Těžký kvíz: Postavičky z Večerníčků zná každý, ale kdo je namluvil, uhádne jen filmový guru
Zatímco postavičky z Večerníčků by snad poznal i člověk, který televizi zapíná jednou za rok, s jejich hlasy už je to složitější. Pivo a cigarety daly vzniknout Maxipsu Fíkovi a Křemílek s Vochomůrkou mluví hlasem odposlouchaným na pískovišti. Otestujte své znalosti v kvízu, který prověří, jestli jste skutečným Večerníčkovým znalcem.
Od roku 1965 se kluk v papírové čepici pravidelně objevuje na obrazovkách a přináší dětem pohádku na dobrou noc. Za šedesát let existence Večerníčku vzniklo přes 350 seriálů, které baví už několikátou generaci diváků. Za úspěchem těchto animovaných příběhů nestojí jen povedené kresby nebo zajímavé příběhy, ale také hlasy postaviček, o které se obvykle postarali naši nejlepší herci.

Maxipes Fík, Rumcajs, Křemílek a Vochomůrka, králíci Bob a Bobek nebo Rákosníček, tyhle všechny obvykle poznáme už po prvním proneseném slůvku. Hlasy jim propůjčily hvězdy jako Karel Höger, František Filipovský, Jiřina Bohdalová nebo Josef Dvořák.
Herci za mikrofonem
„Říká se, že jsme všichni nahraditelní, ale kdyby Křemílka s Vochomůrkou nebo Maxipsa Fíka namluvil někdo jiný, nefungovalo by to,“ vystihl to přesně herec Martin Dejdar, který se později sám postavil za mikrofon a propůjčil hlas několika večerníčkovým postavám. Mnozí herci si pro namluvení určité postavičky upravovali hlas takovým způsobem, že je prakticky nemožné je nahradit někým jiným.
Úctyhodné často je, kolik různých hlasů dokázal některý z herců vytvořit. Jiří Lábus například vzpomíná v rozhovoru pro web novinky.cz na Vosu Marcelku: „Vystupovalo tam hodně zvířátek a dělalo se to po dlouhých pauzách. Vždycky jsem si musel nechat pustit předchozí epizody, abych si osvěžil hlasovou stylizaci jednotlivých postav.“ Což muselo být opravdu náročné.
Inspirace všude kolem
Jiřina Bohdalová, považovaná za královnu večerníčkových hlasů, nacházela inspiraci především mezi dětmi. Pozorně naslouchala dětskému žvatlání a specifickému způsobu, jakým děti pracují s dechem a artikulací. Proč některé pohádky přežijí generace a jiné zapadnou? Hodně to souvisí s tím, kdo postavám propůjčil hlas. U Křemílka a Vochomůrky se nám okamžitě vybaví jedinečný přednes Jiřiny Bohdalové. Stejně tak hlas Josefa Dvořáka navždy zůstane neodmyslitelnou součástí Maxipsa Fíka.
Zákulisí Večerníčkového dabingu
Namlouvání večerníčků ale není žádná procházka růžovým sadem. Jitka Molavcová, která propůjčila svůj hlas seriálu „Káťa a Škubánek“, se při práci potýkala s řadou výzev. Zejména vytvoření zvukových efektů pro pejska jí dalo zabrat. Zvukové ztvárnění psího chrápání, zívání a mlaskání vyžadovalo značnou dávku kreativity.

Pro herce je namlouvání večerníčků v mnoha ohledech náročnější než běžné filmové role, protože často musí ztvárnit několik postav najednou a výrazně je hlasově odlišit. Nekorunovaným rekordmanem byl František Filipovský, který dokázal namluvit sedm dílů Večerníčku za pouhých šedesát minut.
Když už jsme tolikrát zmínili Jiřinu Bohdalovou, nedá mi to nezdůraznit její význam pro dětské diváky. Svou cestu světem Večerníčků odstartovala už v roce 1966 Pohádkami „Ovčí babičky“. Od té doby její hlas dal život tolika postavičkám, že ji dnes právem považujeme za první dámu večerníčkového dabingu.
Vyzkoušejte, jak dobře znáte hlasy Večerníčků
Myslíte si, že poznáte, kdo se skrývá za vašimi oblíbenými hrdiny z dětství? Nachystali jsme pro vás malý kvíz. Ukáže se, jestli patříte mezi opravdové znalce, anebo nikoliv.
Zdroje: novinky.cz, svetzeny.cz, sumpersky.denik.cz