Nejhorší česká pohádka všech dob. Češi se režisérovi vysmáli a herci jsou rádi, že to vůbec přežili
Pohádka, jež měla premiéru v roce 2016, sice slibovala hvězdné obsazení, ve kterém nechyběl Jan Cina nebo Marta Dancingerová v roli princezny, ale byla propadákem. Dokonce si vysloužila „titul“ nejhorší české pohádky všech dob. Na ČSFD má hodnocení pouhých 21 procent.
Když pohádka vznikala, měla snad všechny předpoklady stát se úspěšnou. Inspirace ke scénáři pocházela ze známé pohádkové předlohy Karla Jaromíra Erbena, a tak se věřilo, že příběh bude zajímavý a napínavý až do konce. Režisér Ivan Pokorný měl navíc k dispozici hvězdné obsazení. Mezi talentovanými herci nechyběli Jan Cina, Marta Dancingerová nebo Ondřej Kovaľ. Nakonec však výsledný snímek diváky spíše zklamal.
Inspirací byla Erbenova Zlatovláska
Jednou z nejznámějších českých pohádek je právě Erbenova Zlatovláska, která se stala předlohou pohádky Ivana Pokorného. Příběh sleduje čeledína Jiříka, který díky kouzelnému pokrmu porozumí řeči zvířat. Ty mu následně pomáhají splnit tři náročné úkoly, aby mohl pro svého pána získat zlatovlasou princeznu. Ve filmovém zpracování ale došlo k několika výrazným úpravám. Největším šokem pro diváky bylo přidání postavy piráta, který soupeří o princezninu ruku. Oproti originálu se Slíbená princezna z roku 2016 snaží být mnohem akčnější. Diváci se však hromadně shodli na tom, že to přineslo více škody než užitku.
„Tak tohle byl opravdový úlet! Postmoderní omámení brakem. Chápu, že dosáhnout požadované světové úrovně televizní tvorby si vyžaduje jít cestou experimentu, ale toto? Dno televizní umělecké tvorby bylo nalezeno, teď už se tedy jen odrazit… Pohádkové Waterloo po česku…,“ rozvášnila se jedna z žen v recenzi na ČSFD.
Pod palbou kritiky se několikrát ocitly také herecké výkony
Jan Cina v roli Jiříka a Marta Dancingerová jako princezna Radost patří mezi zkušené a oblíbené herce. Přesto se jejich herecké výkony u několika diváků staly terčem kritiky. Herci museli pracovat s nevěrohodnými dialogy, a tak nemohli naplno předvést svůj talent. Martu Dancingerovou si Ivan Pokorný vyhlédl na škole, kde účinkovala v představení v Disku. Původně si myslela, že sehraje roli čarodějnice nebo zlé sestry, princezna ji proto překvapila.
Natáčení pro ni nebylo zrovna snadné, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je celodenní nošení paruky. Ta byla kousavá, bylo v ní hrozné teplo, a ráno navíc trvalo hodinu, než ji herečce na hlavu nalepili. Párkrát se také stalo, že se musela během natáčení zdlouhavě předělávat a upravovat. Kromě toho byla herečka v době natáčení těhotná.
Verze Zlatovlásky z roku 1973
Zatímco Zlatovláska z roku 2016 je pohádkovým propadákem, první zfilmovaná verze z roku 1973 se dočkala velmi pozitivních ohlasů. Ujala se jí režisérka a scenáristka Vlasta Janečková, která do hlavních rolí obsadila Jorgu Kotrbovou jako Zlatovlásku a Jiříka, odvážného a čestného čeledína, ztvárnil Petr Štěpánek.
„Jedna z hoooodně mála televizních pohádek, kterou jsem viděl víckrát než jednou, a pořád je to příjemná podívaná. Titulní píseň (Zlatovlásko, krásko…) zbožňuji,“ uvádí už mnohem pozitivnější recenze na ČSFD.
Jaké další české pohádky patří k těm nejhorším?
Mezi diváky i kritiky odsouzené české pohádky patří mimo Slíbenou princeznu také Z pekla štěstí 2 z roku 2001. Pokračování nebylo zdaleka tak populární jako první díl. Divákům vadilo přeplácání děje, příliš mnoho postav a nepřesvědčivé ztvárnění čertovského světa. Další pohádkou, která si vysloužila negativní hodnocení, je Saxána a Lexikon kouzel z roku 2011. Tvůrci se, podobně jako v případě Zlatovlásky, snažili navázat na úspěch původního filmu Dívka na koštěti, avšak neúspěšně. Stejně negativně diváci na ČSFD hodnotí pohádku Řachanda z roku 2016.
Zdroje: magazin.aktualne.cz, idnes.cz, csfd.cz, csfd.cz