Naše babičky je dostávaly zadarmo a věšely si je v kadibudce. Dnes má 1 kus cenu 10 000 000 Kč
Na světě existuje celá řada zajímavých předmětů, které máme tendenci přehlížet, ač jsou vizuálně zajímavé. Větší hodnotu jim však máme tendenci nepřipisovat, tím spíš, pokud se jedná o artikly, které jsme během našeho dětství dostávali zdarma či za pár korun. Dost často však takovéto artikly s postupem času nabývají na hodnotě a ve výsledku je člověk může prodat i za desítky, či dokonce stovky tisíc korun.
Filmové plakáty jsou tohohle perfektním příkladem. Něco, čeho měl doma v dětství každý plný pokoj. Věšely se často také na záchodech a v kadibudkách. Vůbec jsme si neuvědomovali, že se jednoho dne může jednat o sběratelské artikly, o které se na aukcích budou zájemci přetahovat. Takové vzácné plakáty, odkazující například na premiéry známých filmů, totiž člověk dnes bez větších problémů dokáže na internetu prodat za desítky, nebo dokonce stovky tisíc korun. A v nejvzácnějších případech jdou tyto částky do milionů.
Filmové plakáty byly dříve uměním
Staré filmové plakáty mají dnes často velmi vysokou hodnotu. To je dáno mimo jiné i tím, že v minulosti se na tvorbě těchto plakátů podíleli ti nejlepší výtvarní autoři, kteří byli k dispozici. Právě autorův rukopis pomáhal propagovat snímek a získat si tak větší množství diváků. Zákonitě tak vznikala díla, která nejen reprezentovala daný film, ale mnohdy měla i umělecký přesah, ať už šlo o kompozici, nebo přímo malířův specifický rukopis.
Kromě stáří je důležitým faktorem, který také ovlivňuje cenu filmových plakátů, je jeho originalita. Pokud se tedy jedná o originální plakát z premiéry filmu například z roku 1925, částky za něj jsou mnohdy astronomické. A netýká se to jen zahraničních plakátů. Československé plakáty například z 60. let jsou právě autorská výtvarná díla. Jejich cena se tak za kus pohybuje často mezi 1 000 až 1 500 eur.

Někteří lidé je sbírají již dekády
Není proto divu, že někteří lidé se sbírání těchto filmových suvenýrů věnují již dlouhodobě. Legendárním členem komunity filmových fanoušků v České republice je Michal Rajčan. To je totiž člověk, který je zakladatelem největší sbírky filmových plakátů u nás. Často se zaměřuje právě na československé plakáty z 60. let, ale do sbírky spadají i plakáty předválečné.
Je zároveň zakladatelem obchodu Terryho ponožky. Tento obchod už provozuje více než dvacet let a za tu dobu se jemu a jeho kolegům podařilo zajistit si sbírku o velikosti přes dvacet tisíc plakátů. Provozují i výstavy, kterých mají na kontě přibližně 250. Jejich plakáty se pohybují v širokém rozmezí, od banálnějších kusů v ceně kolem 300 korun, až po speciální kousky, které cenou šplhají až ke 20 000 korunám. O ty levnější mají zájem hlavně mladí lidé, kteří si je kupují jednoduše proto, že se jim líbí. Ty dražší kousky pak vyhledávají nadšení sběratelé.

Z nejdražšího plakátu vám spadne čelist
Ačkoliv se 20 000 korun za jeden filmový plakát může zdát jako skutečně velmi vysoká částka, oproti těm nejdražším kusům je to téměř nic. Vůbec nejdražší filmový plakát, který byl kdy vydražen, byl plakát ke snímku Dracula z roku 1931, vyobrazující hvězdu filmu Belu Lugosiho se zlověstným pohledem. Tento originální kus se na internetové aukci vydražil za neuvěřitelných 525 900 dolarů, to je přibližně 11 500 000 Kč! Tuto astronomickou částku za něj zaplatil neznámý sběratel.
Předchozí rekord držel plakát ke snímku Casablanca, který byl taktéž neznámému sběrateli vydražen za 478 000 dolarů. V přepočtu tak plakát ke snímku Dracula vyšel na téměř 11,5 milionu korun a plakát ke snímku Casablanca na téměř 10,5 milionu korun. Pokud tedy máte doma schované nějaké originální plakáty a to ideálně československé ze 60. let nebo dokonce předválečné, neváhejte a zavítejte na internetové aukční síně. Možná se zrovna vám poštěstí a budete mít vystaráno.
zdroje: lidovky.cz, stoplusjednicka.cz, reportermagazin.cz