Dokonale jemný kapr bez rybího zápachu. Tento snadný postup promění chuť ryby k nepoznání
Vánoce se blíží a nastává doba popřemýšlet nad dokonalým svátečním menu. Do českých kuchyní patří o svátcích hlavně kapr. Někdo jej připravuje den před Štědrým dnem tak, že naporcované filety naloží do jogurtu. Jiný si plátky ryby připravuje nejlépe rovnou před podáváním tzv. „na minutku“. Důležité je však jedno: Potřebujeme kapra ze všeho nejdřív zbavit zápachu rybiny.
Kapr rozhodně nesmí na sváteční tabuli o Vánocích chybět. Obalit a usmažit by se měl tak, aby se na pánvi hlavně nerozpadl, byl dokonale prosmažený a voněl. Porce kapra se krájí na stejně vysoké filety. Musejí se kvalitně osolit z obou stran a poté nechat odležet na chladném místě minimálně dvě hodiny. Chcete, aby ryba přestala zapáchat po rybině a bahně? Stačí vám k tomu jednoduchý trik.
Kapr potřebuje speciální zacházení
Ryba je velice specifická surovina. Měli bychom s ní zacházet šetrně, zbytečně dlouho ji neporcovat a hlavně dlouho nesmažit. Kapr je sám o sobě středně tučná ryba. Jeho maso je ale dobře stravitelné a pokud jej správně připravíme, tak i krásně jemné. Ne nadarmo se kapr řadí mezi dietní jídla. Obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny a je také skvělým zdrojem bílkovin. Rybí maso rychle degraduje, mělo by se s ním tedy pracovat rychle. Pokud si domů přinesete čerstvě naporcovaného kapra z výlovu, je potřeba jej co nejdříve dál zpracovat nebo ideálně okamžitě zamrazit. Čerstvé filety pak vydrží v lednici maximálně dva dny, poté je nutné je připravit ke konzumaci. Čím déle kapr v lednici bude, tím víc hrozí, že kolem sebe začne rozvíjet nežádoucí rybí pachy, kterých je pak těžké se zbavit.
Kapra si někteří lidé o Vánocích nedávají z jednoduchého důvodu – nemají rádi jeho bahenní zápach. Toho se však dá snadno zbavit. Kapří filety naložte přes noc do mléka. Tato mléčná lázeň rybí maso nejen zjemní, ale zbaví ho také jakéhokoliv zápachu. Kromě mléka můžete použít i směs olivového oleje a lisovaného česneku. Před další úpravou kapra je také vhodné maso pokapat čerstvou citronovou šťávou.
Česneku se nebojte. Čím víc, tím líp
Kapr se nakládá do mléka, aby se maso zbavilo zápachu a aby se také zjemnilo. Pak by se měly filety ideálně pořádně prosolit a potřít vrstvou rozmačkaného česneku. Ten maso krásně okoření a pak už nic nebrání tomu jej obalit v mouce, vajíčku a strouhance. Jestli volíte úpravu kapra pečením, nejlépe uděláte, když k masu do pekáče přidáte i římský kmín. Ten udělá z kapra vyloženě exotickou pochoutku. Rozhodně se nebojte používat i další aromatičtější koření jako je třeba rozmarýn, tymián nebo oregano. Kupujete kapra rovnou z kádě u obchodního domu? Vybírejte raději menší kusy, které váží kolem jednoho kila. Nebudou tolik cítit „po bahně“ jako ty macatější kousky.
Když mléko nepomáhá
Udělali jste snad vše a už jste zoufalí, protože se z kapra stále nedaří dostat zápach bahna nebo rybiny? Máme pro vás ještě jeden malý trik. Na zápach rybiny prý výborně pomáhá naložení kapra do směsi bílého vína a piva! V této lázni nechte maso odpočívat alespoň tři hodiny a po té jej pečlivě omyjte a osušte papírovou utěrkou. Pak teprve přichází na řadu koření, sůl a další možné úpravy. Někdo dokonce nechává kapra nasoleného z obou stran stát hodinu na kuchyňské lince, aby do sebe sůl dokonale nasákl. V tomto případě ale doporučujeme vložit nasolené filety spíš ještě na chvíli do lednice.
Zdroje: toprecepty.cz, idnes.cz