují. A bohužel se často setkáváme s tím, že po chodníku jezdí na kole především ti starší, kteří by měli jít příkladem. Pravděpodobně se bojí nadměrné dopravy na vozovce, na chodníku však s kolem nemají co dělat.
Pravidla se musí ctít
Pravidla provozu se musí dodržovat. A cyklisté nebo provozovatelé koloběžek určitě nejsou mimo hru. Pravidla se týkají opravdu všech. „Cyklisté jsou plnohodnotnými účastníky silničního provozu,” uvádí web autozive.cz s tím, že mají povinnost dodržovat stejná pravidla jako motoristé. To platí nejen pro to, že se nesmí jezdit pod vlivem alkoholu, ale také pro rychlost. Již jsme to zmiňovali a opravdu. I cyklisté mohou dostat pokutu za rychlost. Výmluva, že nemáte tachometr před policií opravdu neobstojí.
Neznalost neomlouvá. Možná si říkáte, že rychlost na kole překročit nelze. Ovšem, že ano. Rychlostní limit může být v obci i 30km/h a ten z kopce cyklisté hravě překročí. Trestné body takového hříšníka naštěstí nečekají, nemusí se obávat ani o případné řidičské oprávnění, ale pokutu tedy čekat musí. Nejvyšší pokutu může dostat cyklista za překročení o více než 40 km/h v obci nebo 50km/h mimo obec. A opravdu to jde. Samozřejmě pokuta hrozí jen v případě, že vás policie přímo změří a hned zastaví.
Policisté samozřejmě u cyklistů nemusí kontrolovat jen rychlost, ale také povinnou výbavu. Jasně, slyšíte dobře. Povinnou výbavu kola. To jsou odrazky vpředu i vzadu. Navíc je povinné mít zaslepené trubice řidítek a za snížené viditelnosti je nutné mít světla vpředu i vzadu. Samozřejmostí by měly být dvě k sobě nezávislé a účinné brzdy a uzavřené matice nábojů kol. Pokud něco z toho na kole chybí, může to stát až 2000 korun. Stejná pokuta hrozí také za jízdu po přechodu nebo po chodníku.
Alkohol je nejdražší
Za jízdu na kole pod vlivem alkoholu nemůžete sice přijít o řidičské oprávnění, ale hrozí vám pokuta ve správním řízení až do 20 tisíc korun. A pokud se odmítnete podrobit vyšetření na alkohol, pak dokonce pokuta až do 50 tisíc korun. Samozřejmě, že to stejné platí také v případě koloběžky. A rozhodně nemusí jít o elektronickou verzi koloběžky. Stačí jet z hospody nebo z párty u přátel na opravdu běžné dětské koloběžce. Po flámu je tak vhodné chodit ideálně pěšky nebo se nechat odvézt od někoho, kdo alkohol nepije. To je ostatně také nejbezpečnější.
Ačkoliv v nejbližších měsících pravděpodobně nezačne platit žádná změna v zákonech, cyklisté mají povinností opravdu mnoho a bohužel je mnohdy neznají. A stejně tak také ti, kteří se přepravují na koloběžkách. Pokud vyrážíte na koloběžku nebo kolo s dětmi, pak je vhodné je také v co nejútlejším věku seznámit se všemi pravidly. Děti se učí nápodobou a pokud je naučíte dodržovat předpisy v dětství, později s tím určitě nebudou mít problém.