Tyhle divné chyby v českých filmech viděl jen jasný Sherlock. Všimli jste si jich?
Ve filmech se občas objevují chyby dobového rázu. Tak třeba ve slavném Vinnetouovi bylo možné v hořící savaně zahlédnout doutnající pneumatiku. A takových filmů je jistě mnohem více, a to nejen zahraničních. I v těch českých mají někdy rekvizitáři horší dny. I když nutno říci, je-li film kvalitní, divák tyto přehmaty tvůrcům rychle odpustí.
Některé rekvizitářské chyby jsou úsměvné, jiné trochu ruší, což je docela škoda. Divák si často říká, proč tyto nedostatky nebyly včas odstraněny. Je možné, že si jich nikdo nepovšimnul? Anebo je to z ekonomických důvodů? Scény jsou již natočeny, a přetáčení by stálo moc peněz? Obojí je možné, a tak to filmovým tvůrcům odpusťme a věřme, že takových přešlapů bude v budoucnu co nejméně. Anebo se jimi pobavme a nenechme si tím zkazit filmový příběh.
Noc na Karlštejně
Filmové zpracování tohoto historického příběhu z roku 1973 uchvátilo celý národ. Zajímavý děj, nejlepší herci té doby, krásné písničky i dostatek humoru. Avšak i tento film má své mouchy. Někteří diváci si nedostatků ani nevšimnou, ale je tu i divák s velmi bystrým okem, a ten to nakonec všechno propálí. Cyklisty v záběru, a ještě k tomu v montérkách, si možná málokdo povšimnul. Tento člověk se třeba k natáčení jen náhodou přichomýtl, anebo byl zvědavý. A tak se ocitl v jednom ze záběrů a stal se součástí české kinematografie. Ovšem režisérovi Zdeňku Podskalskému při střihu filmu tato chyba málem přivodila infarkt.
![Freska Karla IV. a Anny Svidnické v kostele sv. Kateřiny na Karlštejně | TVGURU.cz Freska Karla IV. a Anny Svidnické v kostele sv. Kateřiny na Karlštejně](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/10/jana-linkova/Freska-Karla-IV-a-Anny-Svidnicke-v-kostele-sv-Kateriny-na-Karlstejne-1300x902.webp)
Všichni si jistě vzpomenete na roli, kterou ztvárnil Jaromír Hanzlík. Všimli jste si, že mladý zamilovaný Pešek má na oblečení na zádech zip, přesto, že ten se na šatech objevil až v roce 1913? Ale kdo by se nad takovou prkotinou pozastavoval. Jen věční šťouralové. Následující přehmat sice není věcný, nejedná se tedy o žádný zapomenutý předmět či vyskytující se osobu, přesto do filmových chyb patří. Na konci filmu se Karel IV., v podání Vlastimila Brodského, sám nazývá Otcem vlasti. Jenomže panovníka tak kdosi označil až nad jeho hrobem.
Císařův pekař a Pekařův císař
Tato historická komedie režiséra Martina Friče s Janem Werichem v hlavní dvojroli sklízí u televizních diváků úspěch dodnes, přestože byla natočena už v roce 1951. Jen pro připomenutí – film pojednává o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi. Kuriozitou zůstává, že v průběhu natáčení byl vyměněn režisér. Původně začal film točit Jiří Krejčík, s nímž ale měl Werich soustavné spory. Když pak došlo k jedné z mnoha hádek přímo na place, Werich přede všemi Krejčíkovi řekl: „Jste tak blbej, že ani nemůžete pochopit, jak vlastně blbej jste.“
I do tohoto skvělého dvoudílného filmu se však vloudily určité nedostatky. Když Golem prorazí zeď, je možné na úplném kraji obrazovky či plátna zahlédnout mizejícího muže s jakýmsi trámkem, který zřejmě použil coby beranidlo a zeď rozvalil místo Golema. Ernest Alessandro Scotta čte formuli na oživení Golema. A tento nápis je v hebrejštině. Scotta čte zleva doprava, jak je u nás běžné, ovšem hebrejské písmo je nutno číst zprava doleva. Pekař Matěj v určitou chvíli spadne do hladomorny, kde plave ve vodě. A ještě na něj seshora někdo vylil vědro vody. A Matěj odtud vzápětí vyleze zcela suchý. Při závěrečné scéně na zámeckých schodech je na stěně vidět stín jeřábu, kameramana i kamery.
Na konci filmu je krátký záběr na Prahu, v němž je Chrám svatého Mikuláše a Národní divadlo. Tyto stavby však v době Rudolfa II. v Praze zcela určitě nestály. Navíc je na jedné střeše dokonce vidět anténa. Ale zhoršují tyto detaily kvalitu filmu? Převážná většina diváků by odpověděla, že nikoliv. Na TVGuru jsme vám také připomněli chyby, které se objevily ve filmu Pelíšky.
Chalupáři – aneb když máš v chalupě orchestrion…
Chalupáři, natočení v roce 1975, bezesporu patří k nejoblíbenějším českým humorným seriálům. V televizi běží každoročně a mají stále vysokou sledovanost. I tam se ale vloudily některé chybičky. Třeba ta, kdy při výletu do Prahy má Dáša Fuchsová (Jiřina Bohdalová) v ruce balíček, který je zabalen v kostkovaném papíru a je na první pohled měkký. V metru však drží balíček hranatý.
Anebo v díle Operace: Pepa Bláha (Josef Čáp) se těžce zraní na motocyklu, ovšem druhý den se čile baví u autobusu s řidičem Čihákem (Vladimír Menšík). A dalších podobných drobností je v seriálu celá řada. To ale nic nemění na tom, že nás dokáže vždycky pobavit.
Zdroje: CarpediemEstránky, ČtiDoma, Extra