Alena Antalová, květinářka z Četnických humoresek: Byla ženou z maringotky, tři roky kočovala s cirkusem
Alena Antalová zazářila v českém televizním seriálu Četnické humoresky, díky kterému získala všeobecnou popularitu mezi českými diváky. Role krásné majitelky květinářství Ludmily Horké, do níž se zamiluje vrchní strážmistr Karel Arazím, jí přímo svědčila. Jistě za to mohla i dobová atmosféra a slušivé kostýmy v duchu módy třicátých let minulého století. Víte, že herečka na vlastní kůži poznala i svět lidí od cirkusu?
Umělecké sklony zdědila Alena Antalová určitě po svém dědečkovi Ladislavu Vychodilovi, který byl významným scénografem a šéfem výpravy Slovenského národního divadla. Zatímco on se narodil v Náměšti na Hané a zde v mládí působil v ochotnickém divadelním souboru, jeho vnučka je už rodačka z Bratislavy. Ladislav Vychodil se postupně vypracoval na vedoucí osobnost slovenské scénografie.
Otcem Aleny Antalové je slovenský chemik a vědecký pracovník Miroslav Antal, autor několika patentů registrovaných na Slovensku a v Kanadě. V zámoří také působil, takže herečka zde chvíli se svými rodiči žila.
Pracovní kariéra i osobní život zase Alenu Antalovou zavály do Brna, kde od roku 1995 působí v Městském divadle Brno. V něm dostala příležitost předvést se na divadelních prknech v řadě rolí. Diváci ji mohli například vidět jako Lízu Ďulínkovou v My Fair Lady, Roxanu v Cyranovi z Bergeracu nebo jako Donnu v Mamma Mia!
Přechod ze slovenského do českého prostředí nebyl pro Alenu Antalovou nijak složitý, protože doma se mluvilo slovensky i česky. Sama se cítí jako Čechoslovák. Ostatně – za Československa se narodila.
Jak vzpomíná Alena Antalová na Četnické humoresky
Role květinářky Ludmily Horké v divácky úspěšném seriálu Četnické humoresky jako by byla pro Alenu Antalovou ušitá. Sama o sobě říká, že je introvert, takže není možné se divit, že se během natáčení cyklu kriminálních příběhů také styděla. Většinou to bývalo při milostných scénách s Tomášem Töpferem coby Karlem Arazímem.
Herečka vzpomíná i na to, že její vůbec první scéna v Četnických humoreskách, kterou točila, byla dovolená v Luhačovicích v díle nazvaném Lázeňské intermezzo. Točilo se opravdu v moravských lázních Luhačovice, a to v Domě Bedřicha Smetany na lázeňské kolonádě.
V maringotce jako doma
Když do života Aleny Antalové vstoupil Jiří Berousek, ředitel Cirkusu Berousek, zahořela k němu láskou tak velkou, že s ním dokonce jezdila po štacích. Jejich vztah trval tři roky a herečka na něj vzpomíná jako na období, které ji hodně bavilo. Říká o sobě, že cestování je jejím hobby, možná v ní dříme duše kočovníka. Být ženou z maringotky jí vůbec nevadilo.
Nejvíce si na tom pochvalovala, jak rychle zvládla doma uklidit. Kam se na maringotku hrabe dům s několika pokoji, při jehož úklidu se člověk vždycky ztrhá. Na štacích s cirkusem prodávala vstupenky i popcorn a zkušenost má také s hraním v cirkusové kapele.
Když je herecká práce zároveň koníčkem
Alena Antalová má tu výhodu, že herectví je zároveň její obživou i koníčkem. Do práce se proto těší, protože dělá něco, co ji zajímá a v čem se může realizovat. Její doménou jsou nyní divadelní prkna Městského divadla Brno. Kromě už zmíněných Četnických humoresek si herečka zahrála také v seriálu Pojišťovna štěstí, v pohádce Hodinářův učeň a filmu Léto s gentlemanem.
Maminka čtyř dětí
Vedle herectví se Alena Antalová stará o svou početnou rodinu. S manželem Josefem Juráčkem vychovávají celkem čtyři děti – Alenu, Elenu, Jana a Marii. Podle svých slov se málokdy zastaví, protože práce je opravdu hodně. Kdyby si měla vybrat, co by dělala ve volném čase, pokud by jí náhodou nějaký zůstal, tak by spala. Naštěstí si prý ale dokáže odpočinout třeba i při řízení auta.
Zdroj: CSFD.cz, Deník.cz, Region.rozhlas.cz