Celé Česko se těší na kultovní film na Primě. V kinech z něj diváci padali ze sedaček
Příští sobotu nás ve večerních hodinách čeká kultovní a nostalgický zážitek. Pláže pobřežního městečka Amity opět budou čelit nebezpečí v podobě sedmimetrového žraloka, který si svoji kořist nebude vybírat s žádnými předsudky. Snímek čerpá z románu autora Petra Benchleyho, který volně vycházel z událostí, které se na pobřeží USA odehráli v roce 1916.
Opět si budeme moci užít kultovní filmový zážitek, který vzešel z práce slavného režiséra Stevena Spielberga. Tomu při natáčení filmu bylo pouhých 26 let a celosvětový úspěch filmu zajistil mladému režisérovi pozici na kinematografickém výsluní.
Diváky touto akcí a napětím nabitý příběh svého času skutečně šokoval a řadě lidí naprosto změnil pohled na žraloky. Od Čelistí se navíc odvíjí obrovské množství pop-kulturních referencí a celá řada parodií, které diváky baví dodnes. Příští sobotu si tak můžeme mnohé z těchto věcí připomenout a zažívat strach alespoň podobný tomu, který jsme cítili po prvním zhlédnutí tohoto filmu.
Kultovní snímek starý již 50 let
Tento kultovní akční snímek šel do kin poprvé v polovině 70. let a velmi zásadně změnil směr, kterým se tento typ filmů vydával během následujících dekád. Film slavil takový úspěch, že definoval do té doby neznámý pojem „blockbuster“ – trhák. Zanechal kladné reakce jak v divácích, tak v dalších filmařských hvězdách. Například režisér Quentin Tarantino se během rozhovoru v Jimmy Kimmel Show nechal slyšet, že film Čelisti považuje za jeden z nejlepších filmů všech dob a řadí ho na špičku své desítky nejoblíbenějších filmů.
Film zásadně ovlivnil to, jak široká veřejnost vnímala a vnímá žraloky, ale obecně i vodní plochy. Pro některé diváky byl zážitek po premiéře filmu v 70. letech tak silný, že se například během léta báli vstupovat do bazénů. Kulturní fascinace žraloky, kterou snímek způsobil, pak bezpochyby trvá dodnes, což se projevuje i řadou filmů či divadelních her, které jsou Čelistmi volně či úzce inspirovány. A díky svému vlivu jsou Čelisti po boku Hvězdných válek jeden z prvních filmů, který jen na autorských právech překonal tržbu 100 milionů dolarů.
Česká stopa ve filmu
Ačkoliv to pro některé může být překvapivé, kultovní snímek obsahuje dokonce i drobnou českou stopu. Ta se pak projevuje v oblasti hudby, kterou je film mimo jiné proslulý. Melodie, kterou můžeme slyšet ve chvílích, kdy se žralok pomalu blíží ke svým obětem, je totiž inspirována tvorbou Antonína Dvořáka. Skladatel John Williams, který je zodpovědný za tvorbu hudby k tomuto dílu, si tuto část melodie vypůjčil ze začátku 9. symfonie, která je taktéž známá jako „Z nového světa“.
Tento vliv však působí oboustranně a i na tuzemské tvorbě se tento snímek podepsal. Režisér a herec Zdeněk Svěrák se totiž nechal slyšet během vzpomínání na to, jak ho s sebou vzal jeho tatínek na tento velkofilm poprvé do kina. Svěrák byl tehdy ještě dítě a znal jen dětská představení. Během promítání však viděl, jak výrazně snímek působí i na dospělé diváctvo. Během jedné scény, kdy se žralok vynoří z vody, prý byl svědkem toho, jak se diváci hrůzou zaklonili. A tento pohyb byl natolik prudký, že se celá jedna řada sedaček ulomila a diváci spadli na záda. Tehdy Zdeněk Svěrák poprvé pochopil sílu filmu, čímž se nechal inspirovat i během své tvorby.
Problémy s natáčením i strach z neúspěchu
Ačkoliv snímek je celosvětově známý jako úspěšný, průběh natáčení byl mnohdy poměrně komplikovaný. Místy se dokonce zdálo, že film snad ani nebude možné úspěšně dokončit. Jedním z problémů, se kterým se produkce potýkala, bylo překročení rozpočtu, který byl na snímek vyčleněn. Produkce zkrátka trvala moc dlouho a i scénář musel podléhat častým a intenzivním úpravám.
Další z omezení vyvstalo na základě technologie, neboť v 70. letech ještě filmaři neměli k dispozici CGI. Proto museli vyrobit maketu žraloka poháněnou mechanickým ústrojím. To se však rychle zaneslo solí a byla potřeba aparát opravovat a měnit. Na dnešní dobu působí žralok místy možná nepříliš uvěřitelně, ale na tehdejší dobu se studiu podařilo dosáhnout skutečně nevídaného výsledku.
Problémy většího či menšího rázu však doprovázely film až do konce. Například pro závěrečnou scénu, kdy protagonisté oslavují ulovení žraloka, se filmařům nepodařilo sehnat dost velký kus nedávno uloveného žraloka bílého. Museli si tak nechat převézt velkou mrtvolu tygřího žraloka, který byl uloven u pobřeží Floridy. Mrtvolu zvířete nechali přepravit soukromým letadlem, avšak tělo se začalo okamžitě rozkládat a závratně páchlo.
I přes všechna tato úskalí se povedlo natočit snímek, který ve své době pokořil snad všechny rekordy. A příští týden si ho budeme moci užít i my a tentokrát i s vědomím, že se zprvu vůbec nemusel povést. Navíc si během dramatických scén, kdy se žralok blíží ke svým obětem, můžeme zavzpomínat i na Antonína Dvořáka. Snímek Čelisti, který v roce 1975 natočil Steven Spielberg, můžete vidět 15. února 2025 na stanici Prima Cool.
zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, kinotip2.cz