Po charismatickém herci se slehla zem. Co se stalo s Jaromírem Hanzlíkem? Skutečný důvod vás zaskočí
Jaromír Hanzlík patří mezi ty nejvýraznější osobnosti českého filmu a divadla. V posledních letech se ale stáhl z veřejného života a je čím dál tím víc uzavřený do sebe.
Legendární herec se narodil se 16. února 1948 v Českém Těšíně do umělecky založené rodiny. Otec byl divadelní herec a kabaretiér, matka pracovala v redakci Československé televize pro děti a mládež. První zkušenosti s kamerou nabral právě díky matce, která ho obsazovala do televizního komparzu.
Na DAMU nemusel
Osudové setkání s rodinou Štěpánkových, přivedlo Hanzlíka k hlubšímu zájmu o herectví. Spolu se svým vrstevníkem Petrem Štěpánkem se hlásil na DAMU, ale po maturitě si ho všimli herci Jiřina Jirásková a Jiří Pleskot, kteří jej doporučili řediteli Divadla na Vinohradech. Místo studií na DAMU tak ve svých osmnácti letech rovnou nastoupil do jednoho z nejprestižnějších divadel v zemi.
30 let divadla
Na vinohradských prknech, která znamenají svět, strávil třicet let a stal se tam jednou z těch nejvýraznějších tváří. Ztvárnil mnoho ikonických rolí, mezi nimi například Shakespearova Hamleta, Chlestakova v Gogolově Revizorovi nebo Cyrana z Bergeracu.
Paralelně se svou divadelní kariérou se rozvíjel i ve filmu. Již v roce 1965 natočil svůj první film Finský nůž, po němž následoval snímek Bloudění. Velký průlom přišel v roce 1966, kdy si zahrál v Kočáru do Vídně Karla Kachyni a Romanci pro křídlovku Otakara Vávry.
Kariéra ve filmu
V 70. letech se Hanzlík stal jednou z největších filmových hvězd. Hrál v kultovních filmech jako Slasti otce vlasti, Noc na Karlštejně, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách či Léto s kovbojem. Pro mnohé se stal symbolem českého filmového milovníka.
Osmdesátá léta přinesla proměnu jeho hereckého rejstříku. Jiří Menzel jej obsadil do rolí ve filmech Postřižiny a Slavnosti sněženek, kde se přehrál do postav mužů středního věku. V devadesátých letech exceloval v pohádkách Nesmrtelná teta a O perlové panně.
Na seriály nelze zapomenout
Neodmyslitelnou součástí jeho kariéry byly televizní seriály. Určitě si ho pamatujete jako Zdeňka z Takové normální rodinky, řidiče Romana Jáchyma z Nemocnice na kraji města nebo doktora Janderu ze Sanitky.
S hereckou kolegyní Danielou Kolářovou vytvořil nezapomenutelnou dvojici jak na divadle, tak na filmovém plátně.
Bod zlomu
Hanzlík se v posledních letech z herecké scény spíše stahoval. Přestal hrát v divadle a jeho filmové a televizní role byly čím dál vzácnější. Na vině byla pravděpodobně nekonečná únava, možná i jakási blíže nespecifikovaná deziluze ze společenské situace.
Bouřlivé soukromí
Jeho soukromý život byl stejně pestrý jako jeho kariéra. První manželství s Jaroslavou, matkou jeho syna Davida, trvalo dvanáct let. Následoval dlouholetý vztah s hereckou hvězdou Janou Brejchovou, která v té době žila s Vlastimilem Brodským. Jejich soužití v jednom domě bylo neobvyklé a komplikované.
Po rozchodu s Brejchovou navázal vztah s Dagmar Silvínovou, československou Miss z roku 1966, kvůli níž na část života odešel do Švýcarska. Po několika letech se však vrátil do Česka, kde našel klid po boku Lenky Kozlové, ženy zcela mimo hereckou branži.
Zdroje: Deník, Ahaonline, Zeny.iprima