Byl to švihák z plakátů našich babiček. Dnes by si ho spletli s hercem z reklamy na bylinkový čaj
Žižkovský rebel, který se probojoval až na výsluní českého showbyznysu. Charismatický bavič s nezaměnitelným hlasem, jenž nám připomíná zlatou éru české zábavy. Když se kdysi objevil na plátně, ženská srdce pukala touhou. I dnes, ve svých 86 letech, si uchovává jiskru, kterou by mu mohli závidět i herci z reklam na omlazující bylinkové čaje.
Malý Jirka se narodil v roce 1938 v Buštěhradu, ale skutečným domovem se mu stal pražský Žižkov, kde strávil většinu dětství. Rodina tam žila ve velmi skromných podmínkách. Všichni se tísnili v jediné místnosti a matka tvrdě pracovala, aby zajistila obživu. Tyto zkušenosti později bohatě zúročil ve svých historkách, které bavily televizní diváky.

Před hereckou kariérou si vyzkoušel práci rukama. Vyučil se soustružníkem v Aero Vysočany a později pracoval jako údržbář v nakladatelství. Kdo by to byl tehdy řekl, že tento mladík s rebelskou povahou, který si dokonce odskočil na den do polepšovny, jednou uchvátí celý národ?
Zlom v jeho životě přišel díky platonické lásce k herečce Mileně Dvorské, která v něm probudila zájem o herectví. A tak nastoupil na DAMU, kterou v roce 1962 úspěšně absolvoval. Zajímavostí je, že za své přijetí na tuto prestižní školu vděčil profesorovi Radovanu Lukavskému, který se ho zastal, když přijímací komise argumentovala, že dramatické herectví nezvládne.
Filmový záporák s nezaměnitelným hlasem
Jiří Krampol patřil mezi ty herce, kteří měli díky svému zevnějšku a energickému projevu předpoklady pro role typově výrazných mladíků a mužů. Mezi divácky nejpopulárnější filmy, v nichž účinkoval, patří bezesporu komedie „Parta hic“ nebo „Ten svetr si nesvlíkej“. Za zmínku stojí i jeho role ve filmech „Ceremoniář“ a „Bumerang“.
Vedle herectví se Jiří Krampol výrazně prosadil i jako dabér. Po emigraci Jana Třísky do USA převzal dabování Jean-Paula Belmonda, a po smrti Františka Filipovského namluvil i některé u nás dosud neuvedené filmy s Louisem de Funèsem.
Hvězda televizní zábavy
Rok 1983 odstartoval Krampolovo nejslavnější období. Tehdy totiž nastoupil do Semaforu, kde s Miloslavem Šimkem vytvořili komickou dvojku, na kterou dodnes vzpomínáme s úsměvem. Jejich vtipné scénky a povídky bavily publikum po celé republice. Když to v Semaforu začalo skřípat, založili vlastní scénu, Divadlo Jiřího Grossmanna. Tam pokračovali v podobném duchu, přičemž je skvěle doplňovala Uršula Kluková.
Cesty Krampola a Šimka se rozešly v polovině 90. let, když Šimek zabočil směrem k politické satiře. Pro Krampola to ale neznamenalo konec v zábavním průmyslu, nastartoval novou kapitolu jako moderátor. Jeho pořad „Nikdo není dokonalý“ na TV Prima se stal hitem a vydržel na obrazovkách téměř deset let.
Pohledný mladík z filmových pláten
Na zažloutlých fotkách z filmového archivu vidíme Krampola jako fešáka, co měl husté vlasy, jiskru v oku a šarm, ze kterého se dívkám podlamovala kolena. Když tyhle staré snímky porovnáte s dnešním Krampolem, napadne vás, že by mohl bez problémů hrát v některé z těch reklam na bylinkové čaje.
Na rozdíl od televizních spotů je však Krampolova vitalita skutečná. I ve svých letech vyzařuje energii a optimismus, který by mohl směle konkurovat těm šarmantním pánům, kteří s úsměvem míchají zdraví prospěšné nápoje.

Čtyři manželství a nespočet ctitelek
Manželské sliby skládal Jiří Krampol celkem čtyřikrát. Poprvé padl do oka televizní hlasatelce Janě Fořtové, se kterou zplodil syna Tomáše. Po krachu jejich vztahu se Jana rozhodla pro radikální změnu, sbalila kufry i malého Tomáše a odstěhovala se do země protinožců. Herec s ním bohužel ztratil kontakt. Druhé manželství mu přineslo syna Jiřího, s nímž ovšem také není v pravidelném kontaktu.
Do třetice vstoupil Krampol do manželství s bývalou manekýnou Martou. S ní se dočkal syna Jana, radost z potomka však trvala jen krátce. Chlapec zemřel jako miminko, když mu bylo pouhých sedm měsíců. Čtvrtou a poslední ženou populárního baviče se stala o generaci mladší Hanka, která pracovala jako učitelka ve školce. Jejich vztah začal nadějně, postupně ale Hanku začaly sužovat zdravotní komplikace. Situaci zhoršila její rostoucí závislost na medikamentech a nikotinu. Krampol tak znovu zažil bolestnou ztrátu, když jeho žena podlehla selhání životně důležitých orgánů.
Zdroje: csfd.cz, kafe.cz, blesk.cz