Oznámení: Okamžitě se přestaňte připojovat k Wi-Fi sítím. Odborníci varují před nebezpečím
Veřejné Wi-Fi sítě potěší mnohé z nás, nepotřebujeme k nim totiž zjišťovat žádné heslo. Zkrátka se jen jednoduše připojíme a můžeme surfovat na internetu. Ve skutečnosti jsou ale nechráněné sítě rizikové jak z hlediska soukromí, tak financí. Hackeři jsou schopní poměrně snadno získat vaše osobní údaje, hesla i přístupy k účtům.
Problém nastává zejména u webů, které nepoužívají šifrování. Všechna aktivita, kterou na nich vykonáváte, může být hackery snadno odhalena. V mžiku tak máte odcizené osobní údaje, hesla nebo dokonce platební informace. „Nikdy nevíte, kdo veřejnou wi-fi síť skutečně provozuje a jaké má úmysly,“ zmiňuje v rozhovoru pro deník.cz Jan Pinta ze společnosti Thein Security zabývající se kybernetickou bezpečností.
Častokrát jsou uživatelé na možnou hrozbu zařízením, kterým se snaží na vybranou Wi-Fi připojit, upozorněni. Pokud vás telefon nebo počítač upozorní na neznámou síť nebo slabé zabezpečení, neberte varování na lehkou váhu a raději se co nejrychleji odpojte. V opačném případě může dojít k odcizení citlivých dat.
Pozor si dejte na falešné Wi-Fi sítě
Podvodníci dokonce často vytváří falešné Wi-Fi sítě, které na první pohled vypadají důvěryhodně. Bezproblémově se tak můžete sekat například se sítí s názvem „Starbucks_Free_Wifi“ nebo „Airport_Wifi_Secure“, které však neprovozuje Stabrucks ani letiště, ale některý z akčních podvodníků. Jakmile se k těmto sítím připojíte, hackeři snadno zachytí vaši komunikaci a opět se dostanou k citlivým údajům. Experiment společnosti Avast ukázal, že během pouhých čtyř hodin se k falešné Wi-Fi síti připojily dva tisíce lidí.
Podobné taktiky jsou běžné nejen na veřejných a hodně frekventovaných místech, jako jsou letiště nebo obchodní centra. Pozornosti hackerů často neuniknou ani velké akce, jako jsou koncerty nebo sportovní utkání. Zaměřují se na místa, kde je pravděpodobné, že se bude chtít k internetu připojit co nejvíce uživatelů.
V mobilu se nachází velké množství osobních dat
Lidé si často neuvědomují, že stejně často, jako je cílem hackerů počítač, je tomu tak i u telefonu. V něm se mnohdy nachází ještě více osobních dat, od fotografií, kontaktů a hesel až po přístup do internetového bankovnictví. Hackeři mohou k odcizení dat využít odposlech, napadnout zařízení škodlivým softwarem nebo vás nalákat na podvodné weby, na kterých citlivé informace sami vyplníte.
Nejčastěji se útoky týkají odcizení financí z internet banky nebo ukradení přístupových údajů na sociální sítě. Co nejlépe si proto zabezpečte jak osobní účty, tak ty firemní. Pokud například používáte pracovní e-mail, anebo spravujete firemní dokumenty přes nezabezpečené sítě, riskujete nejen únik vlastních dat, ale bezpečnost celé společnosti.
Chraňte se na internetu efektivně
Podle odborníků na online bezpečnost je dobré používat VPN neboli virtuální privátní síť, která ve zkratce šifruje, co na internetu děláte. Především se nikdy nepřipojujte k podezřelým Wi-Fi sítím a vypněte si automatické připojování k Wi-Fi. Chystáte-li se vstoupit na weby, jako je třeba internetové bankovnictví, zkontrolujte zabezpečení. Mělo by být u URL adres uvedené HTTPS nebo ikona zámečku. V neposlední řadě pravidelně aktualizujte svůj antivirový program a používejte dvoufázové ověření všude, kde to je možné.
„Nejlepší ochrannou před hackery je, nepočínat si na počítači zbrkle a vědět, co dělám. Pro každý počítač je důležitý firewall, který ohlídá, co jde z počítače ven a co přichází. A potom je to antivirus, pokud používáte operační systém Windows, tak je to velmi nutné. Když máte operační systém Apple a Linux, tak mít antivirus nemusíte. Jinak neklikejte na nic, na co nemusíte a čemu nerozumíte,“ prozradil v rozhovoru pro Český rozhlas Jaroslav Mareš, novinář specializující se na IT problematiku.
Zdroje: denik.cz, novinky.cz, hradec.rozhlas.cz