Babička ten retro „krám“ chtěla odvézt do sběrného dvora. Její vnuk to prodal za 50 000 Kč
Socialistické filmy mají společné nejen to, že byly kontrolovány vládou a nemohly jít proti režimu. Dekorace, které se v těchto filmech často opakovaly, byly pro tuto dobu charakteristické. V dnešní době bychom jednu z nich dokázali prodat až za několik tisíc korun.
V období socialismu si domácnosti nemohly jen tak vybírat, jakou dekoraci do svého domova zvolí. A tak se hitem staly cenově dostupné a téměř v každém obchodě prodávající se nástěnné hodiny slunečnice. Retro vybavení bytů dodnes můžeme zahlédnout například ve filmech Pelíšky nebo Jak svět přichází o básníky.
Všechny retro byty byly podobně vybaveny
Omezená nabídka tehdejší doby zajistila, že to v domácnostech často vypadalo velmi podobně. Ten, kdo nebyl kutil a nevyrobil si nějakou z dekorací sám, se musel spolehnout na nabídku v obchodech. Ta obvykle nebyla nijak originální. A tak je z období socialismu kromě nástěnných hodin slunečnice typický i další nábytek a dekorace.
Retro nábytek zpravidla býval nejen cenově dostupným. Vyráběn byl z materiálu, který se dal snadno sehnat, to znamená, že na něj lidé nemuseli tak dlouho čekat. V kuchyních i jídelnách lidé nejčastěji seděli na umakartových židlích. Ze stejného, velmi levného a také odolného materiálu, byly vyrobeny také stoly.

Některé kusy slouží v rodinách dodnes
Při nákupu nebyl posuzován vzhled, nejdůležitější pro výrobce a často i pro samotné zákazníky byla dlouhá životnost a také praktičnost nábytku. Některé starší domácnosti mají nábytek pořízený v druhé polovině minulého století stále doma. I když se rozhodně nejedná o designový a moderní nábytek, stále dokáže sloužit na maximum. A tak si bez něj mnoho lidí ze starší generace svůj obývák či kuchyň už ani nedovede představit.
Nutno říct, že v bazarech a antikvariátech často najdeme tyto kousky za velmi vysoké ceny. Neponičené kusy nábytku či dekorací je v nabídce často poškrábaných či jinak zničených kusů doslova majstrštyk. Počítejte také s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Zpravidla totiž platí, že jsou tyto retro kousky prodávány i za cenu několika desítek tisíc korun – nedávno na internetové diskuzi zazněla zpověď vnuka, který retro hodiny v top stavu po babičce prodal za 50 000 Kč! Zatímco ona je chtěla jen odvézt do sběrného dvora…
Hodiny slunečnice najdete v muzeu i v socialistických filmech
Pokud máte rádi retro atmosféru, navštívit můžete Retro muzeum v Praze nebo dalších větších městech nejenom v České republice, ale po celé Evropě. Pražské muzeum se v současné době stěhuje na novou adresu. Ve sbírce má na tisíce exponátů. Ty jsou rozděleny do několika okruhů, které mapují běžné domácnosti tehdejšího Československa. Zde si bohužel žádný z vystavených exponátů pořídit nemůžete.
Návštěva ale jistě bude sloužit jako inspirace. V dnešní době je totiž velmi moderní využívat staré kousky a vracet jim zpátky jejich život. Možná tak v bazaru následně pořídíte retro nábytek, který se bude vyjímat i v moderní domácnosti.

Když se řekne retro, spoustě pamětníků se kromě tradiční kuchyně vybaví i nástěnné hodiny s přezdívkou slunečnice. Ty se svým vzhledem snažily domácnosti přiblížit k přírodě. Zároveň se jednalo o cenově velmi dostupné a také kvalitní hodiny. Bez nich si tehdy spousta domácností nedokázala své vybavení bytu představit. Narazit na ně můžete v několika různých socialistických filmech. Zavzpomínat na ně můžete například ve filmu Pelíšky nebo Jak svět přichází o básníky.