Tohle byl největší lump našeho dětství. Nesnášeli jsme ho, ale ve skutečnosti byl dobrák od kosti
Československé pohádky z období socialismu nabízely mnohé. Mimo jiné ale i padouchy, kteří nám často pořádně pili krev. Jeden takový lump si dokázal získat pozornost publika, často je i pořádně naštvat. Mnozí ho nenáviděli, v realitě byl ale pravým opakem. Jeho spolupracovníci o něm často říkali, že je dobrák a nezkazí žádnou srandu.
V pohádkovém světě, ve kterém se objevoval, měl za cíl jediné, škodit Arabele. Přesně tak, řeč není o nikom jiném, než o černokněžníkovi Rumburakovi. Ten se svým jednáním příčil dětem a svým zpracováním často i jejich rodičům. Jeho představitel Jiří Lábus je přitom pravým opakem. Pozitivní nálada z něho jen čiší a k temnému černokněžníkovi má opravdu hodně daleko.
Rumburak – Čaroděj, co nám lezl krkem
Příběh Arabely se začal vyprávět už roku 1980 a kromě známých kladných postav v něm figuroval jeden zákeřný intrikán, který chtěl ničit pohádky a uzurpovat si trůn jen a pouze pro sebe. V postavě Rumburaka se podařila autorům nevídaně dobře skloubit zákeřnost, chamtivost a vypočítavost tak, aby poměrně dost komplexní charakter mohl být bez problému prezentován jak dětem, tak i dospělým.
Nutno podotknout, že Rumburak je navíc ztělesněním čistého zla, ačkoliv může postava často působit poněkud vtipně, je jasně dáno, že jsou jeho záměry vždy a pouze špatné. Jeho scény s králem Hyacintem nebo ty, ve kterých se proměňuje, navíc byly natočeny velmi působivě a i proto jej publikum často nenávidělo. Rumburak měl být navíc zpracováním režimních padouchů, kteří pouze škodí systému bez ohledu na následky nebo jiné lidi.

Jiří Lábus – Dobrák v kůži čaroděje
Ačkoliv vůči postavě Rumburaka zavládali často silné emoce, jeho představitel Jiří Lábus dokázal, že herec není role. Lidé, kteří s ním natáčeli, i řada dalších pro něj mají pouze slova chvály a tvrdí, že k temnému pánovi má dost možná nejdále ze všech. To ostatně potvrzuje i jeho herecká kariéra, kde se věnoval především komickým rolím. Přeci jenom je o něm známo, že je humor náplní jeho života a rád se směje a zprostředkovává radost a pobavení druhým. Režisér Arabely, Václav Vorlíček, prý chtěl z Rumburaka udělat tak trochu komickou postavu a dost možná i z toho důvodu zvolil pro tuto roli právě Jiřího Lábuse.
Pokud se ale s odstupem času na výsledek podíváme, je až s podivem, jaký propastný rozdíl mezi Lábusem a jeho postavou je. Na první pohled totiž působí jako dva naprosté opaky. Na druhou stranu to ale odhaluje Lábusův herecký um. Rumburakův zlověstný smích má totiž opravdu daleko k tomu komediálnímu, který Jiří Lábus běžně předvádí. Sám herec o sobě taktéž údajně tvrdí, že je rád zlý, ovšem jenom na pódiu či na plátně.

Lump, nebo jen skvělá role?
Rumburak nás sice děsil, ale s odstupem času i odrostlé děti vidí, že se jednalo jenom o bravurně zvládnutou roli padoucha, který byl do jisté míry i značným výplodem režimní kinematografie. Morální hodnoty a osobnost Jiřího Lábuse je totiž na přesně opačném bodu a svým uměním chce výhradně bavit a rozesmávat, nikoliv děsit a rozplakávat. I celý seriál Arabela má takto legendární status z velké části právě jeho zásluhou. Z Rumburaka, který měl mimochodem i vlastní film v roce 1984, se stal kult, kteří si u nás dodnes lidé připomínají. A my můžeme být hrdí na to, že zde máme takto známého padoucha, kterého jeho herec dokázal přeměnit v nezapomenutelného dobráka.
Zdroje: novinky.cz, denik.cz, tn.cz