Tahle nádherná česká herečka mohla dobýt Hollywood. Soudruzi ale udělali její kariéře ze strachu stopku
V naší zemi se objevila celá řada herců a hereček, kteří byli svým vzhledem i umem hvězdami světového formátu. Mnozí z nich dokázali oslovit i své kolegy v zahraničí. A to zejména v západním světě. Po nástupu komunismu do naší země se však kariéry těchto hvězd zpravidla nešťastně uzavřely či byly omezeny pouze na působení na domácí půdě. Některým z nich byly dokonce i v tuzemské kinematografii odmítány větší role. A nejinak tomu bylo i v případě Ireny Kačírkové.
Nástup totality do naší země byl tvrdou ranou pro naši zemi po všech stránkách. Komunismus zde systematicky potlačoval naši národní identitu, s čímž bylo spjaté omezení kulturních výdobytků, které zde některé hvězdy dlouhá léta budovaly. Nejinak tomu bylo i v případě Ireny Kačírkové. Tato krásná a vzdělaná žena byla v mládí velmi nadějnou herečkou, které by si vážili i v zahraničí. Komunistům však byla trnem v oku a omezovali její možnosti působení.
V mládí byla nadějnou herečkou
Irena Kačírková se narodila 24. března 1925 v Praze. Pocházela z rodiny bohatého kožešníka, avšak již od útlého věku cítila potřebu stát se jednoho dne slavnou herečkou. Po maturitě byla přijata na státní konzervatoř v Praze, kde studovala mezi lety 1945 až 1948. Následně absolvovala nově vzniklé DAMU a po dokončení studií začala působit v Realistickém divadle. Následně však přešla do Městských divadel Pražských, kde působila po celou dobu své kariéry.
Svůj největší vrchol zažívala v průběhu 50. a 60. let. V roce 1954 například ztvárnila princeznu Drahomíru ve známé pohádce Byl jednou jeden král. V roce 1957 navíc působila v jednom z prvních hudebních videoklipů nejen u nás, ale i ve světě a to v rámci písně Dáme si do bytu. Její kariérní zlom však přišel se snímkem Bílá paní z roku 1965. Tento snímek se však kvůli otevřené kritice socialismu dostal do filmových trezorů a nebyl vysílán. A Ireně Kačírkové obrátil kariéru vzhůru nohama.
Od komunistů dostala stopku
Irena Kačírková se po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 dostala do nezáviděníhodné pozice. Nejen, že byla buržoazního původu, jelikož pocházela z rodiny bohatého podnikatele, ale navíc působila ve zmíněném snímku Bílá paní, který se otevřeně stavěl do kritické pozice vůči socialismu. Navíc mluvila plynně anglicky, německy francouzsky a jedním z jejích oblíbených režisérů byl francouzský režisér Felix le Breux, tudíž představitel západu. Cestu do západního světa tedy měla částečně vydlážděnou.
S Irenou Kačírkovou se StB pokoušela opakovaně navázat spolupráci. To obnášelo zprvu sliby peněz a mezinárodní kariéry, posléze výhružky odebráním dítěte, zastavením kariéry a dalších postihů. Irena Kačírková se však nedala a tudíž se v době normalizace dostala do nevůle režimu. Dostala stopku a když už se mohla objevit na filmových plátnech, vždy jen v malé a ideálně záporné roli, kde měla za úkol vykreslovat hrůzy buržoazního života. Paradoxně však tyto role občas brala s chutí. Když se objevila v seriálu 30 případů majora Zemana, dle dcery měla radost, že mohla na obrazovce v roli maloburžoazní paničky otevřeně říct, co si o komunistickém režimu myslí.

Předčasně ukončený život
Soukromý život Ireny Kačírkové byl taktéž složitý. V průběhu něj se pokoušela najít si k sobě toho pravého muže, což se jí bohužel nikdy nepovedlo. Pár let byla vdaná za scénáristu Josefa Aloise Novotného a ze vztahu vzešla i dcera Kristýna. Po třech letech však přišel konec. Následně figurovala v několika milostných románcích, ale pevný vztah již nikdy nenavázala. Za svůj život se tak údajně stala milenkou Gérarda Philipa i Jiřího Šlitra, což přiznala ve svých pamětech.
Vzhledem k tomu, že život Ireny Kačírkové byl po všech stránkách složitý a náročný, vyrovnávala se se stresem silným kouřením. Údajně byla schopná vykouřit i 60 cigaret denně, což se nakonec podepsalo na jejím zdraví. Svoji smrt dokonce sama předpověděla, protože vzhledem ke svému zlozvyku byla smířená s tím, že se jí jednoho dne zmocní rakovina. A lékaři jí v roce 1981 skutečně diagnostikovali rakovinu žaludku, na kterou zemřela o 4 roky později ve věku pouhých 60 let.
zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, medium.seznam.cz