Kvíz: Tyto herečky nám zvedaly tlak i v neděli po obědě. Byly to největší fúrie. Poznáte všech 7?
Jsou hlasité, dominantní a nenechají si nic líbit. Filmové fúrie československé kinematografie baví diváky už desítky let. Víte ale, že většina těchto hereček byla ve skutečnosti pravým opakem svých postav? Otestujte své znalosti v našem kvízu a zjistěte, kolik jich poznáte.
Původně slovo „fúrie“ pochází z římské mytologie, kde Furie byly bohyně pomsty a kletby. V běžné řeči se ovšem termín fúrie používá pro označení temperamentní, někdy až zuřivé či zběsilé ženy. Synonymem je žena panovačná, hašteřivá či hlučná. Je důležité připomenout, že tento výraz má dnes často hanlivý nádech, a proto je třeba jej používat s citem a respektem.

Naše filmové fúrie rozhodně nejsou jen negativními postavami. Za jejich zdánlivě nepříjemným zevnějškem se obvykle skrývaly mimořádné herecké výkony.
Blažena Holišová jako manželka Rudolfa Hrušínského
Kdo viděl „Slavnosti sněženek“, určitě si vybaví tu část, kde Rudolf Hrušínský nemůže na pivo, protože mu to zakáže jeho panovačná manželka. Tuhle roli si střihla Blažena Holišová a nutno říct, že ji zahrála tak přesvědčivě, že by se jí každý chlap bál. Zajímavé je, že spolu s Hrušínským vytvořili manželský pár hned ve třech různých filmech. Kromě známých „Slavností sněženek“ to byly ještě snímky „Rozpuštěný a vypuštěný“ a jeden díl básníků, tedy „Jak básníkům chutná život“.
Ačkoliv na plátně většinou hrála nepříjemné fúrie, kterých se každý bál, v reálném životě byla nesmírně oblíbenou členkou Národního divadla, kde strávila dvaatřicet let.

Růžena Šlemrová, dáma s noblesou a jazykem ostrým jako břitva
Ačkoliv jí filmaři věčně dávali jen vedlejší role, uměla z nich vytřískat maximum. Na plátně většinou ztvárnila uštěpačné dámy z vyšší společnosti. Buď hrála matky, které dělaly všechno proto, aby jejich děti zůstaly svobodné, nebo naopak takové, co by své potomky nejraději svázaly a dovlekly k oltáři na lusknutí prstu.
Pamatovat si ji můžeme třeba jako paní Šmalfusovou z „Mužů v ofsajdu“ nebo jako paní Kahounovou z „Valentina Dobrotivého“. Na rozdíl od svých filmových postav si v osobním životě své soukromí pečlivě střežila a žila spořádaným životem.
Helena Růžičková v roli nezapomenutelné Škopkové
Mnoha divákům se jako fúrie okamžitě vybaví Helena Růžičková. Tahle rázná vesnická ženská dokázala jediným pohledem nebo větou srovnat do latě nejen svého manžela, ale klidně celé Hoštice. Jestli jste někdy viděli Troškovu trilogii „Slunce, seno“, určitě si pamatujete, jak si Škopková rázně dupla, když něco nebylo podle jejích představ. Mimochodem, víte, že v Hošticích mají sochu Heleny jako Škopkové? V roce 2012 ji tam slavnostně odhalili, a ačkoliv vzbudila dost rozporuplné reakce, je důkazem, jak hluboko se tahle postava zaryla do našeho povědomí.
Ačkoliv tyto „fúrie“ na plátně působí nesnesitelně a divák by s nimi v reálném životě nechtěl strávit ani pět minut, ve filmech je milujeme. Důvodem je často to, že skrze tyto postavy můžeme bezpečně zažít konflikty a emoce, které bychom v běžném životě raději potlačili. Mnohé z těchto hereček by se proti označení „fúrie“ nejspíš ohradily. Ve skutečnosti šlo o kultivované dámy, které jen předvedly skvělý herecký výkon.
A teď si vyzkoušejte, jak dobře znáte československou kinematografii a její temperamentní ženské postavy!
Zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, kinotip2.cz