Kvíz pro odvážné: Poznáte 7 československých záporaček, které strašily v každé domácnosti?
V době Československa i přes přísný komunistický režim vzniklo mnoho filmových snímků pro děti i dospělé. V některých se objevovaly natolik děsivé postavy a záporačky, že se jich lidé v domácnostech právem obávali.
Jedním z velmi děsivých snímků byl sám o sobě film z roku 1969 Kladivo na čarodějnice. V něm se objevovalo hned několik děsivých postav. Film vznikl podle předlohy knihy Václava Kaplického. O režii se postaral Otakar Vávra. V hlavních rolích se objevili například Vladimír Šmeral nebo Elo Romančík a Soňa Valentová.
Ústřední záporná postava Jindřich Boblig z Edelštejna je inkvizitorem, který se snaží využít ve svůj prospěch strach z čarodějnictví lidí ve svém okolí. Téma filmu je samo o sobě velmi děsivé. Strach a husí kůži lidem nahání i tajemná hudba pod vedením Jiřího Srnky.

Omezená produkce kvůli hanění socialismu
Protože bylo dílo natočeno během komunistického období, jeho distribuce byla omezená. Vláda se totiž obávala, že jsou procesy alegorií politických procesů, které v té době na území Československa probíhaly.
Film, který neodpovídá realitě, přesto byl velmi úspěšný
O nic méně děsivým je film inspirovaný skutečnými událostmi Requiem pro panenku. Ten vyšel jen pár měsíců před rozdělením Československa na Českou a Slovenskou republiku. Filip Renč coby režisér se inspiroval příběhem čtrnáctileté Mariky, která se kvůli několika nedorozuměním dostane do ústavu pro mentálně postižené dívky.
Ani v tomto filmu není nouze o děsivé postavy zlých zdravotních sester. Ty se ke svým pacientům chovají více než špatně. Trápí je nejenom po psychické stránce. Aby vše dopadlo v očích mladé Mariky dobře, nakonec založí požár. I když se realita rozchází s filmovým zpracováním, diváci si film přeci jen zamilovali. Aby také ne, když si hlavní roli zahrála tehdy mladičká Anna Geislerová.

Pokud jste milovníky dramatických až hororových filmů natočených v Československu, možná jsou vaše znalosti o děsivých ženských rolích velmi dobré. To, jak na tom skutečně jste nyní můžete zjistit v našem kvízu. Přejeme vám hodně štěstí.
Hodnocení výsledků:
100 – 80 %: Vy toho o děsivých postavách z filmů víte opravdu hodně. Skvělá práce.
79 – 50 %: Ani váš výsledek není vůbec špatný. V československých filmech se vyznáte.
49 – 20 %: Ale ne, váš výsledek je špatný. Co si takhle nějaký československý film pustit?
19 – 0 %: Tento kvíz vám vůbec nevyšel. Snad máte znalosti v jiném oboru.
Zdroje: Csfd, Filmovyprehled, Kinobox