Pravda o Lábusovi vás zaskočí. Tohle chce dělat v příštím životě. Řekli byste to do něj?
Herec a komik Jiří Lábus se narodil do rodiny zdravotní sestry a architekta. Určitě tak neměl do vínku dané geny, které by ho předurčily k herectví. Ostatně jeho bratr Ladislav Lábus šel ve šlépějích otce a stal se architektem. Jak se tedy stalo, že se z Jiřího stal komik a oblíbený herec? Je pravda, že se už od dětství zajímal o dramatické umění. Přesto jeho první cesta vedla na gymnázium, aby získal všeobecné vzdělání.
Být hercem byl jeho dětský sen. Přiznal, že měl v životě opravdu velké štěstí a dělá to, čím se chtěl živit už od pěti let. „Kdo to o sobě může říct,” položil řečnickou otázku v pětidílné životopisné sérii, kde hovoří o svém životě. Rozhovor do této série s hercem vedla jeho kamarádka, dramaturgyně a bývalá kolegyně ze Studia Ypsilon Ilona Smejkalová.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Co byste od něj nečekali
Jiří Lábus je i přes svůj věk stále svobodný a také nemá žádné děti. Rodina přesto není to, co by si přál, kdyby se znovu narodil. Přiznal, že pokud by se narodil ještě jednou, chtěl by se naučit plavat a také umět cizí jazyky. A taky by prý chtěl být hezký. Jeho sny jsou tedy poměrně skromné, jelikož krása je otázkou vkusu a pro někoho může být Jiří krásný i nyní. A naučit se plavat nebo komunikovat cizími jazyky není nic opravdu nesplnitelného.
Čemu se Lábus věnoval a věnuje
K milníkům jeho života patřilo setkání s Oldřichem Kaiserem. Oldřich a Jiří tvořili opravdu oblíbenou dvojici, která spolu mimo jiné účinkovala i ve zmíněném Studiu Ypsilon. Navíc tato dvojice společně vymyslela a natočila také rozhlasový improvizační seriál Tlučhořovi. V tomto seriálu pak dvojice přátel vytvářela všechny postavy zábavného a mnohadílného příběhu. Poprvé vysílali na začátku devadesátých let pod názvem Rodinka aneb Byli jsme a budeme.
Lábus se tedy rozhodně neobjevoval jen v televizi nebo divadle jako herec, ale živil se také pomocí rozhlasového vysílání. A kromě toho ho asi všechny děti znají jako plyšové Jů. Tedy postavu ze Studia Kamarád. Právě tomuto plyšákovi propůjčuje svůj hlas a v podstatě tak moderuje pořad pro nejmenší televizní diváky. Dětští diváci si však Jiřího Lábuse spojují ještě s jednou postavou. Tentokrát už jde o filmovou, respektive seriálovou roli. Do srdcí těch nejmenších se totiž zapsal jako čaroději Rumburak ze seriálu Arabela.
![profimedia-0220906031 | TVGURU.cz Dva muži sedí vedle sebe a něco sledují.](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/10/lucie-stribrna/profimedia-0220906031-1300x884.webp)
Další práce Jiřího Lábuse
Kromě již zmíněného se Jiří Lábus živí také dabingem. Svůj hlas tak propůjčil například postavám ze seriálu M*A*S*H. Znát ho však můžete také jako Obelixe nebo lenochoda Sida z Doby ledové. Pravděpodobně nejznámější je však fakt, že svůj hlas propůjčil Marge Simpsonové. Daboval také postavy v počítačových hrách. V roce 2001 namluvil pro nakladatelství Albatros také audioknihu Harry Potter a Kámen mudrců.
Několikrát vystupoval na festivalu Trutnoff, kde četl básničky Ivana Martina Jirouse. Co byste od něj asi nečekali je fakt, že účinkoval také v komunistickém propagandistickém seriálu Třicet případů majora Zemana. Není tajemstvím, že hrál v díle Mimikry, který chtěl očernit kapelu The Plastic People of the Universe. Tedy jednu z kapel, která se účastní festivalu Trutnoff, kde vystupuje i Lábus. Za tuto roli se však Lábus kapele i široké veřejnosti omluvil.
Zajímavé jsou i jeho ostatní aktivity. Věděli jste, že se Lábus připojil pod prohlášení odsuzující Chartu 77, tedy takzvanou Antichartu? V lednu 1989 pak podepsal petici za propuštění Václava Havla. Následně v roce 2007 se stal tváří vládní kampaně podporující výstavbu radaru americké protiraketové obrany. Nejzajímavější však je, že Lábus podporuje obnovu monarchie. V roce 1999 se stal jedním ze signatářů monarchistického prohlášení.
Zdroj: seznamzpravy.cz, wikipedia.org, denik.cz