Byl v babiččině kuchyni a voněl na 100 metrů daleko. Kdo si ho nechal, je dnes boháč
Zatímco mnoho z nás hledí na staré věci po prarodičích jako na nepotřebný krám, sběratelé za nimi vidí poklady nevyčíslitelné hodnoty. Proto i původně nenápadný pomocník v kuchyni může dnes představovat cenný artefakt. V době, kdy italské pákové kávovary válcují trh, zažívají renesanci právě staré kávové mlýnky, které dokáží na aukcích vyšplhat občas až na desítky tisíc korun.
Marie Novotná z Malé Lhoty netušila, jaký poklad má na půdě. Její manžel Jiří už měsíce navrhoval, že by měli udělat generální úklid podkroví plného harampádí. Mezi desítkami krabic, starým nábytkem a dávno zapomenutými hračkami ležel překrásný porcelánový mlýnek na kávu značky Krautzberger s ručně malovanými lučními kvítky.

„Ten mlýnek k nám přišel někdy v roce 1962, když ho tatínek přivezl z Karlových Varů jako dárek pro maminku,“ vzpomíná paní Marie. „Byl to takový malý svátek, když jsme ho poprvé použili. Maminka ho opatrovala jako oko v hlavě a kávu v něm mlela jen při zvláštních příležitostech, když přišla vzácná návštěva.“ Mlýnek by pravděpodobně skončil ve sběrném dvoře, nebýt akční vnučky Petry.
Z rodinného harampádí aukční hit
Pár večerů u počítače stačilo k tomu, aby rodina zjistila, že mají doma malý poklad. Mlýnky Krautzberger z porcelánu z počátku šedesátých let sběratelé doslova milují. Zachovalý kus s původním mlecím mechanismem se na aukcích běžně prodává za 15 tisíc korun a někdy i víc. Tehdejší výroba se od té dnešní v mnohém lišila. Místo masové produkce tisíců identických kusů vznikaly menší série, kde se dbalo především na kvalitu použitých materiálů a preciznost řemeslného zpracování.
Porcelán, litina nebo dřevo? Na materiálu záleží
O tom, kolik můžete za starý mlýnek na kávu dostat, rozhoduje několik věcí. Nejvyšší cenovku mají ručně zdobené porcelánové varianty. Nese-li mlýnek značku proslulé evropské porcelánky, cena může vystoupat ke dvaceti tisícům. Litinové strojky z přelomu století mají stabilní hodnotu kolem deseti tisíc. Dřevěné poválečné mlýnky stojí od pár stovek za běžné kusy až po vyšší tisíce za výjimečný kousek v dobrém stavu. Znalci přitom ocení především kompletní kusy s neporušeným mlecím ústrojím.
Poklady na půdách českých domácností i starých filmů
Porcelánový mlýnek paní Marie si nakonec našel nového majitele poměrně rychle. „Nejdřív jsem nevěděla, co s ním,“ přiznává paní Marie. „Petra mi radila, abych zkusila aukční portál, ale já moc s počítačem neumím. Nakonec mi vnučka pomohla udělat pár solidních fotek a poslat je na několik míst.“ Zanedlouho se ozvalo několik zájemců. Mezi nimi i sběratel z Brna, který se zajímal o porcelánové mlýnky. Po prohlídce mlýnku konstatoval, že jde o jeden z modelů, které firma Krautzberger vyráběla jen po několika málo kusech.
Ačkoliv se nejednalo vyloženě o raritní kousek, byl perfektně zachovalý a měl původní vybavení, proto za něj i tak sběratel zaplatil 15 500 korun, což bylo pro paní Marii nečekané překvapení.
Podobné mlýnky se objevovaly také napříč nejrůznějšími filmy z dob normalizace. Byly velmi populární a československé herečky si přípravu kávy během natáčení rozhodně užívaly. Především díky vůni, která se vždy socialistickou kuchyní linula.
Jak poznat vzácný kousek?
Pro laiky může být těžké odlišit cenný historický kousek od bezcenné napodobeniny. Existuje však několik základních znaků, podle kterých lze odhadnout potenciální hodnotu starého kávového mlýnku. Zaprvé se podívejte se na materiál a zpracování. Kvalitní mlýnky jsou těžké, důkladně zpracované, bez plastových částí. Zadruhé hledejte značku výrobce, ta bývá vyražena nebo vypálena na spodní části nebo uvnitř zásobníku. Zatřetí si všímejte detailů. Originální mlýnky mají často ozdobné prvky nebo propracované kličky.

Nejvíc peněz dnes sběratelé dají za mlýnky vyrobené mezi lety 1890 a 1960. Tenkrát se ještě vyrábělo poctivě, z bytelné mosazi, kvalitní litiny nebo tvrdého dřeva. A pokud váš mlýnek sloužil někomu slavnému nebo má zajímavý příběh, může stát ještě víc.
Nedělejte si ale příliš velké naděje, že každý mlýnek objevený na půdě je zlatý důl. Ty běžnější mají cenu jen mezi pětistovkou a dvěma tisíci, ovšem i tak ale dokáží pěkně oživit poličku v obýváku nebo nastartovat sběratelskou vášeň.
Zdroje: denik.cz, strednicechy.rozhlas.cz, liberecky.denik.cz