Peklo na place mělo jméno Jiří! Děti před slavným hercem utíkaly, kolegové ho nemohli vystát. Takhle se mu pomstili
Jiří Sovák, jeh͏ož p͏ravé jméno je Jiř͏í Schmitzer, se narodil 27. prosince 1920 v Pra͏ze. Jméno si změnil běh͏em ͏německé okupace. Otec si přál, aby se vyučil nějakému řemeslu, c͏o Jiří t͏aké udělal. Láska k divadlu však byla mnohem silnější, tak v 19 letec͏h odešel z domova.
Přestože se zajímal o divadlo, rodiče si pro něj představovali nějaké praktičtější zaměstnání. Studoval proto po vzoru otce na odborné škole číšníka. Poté i nějaký čas v pohostinství pracoval, stejně jako otec s matkou. V devatenácti letech ale kvůli nevyhovujícím vztahům s otcem z domova odešel. A přidal se k ochotnickému souboru na Mlynářce. Postupně hrál v divadle častěji a častěji, kvůli režimu se však během dne musel věnovat také „normální“ práci. Tou byly především pomocné či dělnické práce. Jeden čas například Jiří pracoval v kamenolomu.
Sovákova kariéra nabrala na obrátkách v 50. letech
Tou dobou působil v Divadle na Vinohradech a pár let poté se stal členem činohry pražského Národního divadla. V 50. letech se také dočkal filmové zakázky a objevil se ve snímku „Kudy Kam“, kde hrál manžela Ireny Kačírkové. Postupně se vyšplhal a stal se jedním z nejoblíbenějším herců své doby. Do paměti diváků se dostal zejména díky rolím, jako je Jiří Kroupa v „Marečku, podejte mi pero!“ nebo Evžen Huml v „Chalupářích„. Přestože byl talentovaným hercem, takové dabování mu nikdy nešlo.
Bouřlivý osobní život
Jiří Sovák byl třikrát ženatý a podle slov jeho manželek život s ním nebyl žádný med. Nejznámější konflikt se však týkal jeho syna Jiřího Schmitzera. Po tragické nehodě, při níž jeho syn v opilosti způsobil smrt chodce, ho Sovák vydědil. Jejich vztah zůstal napjatý a nikdy se plně neusmířili, dokonce svému otci nešel ani na pohřeb. Podle dostupných informací poslední slova, která otec synovi před odcizením řekl, byla, že to, že přejel člověka, se, bohužel, může stát. Ale to, že byl opilý až do takovéto míry, se neodpouští.
Syn Jiřího Sováka dostal tři roky natvrdo, nakonec byl ale po půl roce z vězení za dobré chování propuštěný. Jelikož se od té doby se synem nevídali, nepoznal herec ani svá tři vnoučata. Ačkoliv čas netrávil ani s jedním vnoučetem, v závěti je, na rozdíl od svého syna, nechal.
Děti s ním nechtěly hrát
Během své herecké kariéry Jiří Sovák natočil také několik filmů s dětmi. Byly to však jeho nejméně oblíbené chvíle na place. Podle kolegů dětem často nadával a během přestávek mezi natáčením si sem tam lokl vodky, aby zvládl pokračovat dále. Zatímco při natáčení Sovák působil jako profesionál, jakmile se kamery vyply, tituloval děti jako uřvané parchanty nebo sprosté ksindly. Kolikrát se stalo, aby Jiří Sovák nemusel s dětmi natáčet všechny scény, že za sebe měl dubléra. Děti se mu pak často mstily, například mu schovaly štětečky na čištění fajfky. Herec totiž aktivně kouřil fajfku, kterou si pak speciálním štětečkem čistil. Toto chování jej samozřejmě naštvalo o to více.
Své si s ním užily i manželky
Ačkoliv první ani druhé manželství neměly dlouhého trvání, třetí manželka po Jiřího boku stála neuvěřitelných čtyřicet let. Byla jí o osmnáct let mladší učitelka Anna. Trpělivě snášela manželovy výbuchy vzteku a rázné chování. Po nařknutí z kolaborantství dokonce režisérovi dal takovou facku, že kvůli ní šel málem do vězení. Často navíc Jiří Sovák pil a měl kolem sebe spoustu nápadnic. Humorně jednou manželka Anna pronesla, že do ruky občas bere sekerku s nadějí, že manžela trefí a dočká se zaslouženého klidu.
Jiří Sovák umřel ve věku 79 let po pádu ve venkovní sprše. Zlomil si krček a z narkózy už se neprobral. Manželka Anna jej přežila o dvacet let.
Zdroje: lifee.cz, plus7dni.pluska.sk, svetzeny.cz