Bláznivé chyby ve filmu Což takhle dát si špenát unikly i štábu: Jak mohli zamknout člověka zvenčí?
Bláznivá komedie, která je plná absurdních zápletek a zmatků, je mezi diváky poměrně oblíbená. Ve filmu Což takhle dát si špenát! excelovali Vladimír Menšík, Jiří Sovák a Iva Janžurová. Věděli jste, že hrozilo, že film nakonec vůbec nevznikne?
Důvodem byl stále rostoucí rozpočet. Řadu scén totiž nešlo točit v reálných lokacích, proto bylo nutné stavět kulisy. Rozpočet se vyšplhal na neuvěřitelných 5 milionů československých korun. V dnešní době je to možná částka, nad kterou se nikdo nepozastaví. Na tehdejší poměry to však bylo opravdu hodně peněz na vznik filmu. A jak to tak bývá, ani filmu s tak velkým rozpočtem se nevyhnuly určité chyby. Proklouzly mezi prsty tvůrcům a odhalili je až ti nejpozornější diváci.
Klíč na špatné straně
Liška a Zemánek jdou ve filmu jako kluci vyloupit poštu. Poštovní úřednice volá na pana Horáčka, který je podle zvuku splachování na toaletě. Liška tedy neváhá a na záchodě ho zamkne. Obvykle však bývá klíč na záchodě z vnitřní strany, aby se mohl zamkout ten, kdo na toaletu jde. Zvenku klíč nikdy nebývá. Stejná chyba se objeví také v dětském domově, kde zamykají zřízence. I tehdy jsou zázračně veškeré klíče na chodbě místo uvnitř kanceláří.
Kalendář není lhář. Pamatujete si scénu, kdy Iva Janžurová volá na policii? V tu chvíli je vidět v prostoru také kalendář, kde je uvedený měsíc červenec. Děj se však pravděpodobně o prázdninách neodehrává. Sice to není nikde přímo řečeno, ale podle všeho se děj odehrává ve školním roce. Jak si jinak vysvětlit, že Iva Janžurová ve své roli vodí děti do školy? Ve filmu se dokonce objeví i scéna z vyučování.
Chyba s automatickými dveřmi
Automatické dveře hotelu, kam se přichází ubytovat dona Isabela nemohly být nikdy opravené tím, že portýr mával před fotobuňkou rukou ve chvíli, kdy mezi vysílačem a přijímačem stála právě dona Isabela. Vždyť ona sice byla dveřmi uvězněná, ale také překážela signálu. To znamená, že dveře měly zůstat zavřené po celou dobu, co Isabela tělem a sukní přerušovala paprsek. V případě poruchy pak měl portýr zmáčknout tlačítko pro nouzové otevření, které dveře určitě měly.
![shutterstock_2259663681 1 | TVGURU.cz Památník Vladimíra Menšíka](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/11/lucie-stribrna/shutterstock_2259663681-1-1300x867.webp)
Tykání nebo vykání
Tak tato chyba se opakuje v několika různých filmech a seriálech. Mnohdy je problém v tom, zda si postavy tykají nebo si vykají. Podobně tomu bylo také u Zemánka a Lišky. Bohužel nepřejdou od vykání k tykání, ale střídavě si ve filmu vykají a tykají. A to je trochu zmatečné pro diváky.
Autobusy u letiště
Pamatujete si scénu před Ruzyňským letištěm, kdy Isabella a její suita nastupují do taxíku? V tu chvíli tam stojí autobusy Karosa ŠL 11. Když trojice přistoupí k taxíku, jsou autobusy dva. Jeden stojí přímo za taxíkem a má pod čelním sklem bílý nápis ČSA v modrém pruhu. Stejný nápis je také transparentně nad čelním sklem a přední směrovky autobusu jsou bílé. O několik sekund později jsou už autobusy celkem čtyři. Ten nejbližší má přitom nápis ČSA modrý v krémovém pruhu a přední směrovky jsou oranžové. Transparentní nápis na tomto autobusu zcela chybí. Navíc někam zmizel také řidič autobusu a místo toho se objevila žena v tmavě modré sukni.
Zdroj: fdb.cz, kfilmu.net, csfd.cz