Kvíz pro padesátníky a výše: Dokonči názvy televizních seriálů, které běžely za komančů. Mladí nemají šanci
Za komanče se u televizních obrazovek scházely celé rodiny, aby sledovaly dobrodružství majora Zemana, peripetie prodavačky Anny Holubové nebo život předsedy národního výboru. Mnohé ze starších seriálů, ač propagandistické, se těší oblibě dodnes, a to hlavně díky hvězdnému hereckému obsazení.
Pamatujete si doby, kdy se u televize scházela celá rodina, aby nepropásla ani jeden díl oblíbeného seriálu? Dnes, kdy máme streamovací služby a můžeme sledovat cokoliv a kdykoliv, zní tahle představa tak trochu šíleně. Sledování televizních seriálů byly v době socialismu nejčastějším večerním programem. Ročně se klidně natočily tři nebo čtyři úspěšné série. A co bylo hlavní, na každé nové dílo netrpělivě čekali lační diváci. Televize zkrátka byla jedním z mála zdrojů zábavy.

Propaganda v hlavní roli
Socialistické seriály měly často jasný cíl, propagovat režim a jeho hodnoty. Na celý tvůrčí proces dohlíželi lidé shora a scenáristé museli na základě jejich připomínek neustále přepisovat scénáře. Hlavní hrdina v těchto dílech obvykle bojoval za nové světlé zítřky, překonával překážky a v případě potřeby přinášel i vlastní oběti.
Přesto se tato díla těšila obrovské oblibě. A nejsou zapomenutá ani dnes, televize je rády reprízují a sledovanost mají stále solidní. Velkou zásluhu na tom má i fakt, že jejich tvůrci byli zkušení filmaři a obsazení často tvořily herecké hvězdy.

Jaroslav Dietl, král seriálů
Pokud bychom hledali jednoho člověka, který stál za největšími televizními hity socialismu, museli bychom ukázat na Jaroslava Dietla. Dietl byl pro tehdejší televizi hotovým pokladem, jeho seriály se stávaly trháky pomalu ještě před odvysíláním. Z jeho pera vzešla jak „Nemocnice na kraji města“, tak i „Žena za pultem“ nebo „Muž na radnici“. Dietlovy seriály obsahovaly poučky, které si v danou chvíli strana přála rozšířit mezi své občany, přesto byly skvěle udělané.
Když v roce 1976 vtrhla na obrazovky „Žena za pultem“, strhla se neuvěřitelná vlna emocí. Lidé byli tak ponoření do osudů prodavačky Anny, že scenárista Dietl dostával rozzlobené telefonáty od ženských kolektivů. Dámy mu doslova diktovaly, jak má příběh pokračovat. Prý není jiná možnost, než aby si Karel vzal Annu za ženu.
Dodnes úspěšné seriály
Některé normalizační seriály si našly cestu i do zahraničí. Nemocnice na kraji města slavila velký úspěch v tehdejší Německé spolkové republice. Žena za pultem se zase vysílala na německém kanálu MDR pod názvem „Die Frau hinter dem Ladentisch“.
Po roce 1989 se několik let nikoho ani nenapadlo, že by se normalizační televizní produkce mohla znovu vysílat. Nicméně, když naši slovenští sousedé z televize Markíza odvážně pořídili všechny díly o majorovi Zemanovi, rozpoutali mezi diváky hotové šílenství. I když je zařadili do nočního vysílacího času, stejně se na ně koukalo neuvěřitelné množství lidí.
Nakonec v roce 1999 sebrala odvahu i naše televize. Předcházely tomu bouřlivé diskuze a demonstrace odpůrců, ale nakonec se kriminalistický superman Jan Zeman probojoval i na české obrazovky. Některé epizody dokonce zamířily do kin, kde se na ně stály fronty jako za starých časů.