Československý sen: V 10 letech zbohatl, posbíral 2 Oscary a pak zmizel jak pára nad hrncem
Jako malý chlapec dobyl Hollywood a získal Oscary. Stačila mu jedna role ve filmu na to, aby ho znal celý svět.
Asi každý jeden herec na světě si přeje, aby byl známý a primárně pak úspěšný. Někteří z herců touží po skutečné slávě, jako mají světové filmové hvězdy. Mít veškeré výhody slavných, být zahrnutý penězi a nejlépe pak různými oceněními. Většina se však musí opravdu hodně snažit, aby tohoto cíle dosáhla. A nebo stačí mít zkrátka štěstí, jako tento malý chlapec. Stačilo mu si zahrát pouze v jednom filmu, aby ho poznal celý svět.
Výkon, který dojal celý svět
Řeč je o malém chlapci, který se již ve svých dvanácti letech objevil na filmovém plátně. Jistě si říkáte, že to není nic výjimečného, že ve filmech jsou častokrát o dost mladší děti. To je pravda. Ovšem v tomto případě je to trochu něco jiného. Tohoto malého chlapce objevil režisér a hned ho obsadil do hlavní role. Tím šťastlivcem není nikdo jiný než Ivan Jandl.
Tato dětská hvězda se narodila v roce 1937 v Praze. Již od dětského věku byl členem Dismanova rozhlasového sboru. Nebýt něj, Jandl se možná do filmu vůbec dostat nemusel. Dětství však kvůli obrně neměl úplně jednoduché. I přes to, že se díky jednomu z doktorů podařilo zbavit Ivana ochrnutí, mu následky zůstaly. Jeho užívání si dětství to ale nezabránilo, a tak hrál fotbal, hrál na klavír a také byl členem školního divadelního souboru.
Za své dětství natočil několik hlavních rolí v dětských pohádkách. Poté však nastal velký zlom.

Vybral si ho sám režisér
Největší změna v jeho dosavadní herecké kariéře přišla v roce 1947 v moment, kdy se poprvé objevil ve filmu. „Tehdy byl jedním z chlapců, kteří ve slovenském snímku režiséra Martina Friče nazvaném Varúj! odříkávali modlitbu Otčenáš v maďarštině,” doplňuje cs.wikipedia.org. V tom samém roce se na jedné ze zkoušek sboru, jehož byl Jandl členem, objevila neznámá žena. Jmenovala se Míla Mellanová a přišla společně s několika muži. Byli to lidé, kteří hledali dětskou tvář, která bude splňovat jejich požadavky a zapadne do filmu, který připravovali.
Cílem Mellanové a jejího týmu bylo nalézt chlapce, který své pocity dokáže vyjádřit primárně pohledem a výrazech ve tváři. Slovy své emoce dokáže vyjádřit každý druhý, do tváře se emoce propíší už jen málokomu. Dětský herec měl za úkol málo mluvit a emoce vyjadřovat pouze neverbálně. Z představení, které tým viděl, byli vybráni tři chlapci, mezi kterými byl také Ivan Jandl.
Jak už to tak na castinzích chodí, uchazeči musí předvést co v nich je a vydat ze sebe to nejlepší. Při castingu museli chlapci předvést scénku, která se měla týkat tématu chování a jednání režiséra. Jandl předvedl scénku, ve které vynadal režisérovi do telefonu. Týmu se scénka natolik zalíbila, že si jej vybrali. Sdělil mu to sám režisér Fred Zinnemann. Zinnemann se rozhodl vybrat si ho do hlavní role snímku Poznamenaní.
Poznamenaní, film o hrůzách války
V případě filmu Poznamenaní se jednalo o opravdu vážné téma. Reflektovalo totiž problematiku dětí a dospělých, kteří kvůli válce ztratili své blízké. Mezi nimi byla i česká maminka, která ztratila svého chlapečka. Po hrozivé válce se do své domoviny vracela mimo jiné spousta dětí.
Mezi nimi byl i chlapec jménem Karel Malík, kterého ztvárnil Ivan Jandl v hlavní roli. Důsledkem války přestal mluvit a zapomněl, že má nějaké rodiče. Jeho maminka na něj však nezapomněla a snažila se ho najít. Malý Karel však mezitím začal mluvit anglicky a dostal zbrusu nové jméno.

Oscarově oceněný herec
Snímek o hrůzách války si vysloužil celosvětový ohlas. Ivana Jandla viděl v hlavní roli téměř celý svět. A on za to byl náležitě odměněn. Byl prvním Čechem, který získal sošku Oscara za nejlepší herecký výkon a jako bonus Zlatý glóbus k tomu! Sám Jandl byl velmi překvapený, jelikož vlastnil dvě nejprestižnější sošky ve filmovém světě.
V průběhu života se dále věnoval divadlu a pracoval mimo jiné jako rozhlasový hlasatel. Nejvýznamnějším působením za dob jeho kariéry byla činnost v hereckém klubu Gong, kde prováděl hereckou, dramaturgickou a v neposlední řadě také režisérskou činnost. Nedožil se vysokého věku, dožil padesáti let a zemřel v roce 1987. Na sklonku života byl často v opojení alkoholu. Rodinu neměl, byl bezdětný a měl pocit zneuznání své práce. My na něj už jen můžeme myslet jako na dětskou hvězdu, která svým výkonem ohromila celý svět.
Zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, nasregion.cz