Tohle byl nejděsivější film, který kdy v Československu vznikl. Herci se dodnes bojí chodit v noci na záchod
Dodnes nás mrazí z jeho pohledů, slov i atmosféry, kterou přináší. Toto je nejděsivější film české kinematografie. Bude budit respekt i u vás.
Z dílny českých režisérů již vzniklo mnoho filmů, které divákům nahání hrůzu. Při jejich shlédnutí ve většině z nás zanechá hluboký dojem a častokrát i šrám na duši. Tento film je jedním z nich. Mimo jiné za to může také obličej hlavního hrdiny. S trochou nadsázky můžeme říct, že natáčení bylo strašidelné i pro samotné herce, protože rekvizity byly skutečné. A jak řekl jeden z diskutujících na sociálních sítích, nedivili bychom se, kdyby se dodnes někteří z nich báli chodit v noci na záchod po tmě!
Vznikl již v roce 1969 a za tu dobu si ho diváci velmi oblíbili. Dokazuje to i portál Česko-Slovenské filmové databáze, kde si film vysloužil celkové hodnocení 88 %. Zároveň se jedná o 77. nejlepší a 470. nejoblíbenější film vůbec. Podívejte se, o jaký film se jedná. Možná dokázal poznamenat i vás.
Inspiroval se v 17. století
Film, o kterém se v tomto článku bude psát, je Kladivo na čarodějnice, který byl natočen v roce 1969. Snímek vznikl podle stejnojmenné předlohy, kterou je román Václava Kaplického. Už z názvu je možné odvodit, že se jedná o příběh, ve kterých budou figurovat čarodějnice. A přesně tak to je. Příběh se inspiroval už v 17. století, a to konkrétně čarodějnickými procesy, které v té době probíhaly. Odehrávaly se v okolí Velkých Losin na Šumpersku.
Hlavní postavou tohoto hororu je inkvizitor Boblig z Edelstadtu. Ve filmové verzi si ho zahrál Vladimír Šmeral. Příběh se odehrává tak, že byl Boblig povolán do Šumperka, kde měl řešit údajné čarodějnictví. Jak byste pravděpodobně v tomto typu filmu čekali, nejedná se o žádné milé řešení problému. Metody inkvizitora Bobliga jsou velmi brutální a nemilosrdné.

Nejstrašidelnější obličej na scéně
Problém, ke kterému byl Boblig zavolán, se týká přestupku jedné žebračky. K tomu, aby dosáhl svého, využíval opravdu odporné prostředky. Když si chtěl vynutit přiznání, podezřelé mučil a nebál se ani obětovat životy nevinných lidí ve svůj prospěch. O tom, jak byly tyto procesy zrůdné, nemorální či nespravedlivé, si může udělat obrázek každý sám.
Ve snímku zemřelo sto nevinných lidí, a to kvůli činu oné žebračky. „Příčinou byla pravděpodobně ukradená hostie, kterou z kostela odnesla žebračka. Měla ji údajně dát krávě porodní bábě, aby lépe dojila mléko,” doplňuje portál radiozurnal.rozhlas.cz slova Anety Surmové, kastelánky zámku Velké Losiny.
Není divu, že postava inkvizitora je důvodem, proč je film tolik děsivý. V jeho obličeji se skrývá vypočítavost, zloba, chlad a nenávist. Při pohledu na něj vám přejde mráz po zádech. Někteří lidé ho dokonce považují za nejděsivější obličej z československých filmů.
Tvrdý střet s realitou
Snímek Kladivo pro čarodějnice není strašidelný pouze pro diváky. Děs a hrůzu si prožili také herci při natáčení. Tvůrci filmu si objednali maximální autentičnost, a tak se také stalo. Pokud jste bystrý pozorovatel, rozhodně vám neuniklo, že se ve snímku objevují různé mučící nástroje.
Zajímavostí je, že všechny tyto rekvizity, které byly použity, byly skutečné. Herci a tvůrci filmu si tak zažili hrůzy 17. století z první ruky. Zároveň tyto rekvizity pomohly k dosažení celkové strašidelné atmosféry. Nutno říci, že se to podařilo.

Další filmy plné hrůzy
Pokud vás tento žánr filmů zajímá, rádi se bojíte a užíváte si pocit znepokojení, máme pro vás pár dalších podobných filmů. Jedním z nich je Spalovač mrtvol z roku 1968, kde se hlavní postava zaměstnance krematoria postupně zblázní a propadne ideologii. Další tip padá na snímek Panna a netvor z roku 1978. Zde se jedná o velmi temnou adaptaci pohádky Kráska a zvíře.
Posledním tipem je film s názvem Čarodějův učeň z roku 1977 od režiséra Karla Zemana. Tento film pojednává o lužickosrbské legendě jménem Krabat. Toto jsou příklady českých snímků, které můžete zkouknout hned po Kladivu na čarodějnice. Obsahují hororové prvky, napětí a mají temnou atmosféru. Nudit se u nich rozhodně nebudete.
Zdroj: csfd.cz, radiozurnal.rozhlas.cz, kinobox.cz