Miliony Čechů budou v pondělí čerpat dovolenou: Na ČT2 v neděli vysílají kultovní americký film, který milovali i komunisti
Je skoro jisté, že miliony Čechů následující neděli budou jako přikováni doma u televizí. Mnozí z nich si možná na pondělí vezmou i dovolenou. Česká televize totiž odvysílá kultovní film od renomovaného amerického režiséra. Tuto sci-fi klasiku z roku 1977 u nás milovali diváci už za komunismu, a příliš nevadila ani režimu. Podívejte se, o jakou legendu se jedná.
Někteří už podle roku vydání možná tuší. A je to tak, opravdu se jedná o ikonický snímek z dílny Stevena Spielberga. Konkrétně pak o film Blízká setkání třetího druhu, který je i po téměř 50 letech stále hitem, na který se každý rád podívá. Pojďte si společně s námi připomenout, o čem snímek je, ale taky poodhalit nějaké příběhy o jeho natáčení a následném přijetí.
Kultovka, co pobláznila svět i ČSSR
Jméno Roy Neary, kterého ztvárnil herec Richard Dreyfuss, ihned každému nostalgickému fanouškovi filmů vyvodí v hlavě vzpomínku na záhadná světla a ponurou atmosféru, ale především na tajuplná setkání s mimozemskou civilizací. Tenhle film byl jednoduše milovaný už v dobé svého vydání a láska k němu v mnohých pokračuje dodnes. V roce 1977, kdy byl film poprvé odvysílán, zažil kromě vřelého přijetí i obrovský finanční úspěch. Podle dostupných informací utržil ve své době přes 400 milionů dolarů po celém světě. Náklady na něj přitom byly v podstatně menší. Kromě ohromného finančního úspěchu přišla i akademická ocenění, když si snímek odnesl hned dva Oscary. Konkrétně za kameru a zvukové efekty. Zajímavé na tomto filmu byl i fakt, že byl poměrně nezávadný pro totalitní režimy, jako například dobový socialismus u nás. Hlavním důvodem byla asi absence jakékoliv ideologie, sci-fi bylo bráno jako neškodné, a tak nevadilo ani československým komunistům. Vzhledem k dostupnosti a filmu a jeho jedinečnému charakteru se z něj tak poměrně rychle stal kultovní snímek i tady u nás.

Proč Češi milují Spielberga?
U nás má film Blízká setkání třetího druhu silnou pozici. Především pak u starších obyvatel, kteří zažili jeho premiéru a spojují si svoje dětství s přehráváním tohoto filmu na VHS kazetách. Hlavním důvodem bude ale fakt, že v socialismu byla filmová nabídka poměrně dost omezená. Především pak americká filmová produkce. Spielbergovo sci-fi tak bylo více než vítaným únikem z komunistické šedi, která zde zavládala. Film byl pro tehdejšího diváka osvěžující a nabízel něco zbrusu nového, zároveň ale nebyl protirežimní ani závadný. Neobsahoval žádnou komplexní propagandu a ani nepodporoval vzpurné myšlenky. To komunistům vyhovovalo a tak nemuseli film nijak cenzurovat ani krátit, jak tomu měli běžně ve zvyku. Hlavním tématem filmu přeci jen bylo tajemství a údiv, což jsou v zásadě nevinné motivy. Alespoň pokud na ně nahlížíte optikou socialismu.

Film, co nezestárl – ani v 2025
Že film zažíval takový obdiv v poměrně nízké a málo nebezpečné konkurenci 70. a 80. let v Československu, není s takovým údivem. Ten si zaslouží spíše skutečnost, že tento úspěch neopadl společně s koncem režimu. Lidé ho tady i ve světě milovali i v průběhu 90. let a kultovní status mu přetrvává dodnes. Je pravdou, že Steven Spielberg se zde opravdu vytáhl a dokázal vytvořit takové dílo, které stárne opravdu velmi pomalu a těžko. Ikonické a často dechberoucí vizuály jsou aktuální dodnes a společně s jedinečnou hudbou Johna Williamse vytváří jedinečnou atmosféru, kterou dokázal od roku 1977 napodobit jenom málokdo. S podivem je navíc fakt, že Spielberg neměl ve své době k dispozici žádné z moderních technologií, které mají filmaři dnes. A přesto vytvořil něco, co se tučným písmem zapíše do dějin světoví kinematografie.
Blízká setkání třetího druhu bude vysílat ČT2 v neděli 13.4.2025 a to přesně ve 21:45. Tak co vezmete si poté pondělní dovolenou?
Zdroje: csfd.cz, imdb.com, wikipedia.org