Svět v slzách: Bena Stillera potkal stejný osud jako kdysi Roberta De Nira
Ben Stiller patří jednoznačně mezi jedny z nejoblíbenějších hollywoodských herců. Pamatovat si ho můžeme například z úspěšné komedie Zoolander nebo například i z jeho kontroverznější role ve snímku Tropická bouře. Tento všestranný herec je většinou vnímán jako spokojený a šťastný muž, kterému se v životě daří. Pro mnohé tak bylo skutečným překvapením, když v roce 2016 oznámil, že před dvěma lety prodělal agresivní rakovinu prostaty. Onkologická nemoc, se kterou se potýká velká část mužů, ho však naštěstí nepřemohla.
Pro Bena Stillera byla diagnóza stejným překvapením, jako byla pro širokou veřejnost poté, co se rozhodl s informací vyjít na povrch. Jedním z důvodů byl například i ten, že se tuto informaci o svém zdraví dozvěděl až v poměrně pokročilém věku, aniž by se potýkal s výraznějšími symptomy. Naštěstí se však rozhodl konat a podstoupit léčbu, která mu dost možná zachránila život. Na základě své zkušenosti, během které mu byli oporou i jeho herečtí kolegové, pak promlouval k mužům a vyzýval je k tomu, aby tuto chorobu nepodceňovali.
Agresivní forma rakoviny, ale žádné symptomy
Když se Ben Stiller v roce 2014 během návštěvy urologa dozvěděl, že trpí agresivní formou rakoviny prostaty, bylo to pro něj skutečným překvapením. Dle svého lékaře se u něj totiž nádorové onemocnění objevilo již před pěti lety, ale herec o něm vůbec netušil. Zároveň neměl historii rakoviny v rodině, tudíž nebyl považován za rizikového jedince, u kterého by hrozba vzniku nádorového onemocnění byla vyšší.
Benu Stillerovi bylo v době diagnózy již 46 let. Jeho lékař mu doporučil, že by bylo vhodné podstoupit preventivní prohlídku, nehledě na to, že se neřadil mezi rizikové pacienty. Zdraví své prostaty by totiž neměl podceňovat žádný muž. Herec tedy dal na lékařovu radu, což mu dost možná zachránilo život. Nebo ho to minimálně ušetřilo hrůznějších následků, které by se s ním dost možná táhly několik let. Ne-li dodnes.
Lékař k tomuto rozhodnutí došel na základě toho, že se u herce objevovaly vysoké hodnoty PSA (Prostatický specifický antigen). Na základě toho doporučil hollywoodské hvězdě vyšetření magnetickou rezonancí. Stejně tak jako biopsii. Výsledky však potvrdily podivné hodnoty PSA a ukázalo se, že hercovo onemocnění se na škále agresivity umístilo na čísle 7, což je středně agresivní forma.

Kolega mu byl oporou
Poté, co se Ben Stiller tuto nepříjemnou novinu dozvěděl, rozhodl se vyhledat na Google další známé osobnosti, které se s tímto problémem v minulosti potýkali a překonali ho. Ke svému překvapení zjistil, že se stejným onemocněním v minulosti zápasil i jeho herecký kolega Robert De Niro. Ben Stiller tedy neváhal a rozhodl se slavnému herci okamžitě zavolat. Robert De Niro pak svému souputníkovi doporučil, aby podstoupil lékařský zákrok, během kterého by si prostatu nechal odstranit.
Ben Stiller tedy podstoupil lékařský zákrok přibližně dva měsíce po diagnóze. Lékaři mu žlázu odstranili a tím ho zbavili samotného onkologického onemocnění. Celá situace tedy naštěstí neměla dlouhého trvání. Výsledek testu se špatnou zprávou herec obdržel 14. června roku 2014 a již 17. září téhož roku obdržel výsledky dalšího testu, dle kterého se rakoviny úspěšně zbavil. Herec se nechal slyšet, že toto období byla skutečná horská dráha emocí.
Život bez prostaty
To, co Benu Stillerovi pravděpodobně zachránilo život, bylo kompletní odstranění prostaty. Mnoho mužů má obavy z toho, jak kvalitní bude jejich život po odstranění této žlázy. Většina si totiž její absenci spojuje s problémy v oblasti intimní výkonnosti. Dále pak může být tématem samovolný únik moči, jehož regulování má právě prostata na starosti.
Ben Stiller úsměvně podotkl, že jemu se naštěstí problémy v otázce intimity vyhnuly a uvedl, že první erekce po zákroku se u něj a manželky setkala s upřímnou radostí. Trvalo to dle něj dokonce jen jeden den od zákroku, což je ale vzácností, jak herec podotkl. Aparát se většinou musí vzpamatovávat o trochu déle.
To, co se po odstranění prostaty může u řady mužů dostavit, jsou však samovolné úniky moči. Ty se mohou objevovat v pravidelných intervalech při zvýšení napětí dutiny břišní. Tedy například při kašlání a kýchání. Zároveň se však mohou projevovat i jako kontinuální pozvolný únik moči u jedince. Naštěstí však existují jednoduchá cvičení, kterým se postižený jedinec může věnovat. Při udržování pravidelnosti těchto cviků je pak možné situaci eliminovat. Nebo alespoň výrazně zmírnit.

Ben Stiller radí – kdy se nechat vyšetřit?
Na základě své zkušenosti Ben Stiller apeloval na mladé muže po celém světě, aby se nechali vyšetřit co nejdříve. On se svoji diagnózu dozvěděl až v druhé polovině života, kdy mu táhlo na padesátku. A nádor u něj přitom existoval už celou řadu let. K tomu všemu se navíc celou situaci dozvěděl téměř náhodou jen na základě podezření svého doktora, kterému se povedlo správně vyhodnotit situaci.
American Cancer Society doporučuje pravidelné kontroly prostaty po dovršení padesáti let věku. Ben Stiller však razí názor, že je v zájmu každého muže začít toto téma řešit dříve a na individuální bázi diskutovat možná rizika se svým lékařem. V otázce tématu ohrožení sexuální výkonnosti odstraněním žlázy herec také nabídl svůj pohled. Svojí situaci shrnul tak, že měl na výběr mezi vidinou kvalitního sexuálního života a mezi vidinou záchrany sebe před smrtí. A v tomto ohledu byla jeho volba skutečně jasná.
zdroje: theguardian.com, idnes.cz, bbc.com