Byl nejstrašidelnější tváří Česka. Když se objevil v televizi, zhasli jsme světlo a předstírali, že nejsme doma
Když dokáže přelstít i samotné peklo, jak velké zlo v sobě skrývá? Zatímco pekelníci s rohy a kopyty baví české děti svou nemotorností, Jiří Lábus stvořil záporáka tak proradného, že vedle něj působí i Lucifer jako hodný strýček. Ministr bez svědomí, který by pro moc a peníze prodal i vlastní duši, v české pohádce perfektně ukázal, jak zkažený dokáže být charakter člověka.
Co je horší než čert? Člověk! Alespoň podle pohádky „Čert ví proč“, kde Jiří Lábus ztvárnil ministra tak prohnilého, že by se za něj styděl i sám Lucifer. Zatímco pekelníci aspoň dodržují pravidla hry, Lábusův záporák nemá žádné hranice a svou chamtivostí přivede království téměř do záhuby.

Jako králův rádce s přístupem k pokladnici je mnohem nebezpečnější než celá armáda čertů. A navíc, když se setkáte s pekelníkem, stačí udělat kříž nebo na něj chrstnout svěcenou vodu. Ale co s ministrovou podepsanou listinou o zvýšení daní? Tu nezaženete žádným zaklínadlem. Většina pohádkových padouchů má minimálně jednu slabinu, třeba lásku k princezně nebo strach z vody, Lábusův ministr je zkrátka jen zkažený skrz naskrz, jako chladnokrevný a vypočítavý zločinec.
Lstivější než samotný Lucifer
Lábus ve filmu všechny peníze z královské pokladny nenápadně odesílá do pekla, kde je nechává razit na své jméno. Počítá s tím, že až donuceně zbankrotovaný král v zoufalství upíše svou duši ďáblu, on si klidně odnese všechno nakradené bohatství. Na nových mincích se navíc skrývá vtipný detail. Je na nich jméno „Subalus“. Když ho přečtete pozpátku, vyjde vám moravsky znějící: „Su Lábus“.
Mistr protikladů a dokonalý herec Lábus
Komik, který najednou zahraje dramatickou roli, vás zasáhne dvojnásob. A přesně to platí u Jiřího Lábuse, který v roli záporáka dokázal být tak dokonale odpudivý, až vás mrazí v zádech. Herecký výkon Lábuse je prostě dokonalým dílem.
V době vzniku pohádky měl Lábus za sebou desítky komických rolí, a právě proto jeho záporák působí tak šokujícím dojmem. Diváci byli zvyklí se s Lábusem smát, a najednou je tu postava, ze které nám do smíchu rozhodně není, ba naopak. I když recenzenti filmu vytýkali leccos, na Lábusově výkonu se většina shodla. „Je to karikatura defraudujícího královského správce jako z učebnice,“ napsal jeden z diváků.
Záporáků si zahrál hned několik
Lábusův ministr rozhodně není jediným padouchem, které si zahrál. Většina z nás si ho vybaví jako Rumburaka, čaroděje z „Arabely“, který měnil lidi v krkavce a zoufale toužil získat kouzelný prsten. Lábus si s chutí střihl i další ne zrovna oblíbené postavy v pohádkách jako „Lotrando a Zubejda“ nebo „Princové jsou na draka“.
Pohádka „Čert ví proč“ sama o sobě rozdělila publikum na dva tábory. Jedni oceňovali originální příběh a senzační herecké výkony, zatímco druzí kroutili hlavou nad scénářem a režií. „Ta pohádka je divná, hlavní hrdina je takový nemastný neslaný, že mu člověk většinu času touží nafackovat,“ postěžoval si v recenzi jeden z diváků.

Do kin na film přišlo 271 712 zvědavců a výdělky činily skoro 18 milionů korun. Česká televize jej dokonce vybrala jako hlavní štědrovečerní pohádku v roce 2004. Zřejmě ve víře, že netradiční pojetí ocení divák více než tradiční pohádkový příběh.
Zákulisní zajímavosti
Filmové peklo vyrostlo v bývalé výtopně kladenského dolu. První volbou byly původně kladenské hutě, ale ty mezitím změnily majitele, který poslal většinu původního zařízení do šrotu. Z pohádky pro nás plyne ponaučení, že zatímco peklo je sice děsivé, ale svým způsobem upřímné, skutečné zlo se mnohdy skrývá mezi námi, v tomto případě v honosných komnatách paláce. Právě tam kraluje Lábusův ministr, vedle kterého i samotný Lucifer vypadá jako celkem férový muž.
Zdroje: totalfilm.cz, csfd.cz, idnes.cz