Kvíz pro milovníky černobílých filmů: 8/8 zvládne jen opravdový znalec a vzdělanec
Česká kinematografie je dnes na úplně jiné úrovni, než jak tomu bylo v minulosti. Samozřejmě se není čemu divit, jelikož technologické prostředky se rapidně vyvíjí, ale mění se i společnost, o které filmy pojednávají. Z dob první republiky tak existuje celá řada filmů, na které dnes již máme tendenci zapomínat. To je dáno nejen jejich stářím, ale i odlišným stylem vyprávění, který dnes někomu nemusí být po chuti. Přesto se najde celá řada snímků, které dodnes pobaví.
Za první republiky bylo Československo skutečně hrdou zemí, která do zahraničí exportovala nejen celou řadu průmyslových artiklů, ale i kvalitní herce, herečky a filmy. Najde se tak celá řada černobílých filmů pro pamětníky, které dodnes dokážou pobavit. Svou cestu si k nim mohou najít i mladší ročníky, protože některá životní témata jsou takřka nesmrtelná, stejně jako smysl pro humor. Dnes vám přinášíme možnost otestovat si své znalosti o těchto archaických filmech, nebo ve vás alespoň probudit chuť podívat se na artefakty z dob minulých.
Eva tropí hlouposti (1939)
Eva tropí hlouposti je nezapomenutelné komediální dílo, které režíroval legendární režisér Martin Frič. Vzniklo již po vypuknutí druhé světové války v Protektorátu Čechy a Morava, avšak svým humorným zaměřením jakoby se snímek snažil odklonit myšlenky publika od chmur směrem k veselí.
Film pojednává o nezbedné Evě Norové, která se vrací z penzionátu. Posedlá myšlenkou vyšlechtit odrůdu růží, kterou stvořil její soused továrník, se zaplétá do série patálií. Návod od souseda, se kterým zrovna nevychází, totiž plánuje ukrást, čímž spustí sérii humorných situací. Vydávající se za sekretářku pronikne do továrníkova podniku, kde potkává řadu postav, které nejsou těmi, kterými se na první pohled tváří být.

Škola základ života (1938)
Snímek Škola základ života byl natočen v roce 1938 a jeho režie se i v tomto případě chopil schopný Martin Frič. Snímek pojednává o situaci na gymnáziu, kde se bezradní profesoři snaží vypátrat autory satirického časopisu „Řev septimy“. Třída septimánů se chystá na závodní klání, ale vzhledem k tomu, že se autor pobuřujícího plátku nepřihlásí, profesoři ročník potrestají zákazem závodění.
Studenti se dostávají do konfliktu se svými učiteli a mnohdy je musí podpořit i jejich rodiče. Situace eskaluje v momentu, kdy je jeden ze studentů díky kvalitní slohové práci kritizující školní poměry označen jako autor plátku a navržen na vyloučení ze školy. Zápletka se následně zabývá jeho omezenými majetkovými poměry a svědomím, které se hne v jednom z profesorů.
Kristián (1939)
Snímek Kristián z roku 1939 patří mezi jedny z těch nejlegendárnějších, které byly v Československu natočeny a i v tomto případě se v roli režiséra objevil Martin Frič. V hlavní roli se zde objevil Oldřich Nový. Ten si ve filmu šetřil na to, aby mohl jednou za měsíc vydat do Orient baru coby elegantní svůdník, bez ohledu na to, že měl doma manželku v podání Nataši Gollové.
Z filmu navíc pochází dnes už legendární hláška „Zavřete oči, odcházím.“ Snímek se do povědomí diváků dostal nejen díky svému námětu, ale i díky známé písni Jen pro ten dnešní den, kterou společně nazpívali Josef Gruss a Sláva Nováček. Před kamerou se zde navíc společně vůbec poprvé objevily dvě dobré přítelkyně Adina Mandlová a Nataša Gollová.

To neznáte Hadimršku (1931)
Jeden ze starších filmů pro pamětníky je snímek To neznáte Hadimršku, který byl režírován Martinem Fričem ve spolupráci s Karlem Lamačem. V hlavní roli se zde objevuje legendární Vlasta Burian, který se zde objevuje jako postava bankovního úředníka. Ten se snaží pomoci majiteli gramofonové firmy Zlatníkovi od dluhů.
Z finančních problémů ho má dostat sňatek s dcerou konzula Wielanda, který je znám jako Hadimrška. Ten hned po svém vstupu do zápletky začne úřadovat a o zábavu je skutečně postaráno. Snímek To neznáte Hadimršku se řadí mezi první československé „bláznivé komedie“. V tuzemsku byl snímek navíc technologicky pokročilý, jelikož oplýval zvukem. Film byl navíc natočen v české i německé verzi znění.
zdroje: csfd.cz, novinky.cz, kinobox.cz