Celý svět se Česku směje. Tak ošklivé město nemají ani v Somálsku
Česká republika se sice může pyšnit velkým množstvím líbezných měst a vesniček, ale také nemalým množství míst, která je lepší jen projet a co nejrychleji nechat ve zpětném zrcátku. Jedno z těch nejhorších tuzemských měst se přitom nachází v malebné krajině Moravy.
V srdci malebné krajiny se nachází město, které na první pohled slibuje klidný život obklopený přírodou. Při bližším pohledu však odhalí šedou realitu – oprýskanou architekturu, chybějící možnosti pro volný čas a atmosféru, která spíše odrazuje, než láká. Jaké je to žít na místě, které se zdá zapomenuté časem?
Bydlet tu chce málokdo
Adamov, skrývající se v údolí mezi Brnem a Blanskem, je městem, kterému je lepší se spíše vyhnout. Horizont lemující panelové domy z éry socialismu, zanedbaná infrastruktura, chybějící městský život vytvářejí obraz místa, kde se lidé spíše zastaví na cestě jinam, než by si ho vybrali k trvalému žití.
„Bydlet bych tady teda nechtěla ani náhodou. Viděla jsem hodně sídlišť, ale při pohledu na tohle město na mě padá deprese,“ popsala pro IDNES asi padesátiletá žena z Brna, která přes Adamov pravidelně cestuje vlakem.
Nebylo to tak vždy
Než se na Adamovu podepsaly roky průmyslu, býval klenotem rodu Lichtenštejnů, kteří si velmi oblíbili tamní klid a nedotčenou přírodu. Okolí města si dokonce nechávali malovat světovými malíři a také si zde nechali postavit honosný zámek.
Jenže i panenská příroda a hluboké lesy Moravského Švýcarska se brzy okoukaly. Adamov se postupně dostal z centra jejich zájmu a Lichtenštejnové se přesunuli do Lednice. V dnešní době se zámek nachází v areálu adamovských závodů, a byl zcela přestavěn a zrenovován. Nyní je používán pro účely firmy a interiér je nepřístupný.
Největší boom města
Během největšího rozmachu mělo město až celosvětový věhlas, a to zejména díky vojenskému průmyslu a výrobě ofsetových strojů. Těmi zásobovalo 91 států světa včetně USA. Město zažívá stavební boom, paneláky rostou jak houby po dešti, aby uspokojily poptávku dělníků Adamovských strojíren (následně ADAST) po bydlení, s tím vzniká i další infrastruktura jako školy a školky.
Úpadek města
V roce 1990 padlo rozhodnutí ukončit vojenskou výrobu, což přineslo podniku zásadní potíže s odbytem, zejména kvůli ztrátě vazeb na východní trhy. O dva roky později, v roce 1992, se strojírny transformovaly na akciovou společnost. Politická situace v 90. letech však činnost strojíren výrazně zpomalila. V roce 1997 došlo ke zrušení učňovských dílen v Josefově a do roku 2000 zaniklo celé učiliště. Společnost ADAST pak v roce 2009 vstoupila do likvidace.
Situace v roce 2025
V posledních letech prošel Adamov výraznými proměnami. Do prázdných výrobních hal se vrátili pracovníci menších firem, takže město nepůsobí tak vylidněně. Rekonstruují se chátrající objekty, z bývalé mateřské školy se stal dům s pečovatelskou službou, proběhla modernizace dětských hřišť a vznikla další nová. Řada dalších projektů je v současnosti buď v realizaci, nebo ve fázi příprav.
Vedení města se snaží nalákat nové obyvatele, a to nejen na nižší ceny bydlení, ale také na opravdu nádhernou okolní přírodu.
Zdroje: adamov, wikipedia, iDNES