Tohle jste o Karlu Gottovi nevěděli. Než se proslavil, pracoval za 6 kč/hod tady
O Karlu Gottovi musel během svého života slyšet snad každý Čech. Legendární zpěvák, který se ve svém volném čase věnoval i malbě a který za svoji profesionální pěveckou kariéru sklidil nepřeberné množství ocenění. Málokdo však ví, že začátky života Božského Káji byly poměrně skromné. Svou úlohu v tom měl i umělcův otec, který pro umělecké sklony svého syna neměl příliš pochopení. Nebýt jeho matky, která ho bezmezně podporovala, možná by se na dráhu zpěváka vlastně nikdy nedal.
Plzeňský rodák Karel Gott, ačkoliv ho umění táhlo již od dětství, neměl vždy zrovna našlápnuto na uměleckou kariéru. Roli v tom hrál vztah, který měl se svým otcem. Ten pro synovu zálibu v umění neměl pochopení a trval tak na tom, aby se mladý Karel vyučil nějakému poctivému řemeslu. Neúspěšný pokus o přihlášení se na uměleckou školu budoucího zpěváka možná také na nějakou dobu utvrdil v tom, že život umělce není pro něj. A tak jeho začátky byl poněkud skromné.
Snaha o výtvarnou dráhu
Karel Gott, který je primárně známý díky svému dokonalému zpěvu, se v průběhu celého života věnoval i malbě. Někteří možná měli šanci prohlédnout si některá z jeho děl, která tvořil až do vysokého věku. Během své pěvecké kariéry si totiž mohl dovolit si na chvíli odběhnout k jiné větvi sebevyjádření. Během svého mládí však jeho plány byly serióznější.
Jeho otec pro tyto tendence neměl pochopení, ale umělcova matka svého syna bezmezně podporovala v jeho snaze se vyjádřit skrze různé formy umění. U mladého Karla se tak vyvinula touha stát se malířem. Po dokončení základní školní docházky se tak pokusil nastoupit na uměleckou školu v Praze a to dokonce dvakrát. Oba dva pokusy však byly bezvýsledné.
ČKD a 6 korun na hodinu
Jeho otec dbal na to, aby se budoucí zpěvák naučil nějakému poctivému řemeslu, které ho dokáže uživit. Právě na jeho popud tak Karel Gott odešel na učení do ČKD. V rámci svých učňovských let tak Karel Gott vystudoval obor elektromontáže. Avšak již tehdy se začínala projevovat jeho láska k hudbě a zpěvu. Tehdy se však stále jednalo jen o doplňkový koníček, kterému se věnoval bokem. V roce 1957 pak nastoupil do plnohodnotného zaměstnání u ČKD.
Bývalý mistr Karla Gotta v jednom z rozhovorů uvedl, že budoucí zpěvák dostával za svoji práci během učení zaplaceno pouhých šest korun na hodinu. Samotný bývalý umělcův mistr uvedl, že to nebyla zrovna částka, ze které by se člověk dokázal efektivně uživit. Zároveň to však byla na tu dobu naprosto adekvátní výplata pro člověka v takovéto pozici.
Nebýt uměleckých tendencí Karla Gotta, možná by na pozici elektromontéra zůstal do konce své existence. V jeho životě se však začínali objevovat lidé, ale hlavně příležitosti, které budoucí umělec dokázal obratně využít. A právě tehdy nastal v jeho životě zásadní zlom.
Pěvecká soutěž a počátek kariéry
Ještě během svých let u ČKD se Karel Gott rozhodl pronásledovat svoji lásku k hudbě. Dokonce se rozhodl, že nastoupí na konzervatoř, kde bude svůj um tříbit. Účastnil se také celé řady pěveckých soutěží, kde dosahoval uspokojivých výsledků. Nic z toho však nestačilo k tomu, aby byla jeho kariéra skutečně vymrštěna vzhůru.
Prvního zásadnějšího úspěch dosáhl v pěvecké soutěži, která se odehrála v roce 1957. V Československu tehdy ještě doznívala éra swingu a rock and rollu, což byly žánry, které se zpěvák rozhodl adaptovat. V rámci této pěvecké soutěže sice u poroty zcela propadl, ale i přes to dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry. Vedle práce v ČKD začal tedy poloprofesionálně působit i jako zpěvák.
První velký úspěch pak přišel v roce 1958, kdy se účastnil pěvecké soutěže Hledáme nové talenty. Tam se pod pseudonymem Karel Matějíček umístil na prvním místě a otevřely se mu tak dveře do světa zpěvu. V roce 1960 pak došel k závěru, že se tato činnost dostává do konfliktu se jeho zaměstnáním u ČKD. Rozhodl se tak začít naplno věnovat zpěvu – a zbytek je historie.
zdroje: g.cz, blesk.cz, cs.wikipedia.org