Tento český herec nepřežil natáčení Nemocnice na kraji města. Tragédie, kterou nikdo nečekal
Velice jemný člověk s citlivým projevem. Tak by se dal jednoduše jednou větou charakterizovat Karel Höger, český herec, který pocházel ze skromných poměrů. Byl to muž, který vzdoroval veškeré šikaně komunistů a svou hlavu nesklonil ani předtím před nacisty. K tomu ještě musel čelit závistivým kolegům, kteří nebyli tolik talentovaní jako on.
Narodil se do doby, kdy herectví nebylo zrovna uznávaným povoláním. Být hercem byla tehdy spíše hanba. Karel Höger však toužil stát se hercem a za svým cílem si stál. A to bylo jedině dobře. Za svůj život se dočkal mnoha vážných postav, zahrál si i opravdu významné muže české historie. Jeho poslední rolí byla role doktora v Nemocnici na kraji města. Bohužel však tuto roli už nestihl dokončit a zemřel.
Stále mu šel někdo po krku
Karel Höger zažil druhou světovou válku a jeho život v tu dobu nebyl vůbec jednoduchý. Začal být popisovaný jako kolaborant nacistů. Celé to však bylo trochu jinak. On o tom však nemluvil. „Karel Höger byl v odboji od roku 1943,” píše web Českého rozhlasu, který cituje výsledky bádání historika a publicisty Stanislava Motla. Podle něj byl zpravodajskou spojkou s partyzánskou skupinou, která operovala na Zlínsku.
Používal rovnou dvě krycí jména. Eva a Kolanda. Podle historika a badatele se Högerovi dokonce podařilo dvakrát proniknout do terezínského ghetta s léky. Mimo to prý finančně pomáhal několika rodinám. Po dobu války také uchovával majetek jedné židovské rodiny.
Proč si tedy lidé mysleli, že je kolaborant? Na veřejnost pronikla jedna fotografie, kde hajloval. A právě kvůli této fotografii byl považovaný za kolaboranta. Jak to bylo doopravdy? Ve chvíli, kdy čekali na popravu muži a ženy z Ležáků byli všichni herci nahnaní do Národního divadla a museli zvednout pravici k pozdravu. Höger stál na kraji a fotograf ho tak vyfotil v této nepříjemné chvíli. On přitom s ničím, co se dělo nesouhlasil. Zkrátka jeden nešťastný okamžik, který se však vzhledem ke svým činnostem ani nesnažil vysvětlit.
Komunisté byli také proti němu
Bojoval proti nacistům a poté se nelíbil ani komunistům. V roce 1948 akční výbor Národní fronty pod vedením Boženy Půlpánové prověřoval takzvanou politickou pevnost a zásadovost členů Národního divadla. Högerovi hrozil vyhazov za to, že údajně v divadle četl Peroutkův Dnešek a Tigridovy Obzory. Nakonec ho z divadla nevyhodili, ale bez trestu také nezůstal. Dostal na dva roky zákaz točit filmy a také mu byl snížený plat za hraní v divadle.
A to nebylo ještě všechno. V závěru ledna byl Karel Höger společně s ostatními osobnostmi pozvaný do Národního divadla, kde měl podepsat Antichartu. Oficiálně na místě podepsal prezenční listinu, ta však brzy sloužila jako seznam těch, kteří Antichartu podepsali. A podpisem si někteří herci podepsali také výpověď z divadla. Jednou z takových hereček byla i Vlasta Fabiánová. Když se to dozvěděl Karel Höger, šel do ředitelny a sám podepsal výpověď z divadla. Bohužel tento střet s režimem už jeho srdce neuneslo a tři dny po výpovědi z angažmá herec zemřel. Už od roku 1970 se totiž Karel Höger léčil s kardiovaskulárním onemocněním a trpěl anginou pektoris. Vzhledem k jeho nečekané smrti nestihl dotočit ani seriál Nemocnice na kraji města, kde si měl zahrát roli Primáře Sovy.
Zajímavostí jistě je, že lékaři posmrtně zkoumali jeho lebku, protože se u něj vyskytla abnormalita nazvaná sutura metopica. Tedy nesrostlá čelní lebeční kost. To samo o sobě není nijak výjimečné, ale výjimečná byla v rozestupující se podobě, která se zřetelně rýsovala jako výrazná rýha po celé výšce čela.
Zdroj: wikipedia.org, denik.cz, super.cz