Tohle byla nejtemnější Večerníčková postavička našeho dětství. Dnešní děti by z ní měly noční můry
Ačkoliv záměrem Večerníčku je vytvořit pro děti příjemný, večerní zážitek, ne vždy se to povede. Tvůrci animací pro děti někdy zkrátka neodhadnou, jakým směrem by se měla animace ubírat tak, aby to pro děti bylo stravitelné. Mnohdy tak dokážou u některých postav tak výrazně podtrhnout jejich negativní a hrůzostrašné vlastnosti, až z nich vlastně nic jiného nezbyde. Děti tak následně se strachem sledují strašidla na obrazovkách, ze kterých se jim po nocích zdají zlé sny.
Strašidelných Večerníčků je celá řada, ale z drtivé většiny převažují ty, které strašidelné být nemají. Mnohdy se však do příběhu stejně připlete postava, která je svým vzhledem či jednáním tak výrazná, že dokáže zastínit ostatní stránky Večerníčku. Příkladem takové postavy může být strašidlo Barbucha z večerníčku Kubula a Kuba Kubikula. Ačkoliv většina lidí na tento Večerníček vzpomíná s láskou, v některých ono strašidlo zanechalo dojmy, ze kterých se v dětství ošívali. Přesto však smekáme pomyslný klobouk před geniálními Večerníčky, které dodnes milujeme! Článek proto berte s nadsázkou…
Legendární Večerníček na motivy knihy
Legendární Večerníček Kubula a Kuba Kubikula vznikl v Československu v roce 1986. Režisérem seriálu byl Zdeněk Smetana, scénář si pak vzala na starosti Marie Kšajtová, která při jeho tvorby vycházela ze stejnojmenné literární předlohy Vladislava Vančury. Ta vznikla již v roce 1931, přičemž se jednalo o nedlouhou povídku pro děti.
Večerníček Kubula a Kuba Kubikula má dohromady pouhých sedm dílů, což možná některé diváky může překvapit. Každý z dílů má stopáž pohybující se mezi 7 až 9 minutami a celková stopáž večerníčku tak činí pouhých 57 minut. I přes takto krátké trvání se však tento legendární večerníček zapsal do paměti všech.
Příběh pak pojednává o medvědáři Kubovi Kubikulovi, který cestuje světem po boku svého medvěda Kubuly. Ten je však pěkným lumpem a mlsounem, který svému příteli způsoboval mnoho patálií. Aby Kuba Kubikula svého neposedného medvědího parťáka trochu vyškolil, začal mu vyprávět příběhy o medvědím strašidle jménem Barbucha. A zde pro některé děti, zejména ty úplně nejmenší, přichází kámen úrazu.

Některé děti na něj s láskou nevzpomínají
Seriálový večerníček Kubula a Kuba Kubikula se svojí animací řadí mezi ta nejrozkošnější večerníčková díla, která tady kdy byla natočena. Líbivá kresba vykresluje většinu postav přívětivě, za což můžeme děkovat režisérovi Zdeňkovi Smetanovi, který se chopil výtvarného zpracování díla spolu s režií. Přívětivý dabing vypravěče Petra Haničince, podkreslený pohádkovou muzikou z dílny Jaroslava Celby, tak po většinu času utváří skutečně konejšivý zážitek, který nejedno dítě pobaví.
Některé děti však nemohly přijít na chuť právě strašidlu Barbuchovi, neboli jednomu z ústředních motivů večerníčku. Právě velmi povedená animace paradoxně stojí za strachem dětí z toho, jakou formu pojme strašidlo tentokrát.
Opravdu povedený, zároveň však úlisný a výhružný přednes, doplněný schopností měnit svoji formu, se spojil v něco, na co mnozí vzpomínají dodnes. Autorka jednoho blogu dokonce uvádí, že Barbuchova schopnost nechat si na prstech z ničeho nic narůst žihadla v ní zanechala noční můry. Již v dětství se potýkala se strachem z žihadel, který se však po setkání s tímto strašidlem skrze obrazovku proměnil až v panickou hrůzu.
Dodnes se můžeme těšit z adaptací
Ačkoliv některé děti na Barbuchu nevzpomínají s láskou, obecně se Kubula a Kuba Kubikula řadí mezi jedny z těch oblíbenějších večerníčků. Dodnes se tak můžeme setkávat s divadelními adaptacemi, které z tohoto večerníčku vycházejí. Pokud byste tak někdy chtěli vyrazit se svými ratolestmi na drobný kulturní zážitek, zavítat můžete například do Národního divadla v Brně, nebo do Divadla GONG, které sídlí v Praze.
Ačkoliv seriálové provedení strašidelného Barbuchy je natolik efektivní, že v mnoha dětech zanechalo nepříjemné vzpomínky, stále se k němu rádi vracíme. A věříme, že v divadelním podání může být strašidelný zážitek poněkud naředěný. Proč si tedy nepřipomenout tuto již téměř sto let starou klasiku během výletu s rodinou.
zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, autorský článek na základě sledování Večerníčku autorem