Tohoto chlapce jsme milovali v pohádce jako krásného prince. Sešel a dnes byste ho na ulici nepoznali
Tehdejší pohádkový princ s modrýma očima dnes sice stále hraje, kvůli věku však princovské role vyměnil za jiné. Herec, který vyrůstal ve stínu slavného bratra, si prošel řadou rolí, od roztomilých princů až po drsné kriminálníky. Kdo je muž, který si na obrazovkách v 80. a 90. letech podmanil nejednu dívku?
Michal Dlouhý je jedním z herců, kteří se s herectvím v krvi již narodili. Možná si lásku k této profesi osvojil po vzoru svého staršího bráchy Vladimíra. Ten byl velmi oblíbeným hercem, který byl Michalovi velkým vzorem. Přesto když malý Michal poprvé stanul před kamerou v roce 1970 ve filmu „Už zase skáču přes kaluže“, nikdo si ještě nemohl být jistý tím, že z něj bude taková herecká hvězda jako z bráchy.

Princové, kteří vám zlomí srdce
Pojďme si to říct narovinu, kdo z mužů by v osmdesátkách a devadesátkách netoužil vypadat jako Michal Dlouhý? Modré oči, úsměv jako z reklamy na zubní pastu a postava, která přitahovala pozornost stejně jako jeho modrý kukuč. Zazářil v pohádkách, jako je „Žabí princ“, „Sedmero krkavců“ nebo „Královský slib“. Každá druhá matka by kdysi byla nadšená, kdyby si její dcera přivedla domů právě jeho. Byl to zkrátka ten typ prince, který pohádkově vypadá i v reálu.
Mimo pohádky se na počátku své kariéry objevil i v dalších filmech, třeba v „Létu s kovbojem“ nebo ve snímku „Lásky mezi kapkami deště“. Filmů a divadelních her, ve kterých během své kariéry hrál, by se však našly desítky dalších.
Po škole to neměl vůbec jednoduché
Aby svoji hereckou dráhu odstartoval se vší parádou, studoval Michal Dlouhý hudebně-dramatický obor na Státní konzervatoři. Herectvím si přivydělával již během studií. Jakmile ale školu úspěšně dokončil, po pracovních nabídkách, jako by se slehla zem. Angažmá sháněl, kde se dalo, a chvíli to vypadalo, že nakonec skončí úplně jinde než na divadelních prknech. Spolupracoval s Volným sdružením režisérů, sem tam se objevil v nějaké divadelní hře, až si nakonec jeho talentu všimli i další divadla a filmoví režiséři.
Od prince k drsňákovi
Spousta lidí Dlouhého škatulkovala pouze jako pohádkové prince. Vytřel jim tak zrak, když si zahrál v seriálu „Přítelkyně z domu smutku“. Najednou z něj totiž byl drsný vyšetřovatel, který nemá slitování. Kromě Michala Dlouhého se v tomto čtyřdílném dramatu objevila i další zvučná jména, jako Jiřina Bohdalová, Ivana Chýlková nebo Veronika Žilková v roli dozorkyně. V roce 2001 pak herec zakotvil v Činoherním klubu. Tady konečně dostal prostor ukázat svou skutečnou hereckou sílu. Díky inscenacím jako „Zkrocení zlé ženy“, „Lakomec“ nebo „Hedda Gablerová“ se stával podobně úspěšným hercem jako jeho starší bratr Vladimír Dlouhý. Později se Michal stal také stálým hercem ve Švandově divadle. A několikrát se představil na Letních shakespearovských slavnostech v inscenacích jako Macbeth.

Michalovy nejzásadnější role
Svůj herecký talent ukázal také v „Sametových vrazích“ z roku 2005, kde ztvárnil vraha. Film byl natočený podle skutečnosti, stejně jako „Kajínek“, ve kterém si rovněž zahrál. Oproti modrookým princům, které hrál zamlada, to byl pro diváky velký rozdíl. Kromě filmů excelujte Michal Dlouhý také v seriálech typu „Poslední sezona“ nebo „Soukromé pasti“.
Největší drama však herec nezažil na divadelních prknech nebo před kamerou, ale v roce 2010 v osobním životě. V tomto roce mu totiž na rakovinu umřel jeho bratr Vladimír. Těsně před bratrovou smrtí se Michalovi narodila dcera Karolínka. Michal dodnes vzpomíná, jak mu bratr chvíli před smrtí zavolal a mluvil o svých synech, dvojčatech Janovi a Jiřím, kterým v té době byly pouhé čtyři roky.
Zdroje: nasregion.cz, fdb.cz, extra.cz