Tento československý herec si ve filmu předpověděl vlastní smrt. Za 7 měsíců se jeho proroctví naplnilo
František Hána ve filmu „Babí léto“ hovoří o střele do srdce jako o nejlepším způsobu, jak dobrovolně opustit svět. Pro Vlastimila Brodského, který tuto roli ztvárnil, se jednalo o poslední velkou filmovou práci. Necelý rok po premiéře si jako jeho postava vzal život, jen zvolil střelu do hlavy.
Rok 2001 přinesl do kin „Babí léto“, film podle scénáře Jiřího Hubače, který režíroval Vladimír Michálek. Brodský si v něm střihl roli Františka Hány. Diváci i kritici si film zamilovali, a nakonec se prodal do víc než patnácti zemí. Film zachycuje příběh vitálního seniora, který odmítá končit se životem jen proto, že je v důchodu. S dávným kolegou z divadla si plní sny a užívá si dobrodružství, zatímco jeho žena Emilie se soustředí pouze na plánování vlastního pohřbu.

Zajímavé je, že scénárista Hubač prý Brodskému celou dekádu sliboval, že mu napíše roli na míru. Když se konečně dočkal, vzal svou přípravu na natáčení vážně a odjel do lázní, aby byl v co nejlepší kondici. Ironií osudu právě tam dostal mozkovou mrtvici a skončil na operačním sále. První slova, která po operaci pronesl, byla: „Počkali na mě s natáčením?“
Osudová předzvěst ve filmovém dialogu
František Hána ve filmu tvrdí, že nejlepší způsob, jak dobrovolně odejít ze světa, je střelit se do srdce. Nikdo tehdy netušil, že necelý rok po premiéře Vlastimil Brodský svůj život skutečně ukončí výstřelem z pistole. Ve věku 81 let na své chalupě ve Slunečné u České Lípy zastřelil, ovšem ranou do hlavy. Premiéra Babího léta proběhla v září 2001 a Brodský zemřel v dubnu 2002 – tedy za přibližně 7 měsíců.
Spousta lidí si po jeho smrti kladla otázku, jestli Brodský už během natáčení tušil, co udělá. Dost na to ukazuje jeho chování na place. Herec si během filmování skutečně domlouval detaily svého pohřbu. Přátelům a kolegům vykládal, že natáčení závěrečné scény s balónem už ani nedožije a že tím režisérovi ušetří práci a producentům peníze za honorář.
Před balónovou scénou dokonce volal svým blízkým, že prý nebude žít déle než týden. A když film konečně dotočili, rozloučil se s celým štábem slovy, že se všichni sejdou na jeho pohřbu, který bude už za čtrnáct dní. Všichni to ale brali jako jeho typický černý humor.
Zajímavých momentů bylo ve filmu spoustu
„Babí léto“ je plné momentů, které dnes vnímáme jako předzvěsti toho, co přijde. Ještě než Zindulka dostal nabídku na roli, volal mu Brodský, aby mu řekl, že si spolu zahrají. Na konci telefonátu mu ale řekl: „Budete hrát ale se Stellou sami, neboť já už v té době budu mrtvý.“ Všichni to brali jako narážku na jeho špatný zdravotní stav, nikdo to nebral doslova.
Závěrečná scéna, v níž důchodce František Hána odlétá balónem, byla vlastně splněním Brodského celoživotního snu. Herec celý život toužil proletět se balónem a tato scéna mu to umožnila. Samotné natáčení této scény nebylo jednoduché. Nejprve bylo o několik hodin posunuto kvůli počasí, následně se Vlastimil Brodský velmi bál do balónu vlézt, i když měl vzlétnout jen do výšky deseti metrů a být stále připoutaný lanem. Před začátkem natáčení s humorem poznamenal, že sanitka je připravená, ale chybí pohřební vůz, který by tam podle něj měl být taky.

Charismatický herec s depresemi
V soukromí Brodský bojoval s depresemi, které ho provázely po většinu života. Není známo, jak dlouho přemýšlel o svém dobrovolném odchodu, ale podle slov jeho dcery Terezy se mohla na jeho rozhodnutí podílet obava z bezmoci ve stáří. Den před osudnou střelbou strávil s hercem večer v místním hostinci, kde panovala dobrá nálada, bez jakéhokoliv náznaku, že by se mohlo jednat o jejich poslední setkání.
Příjemná atmosféra večera se pokazila ve chvíli, kdy herci náhle přišlo nevolno. Jeho společníci chtěli ihned vyrazit domů, ale Brodský je i přes svůj stav přemluvil, aby nejprve v klidu dojedli. Podobné náhlé zdravotní výkyvy u něj nebyly ničím výjimečným, nikdo jim proto nepřikládal zvláštní význam.
Z restaurace celá skupina zamířila na Brodského chalupu, kde poseděli ještě několik hodin. Kolem půlnoci lékař s manželkou odjeli, zatímco hercův řidič zůstal na chalupě jako jediný společník přes noc. Osudový moment nastal následujícího rána. Ráno si řidič odskočil do krámu koupit něco k snídani. V tu chvíli se ze zahrady ozval výstřel. Když se po půlhodině vrátil s nákupem, našel Brodského na zemi, kdy už mu nebylo pomoci.
Zdroje: csfd.cz, medium.seznam.cz, csfd.cz