Děda si myslel, že je to šrot ze socíku. Bohatý Němec mu za to zaplatil 200 000 Kč a ještě se uklonil
Když na půdě našel zaprášenou krabici s touto věcí, vůbec ho nenapadlo, že bude mít takovou cenu. Dnes je nám všem jasné, že vzpomínky z dětství mohou mít i cenu zlata.
Za socialismu vzniklo mnoho věcí a kousků, které už dnes nikde není možné najít. Někteří si takové produkty schovávají dodnes a dobře dělají. Mohou totiž mít cenu zlata! Své o tom ví i náš dědeček, který si na půdě schovával staré věci. Loni jednu z nich prodal za více než dvě stě tisíc korun. Překvapený byl nejen on, ale také všichni kolem. Myslel si totiž, že jde o pouhý kousek plastu. To byl však na velkém omylu. Němec v něm viděl určitý poklad a ještě se dědečkovi při nákupu vděčností uklonil.

Z půdy na Aukro
Schovávat si staré věci na půdě či ve sklepě „kdyby náhodou” je velká obliba hlavně starších lidí. Zatímco oni si své věci schovávali, protože jich měli málo, nynější generace jsou vychovávané spíše na principu minimalismu. Oblibu ve skladování věcí starších generací, jako jsou jejich prarodiče, proto nechápou a někteří to dokonce odsuzují. Když se ale dozvěděli, že hodnota těch věcí může být opravdu vysoká, začali tomu rozumět.
Na půdě dědy ležel dlouhá léta starý model Tatrovky 813. V době socialismu mohla stát jen několik desítek nebo stovek korun, a tak by nikoho nenapadlo, že dnes může mít takovou hodnotu. Všichni chlapci ji v té době chtěli mít a některým se to dokonce poštěstilo. Ti, kteří si ji schovali, mají velké štěstí, protože možná doma mají také poklad.
Tento model Tatry kromě toho, že byl skvěle zachovalý, byl také v původním obalu, což obrovsky zvedlo jeho hodnotu. Když se tento model objevil na aukčním portále Aukro, strhla se hotová bitva. „Ta Tatra je unikátní, protože ji nikdo v takovém provedení a velikosti nevyráběl. Je ojedinělá, proto je ceněná,” řekl Robert Švec, kurátor sbírky Muzea autíček na zámku Příseka.
V čem je Tatra 813 legendární?
Hračka v podobě plastového modelu Tatry byla snem každého chlapce v 70. a 80. letech v celém Československu. Tato jedna konkrétní byla vyrobena družstvem Dubena, což z ní udělalo velice vzácný sběratelský kousek. Tatry v tomto modelu mohly mít například výkyvné nápravy nebo sklopnou korbu. Byla to perfektní hračka pro ty, které zajímal svět aut a chtěli si vyzkoušet, jak taková Tatra asi funguje.
Problém byl však v tom, že se Tatra vlivem intenzivního hraní častokrát porouchala. Jelikož byla z plastu, nemohla vydržet všechno. Mohla se buď celá rozpadnout nebo se mohly ulomit pouze některé části. Ať tak či onak, chlapcům pak nezbylo nic než oči pro pláč. Kdyby jen věděli, že za několik desítek let za ní dostanou 200 000 Kč, byli by na ni opatrnější.
Pro Němce je to unikát
V Česku i na Slovensku jsou hračky ze socialismu velice oblíbené. Lidem připomínají bezstarostné dětství a mají pro ně nevyčíslitelnou hodnotu. Podobně jako u nás se tyto hračky těší oblíbenosti i v sousedním Německu. Pro Němce mají socialistické hračky z Československa zvláštní kouzlo, a to prakticky ze stejného důvodu, jako pro naše občany. Němci si je taktéž spojují s nostalgií a dětstvím. Některé z našich hraček u nich byly dosti oblíbené. Jednou z nich byla také Tatrovka.

Hračka, která má cenu zlata
Jak jsme se díky tomuto případu mohli přesvědčit, některé staré hračky mají dnes obrovský sběratelský potenciál. Nemusí se jednat konkrétně o Tatru, známé totiž jsou i jiné hračky. Jako příklad můžeme uvést například Igráčky nebo stavebnice Merkur, na které si jistě pamatuje řada z vás. Pokud je ještě máte doma a jen se vám na ně práší, zkuste je také hodit na aukční portál. Možná za ně také dostanete balík.
Myslete však na to, že nejvíce prodává stav samotné hračky. Pokud je rozbitá, chybí jí nějaký dílek, je popraskaná nebo jí chybí barva, snižuje to její hodnotu. Úplně nejlepší je, pokud má jen drobné známky opotřebení a nachází se ještě v původním obalu, nejčastěji krabici. Mezi námi jsou sběratelé, kteří by udělali cokoliv, aby nějaký takový kousek mohli mít doma. Proto to neváhejte zkusit. Cena za hračku se může pohybovat až v řádech statisíců a vy o tom ani nemusíte vědět.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz, zpravy.kurzy.cz, zeny.iprima.cz