Anna Geislerová zase propásla možnost mlčet. Napřed kárala poslance kvůli pohlaví, poté propagovala pivo
Tento týden se v poslanecké sněmovně odehrál další bouřlivý střet na téma manželství pro páry stejného pohlaví. Česká televize se v návaznosti na to věnovala této složité a citlivé problematice také v publicistickém pořadu „Události, komentáře“. Kromě politiků a novinářů se diskuse na toto téma zúčastnila i herečka Anna Geislerová, tvář hnutí „Jsme fér“.
Na otázku moderátora Martina Řezníčka, zda si myslí, že jsme u nás blíže k tomu, aby v Česku mohly uzavírat manželství osoby stejného pohlaví, pohoršeně odpověděla: „Myslím, že jsme blíž o dva kroky zpátky. Přijde mi to strašně zvláštní jako to nelogický uvažování, nepraktický. My budeme měnit ústavu, abychom se posunuli zpátky v čase a vlastně ještě víc tu věc zkomplikovali. Vlastně je to smutný, že vlastně tenhleten zákon nás tak strašně jako kdyby posunuje na východ a zpátky v čase.“ A když se jí Řezníček zeptal, v čem spočívá její podpora hnutí „Jsme fér“, bezelstně se přiznala: „Ve velice chabém podporování na sociálních sítích. Ale já myslím, že bych byla i ochotná se zapojit více, ale v rámci mého času to je nereálný.“ Zároveň si postěžovala: „Mně to vlastně přijde zvláštní, že to pořád nejde, že to není, nechápu to.“
Vymažte to pohlaví
Komentátor Martin Schmarcz na její slova však reagoval, že nechápe tento pesimismus, protože už nyní je naprostá shoda na tom, že všechny páry budou mít stejná práva. Za problém nicméně považuje adopci dětí stejnopohlavními páry, protože to může znamenat riziko libovolného obchodu s dětmi a poškození jejich práv: „Protože děti mají právo na své biologické rodiče a vy jim ho seberete,“ řekl důrazně. Při jeho závažném argumentování se herečka tvářila posměšně a prohlásila, že jeho slovům vůbec nerozumí a považuje je za nesmysl. Podle ní by mělo mít dítě právo zvolit si dva tatínky nebo dvě maminky a arogantně dodala: „Možná, že všichni mají plnou hlavu těch pohlaví, jo, kdyby se vynechalo to slovo pohlaví tak by to bylo fajn, kdybychom si uvědomili, že mluvíme prostě o lidech. Vymažte si ty pohlaví v hlavě, to vás hrozně nějak mate všechny.“
Herecký výkon
Názory Anny Geislerové na problematiku práva dětí vybrat si své rodiče, by bylo samozřejmě možné respektovat, kdyby se ona sama nesnažila upřít svému nemanželskému synovi Maxovi možnost stýkat se se svým biologickým otcem. Je veřejným tajemstvím, že se jí narodil ve vztahu s movitým podnikatelem Martinem Shenarem, s nímž se mimochodem coby manželka režiséra Zdeňka Janáčka objevila i na karlovarském festivalu. Poté, co se s milencem ve zlém rozešla, chtěla soudně zabránit střídavé péči, a to přesto, že malý chlapec před soudem uvedl, že se mu stýská po jeho tatínkovi. Geislerová tak nakonec spor prohrála a nevysoudila dokonce ani požadované vysoké výživné. Shenar si pro deník Expres.cz pochvaloval, že se soudkyně „nenechaly oblafnout žádnou lží a hereckým výkonem“. Veřejně vzkázal otcům, kteří chtějí bojovat o své děti, aby se nebáli, protože doba se naštěstí změnila.
Žena z pivní pěny
Den nato se Anna Geislerová objevila na ČT24 coby jedna z tradičních tváří Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Tentokrát nebojovala za práva stejnopohlavních párů, ale moderátorce veřejnoprávní televize se pochlubila, že její šaty, které si oblékla na zahajovací ceremoniál, jsou vyrobené z plzeňského piva, které prý máme všichni nejraději: „A já se cítím jako žena, vystupující z pivní pěny. Je to krásný. Jenom si říkám, že by bylo nejlepší, kdyby mně někdo přinesl ten půllitr piva na ten koberec, ale to by už zase bylo moc.“ Škoda, že nevíme, co ten večer říkala na vtipné narážky Marka Ebena, který ironicky vtipkoval právě na úkor piva a volby pohlaví. Přítomným dámám o přestávce doporučil možnost využití volných pánských záchodků s tím, že na volbu pohlaví má přece každý právo.
Zdroje: Česká televize, Expres.cz