Bodyguard prozradil, jak Angelina Jolie manipuluje dětmi proti Bradu Pittovi
V Hollywoodu se rozhořívá nová válka mezi Angelinou Jolie a Bradem Pittem, kteří patří mezi nejznámější bývalé manželské páry. Zdá se, že drama mezi těmito dvěma celebritami dosáhlo nových výšin, když se objevily zprávy, že Angelina Jolie manipuluje jejich dětmi, aby se obrátily proti jejich otci, Bradu Pittovi. Tento konflikt neustále plní titulní stránky bulvárních magazínů a znepokojuje fanoušky po celém světě.
Angelina Jolie a Brad Pitt byli kdysi považováni za dokonalý pár. Jejich vztah, který začal na natáčení filmu „Mr. & Mrs. Smith“ v roce 2004, se stal symbolem hollywoodské romance. Společně mají šest dětí: Maddoxe, Paxe, Zaharu, Shiloh a dvojčata Knoxe a Vivienne. Od jejich rozchodu v roce 2016 se však jejich vztahy stále zhoršují.
Podle informací z několika zdrojů včetně Page Six a TMZ Angelina Jolie aktivně pracuje na tom, aby se děti distancovaly od svého otce. Tato manipulace údajně zahrnuje negativní komentáře o Bradovi, neustálé připomínání jeho chyb a dokonce i omezení kontaktu mezi dětmi a jejich otcem, což potvrzuje i Tony Webb, někdejší rodinný bodyguard a zároveň bývalý příslušník britské armádní jednotky SAS, který měl být svědkem toho, jak Angelina dětem vysloveně zakazuje Brada kontaktovat.
Se syndromem zavrženého rodiče se v praxi setkáváme zejména u dětí po rozchodu či rozvodu rodičů. Jaký vliv má tento psychologický fenomén na zdraví dítěte a jaký má význam z právního hlediska?
Syndrom zavrženého rodiče
Syndrom zavrženého rodiče je pojem, který vznikl počátkem 80. let minulého století a který je používán pro příznaky, jež se objevují zejména u dětí po rozchodu či rozvodu rodičů. Projevy syndromu spočívají v tom, že dítě stojí na straně jednoho z rodičů a dlouhodobě, soustavně a neodůvodněně odmítá druhého z rodičů a nerespektuje jej. Tento postoj může přerůst i v urážky a nenávist vůči rodiči ze strany dítěte.
K syndromu zavrženého rodiče dochází zejména z důvodu manipulace jednoho z rodičů s dítětem, kdy jej proti druhému „navádí“, pomlouvá, snaží se s překazit jeho styky s dítětem a buduje vůči němu v dítěti zlobu či nenávist. K tomuto jednání se uchyluje zpravidla ten z rodičů, který má po rozchodu či rozvodu svěřeno dítě do své výhradní péče.
Negativní dopad syndromu na dítě
Toto jednání významným způsobem poškozuje nejen druhého z rodičů, nýbrž také samotné dítě. U dítěte, které je soustavně nabádáno k nenávisti vůči druhému z rodičů může v důsledku tohoto jednání docházet ke vzniku stresu, v jehož důsledku se u něj mohou rozvinout psychické obtíže – dítě ztrácí svůj svobodný názor, dochází u něj k izolaci od druhého z rodičů a narušení vztahů s příbuznými ze strany zavrženého rodiče, zabrzdění či poškození emocionálního, psychosociálního vývoje a tak dále.
Syndrom zavrženého rodiče z právního hlediska
Z právního hlediska pak odporuje jednání manipulujícího rodiče právním předpisům a zásadám definovaným v občanském zákoníku, kterými by se měl rodič při výchově dítěte řídit a respektovat. Jedná se zejména o porušení povinnosti vykonávat rodičovskou odpovědnost v souladu s nejlepšími zájmy dítěte, ve vzájemné shodě s druhým rodičem.
Rodiče mají povinnost jít dítěti příkladem, umožnit mu styk s druhým rodičem, řádně jej na tento styk připravit a zdržet se všeho, co by mohlo narušit vztah k dítěte k druhému rodiči, popřípadě toho, co by mohlo ztížit výchovu dítěte. Rodičovská odpovědnost je v takovém případě vykonávána v rozporu s právními předpisy.
Jde-li o možnosti obrany zavrženého rodiče proti jednání manipulujícího rodiče, vždy bude záležet na tom, zda a jaké řízení ve věcech dítěte probíhá – jestli a zda už bylo o péči a výchově dítěte rozhodnuto a do jaké míry se syndrom zavrženého rodiče u dítěte rozvinul.
Mimosoudní řešení: Zapojení orgánů poskytujících ochranu zájmů dítěte
S ohledem na nejlepší zájem dítěte je vždy žádoucí, aby v případě sporu ohledně péče o dítě nalezli rodiče vzájemnou shodu. Nejsou-li rodiče schopni nalézt shodu a dohodnout se ohledně podstatných záležitostí sami, přičemž jeden z rodičů začne s dítětem manipulovat ve svůj prospěch na úkor druhého rodiče, je vhodné zapojit do jednání další subjekty, jejichž úkolem je poskytovat ochranu zájmům dětí – v České republice se jedná zejména o orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) či rodinné poradny, které mohou svou činností přispět k odstranění problémů týkajících se péče o dítě a výchovy.
Soudní řešení
Není-li možné problémy řešit mimosoudní cestou, je oprávněným subjektem pro řešení záležitostí týkajících se péče o dítě soud, který může v případě rozporů rodičů a projevů manipulace nařídit rodičům dítěte účast na mimosoudním smírčím či mediačním jednání, rodinné terapii nebo jim může uložit povinnost navštívit odborníka v oboru dětské psychologie. Prozatímně, do doby, než bude o péči a styku s dítětem definitivně rozhodnuto, je možné využít také institutu předběžných opatření, která alespoň dočasně upraví poměry mezi rodiči a dítětem.
Ve fázi výkonu rozhodnutí pak mohou být využita opatření v podobě povinného setkání s mediátorem, stanovení plánu navykacího režimu za účelem zajištění postupného kontaktu dítěte s osobou oprávněnou ke styku s ním, styku rodiče s dítětem za současného dohledu OSPOD a podobně. Krajním prostředkem výkonu rozhodnutí pak může být odnětí dítěte pečujícímu rodiči, který neposkytuje součinnost při plnění navykacího plánu, maří snahy o nápravu vztahu mezi dítětem a rodičem, kdy jiné, méně invazivní prostředky, nejsou dostačující.
Důkazy a reakce
Podle TMZ bylo několik případů, kdy Angelina Jolie údajně bránila Bradovi ve styku s dětmi během dohodnutých návštěv. V některých případech dokonce děti odmítaly s Bradem komunikovat, což je dalším důkazem manipulace.
Brad Pitt se k těmto obviněním vyjádřil prostřednictvím svého právního zástupce, který uvedl, že Brad vždy usiloval o co největší zapojení do života svých dětí a že tyto praktiky ho hluboce zasahují. „Brad je oddaný otec, který miluje své děti a je odhodlaný bojovat za jejich blaho,“ uvedl jeho právní zástupce. Zcela v souladu s jeho slovy hovoří také právě Tony Webb, který je vzhledem k někdejší dlouholeté spolupráci s bývalým manželským párem v tomto incidentu zásadním a věrohodným svědkem.
Angelina Jolie na druhé straně tato obvinění popírá. Ve svém prohlášení uvedla, že vždy jedná v nejlepším zájmu svých dětí a že jejich pohoda a bezpečí jsou pro ni na prvním místě. „Moje děti jsou moji světci a já bych nikdy neudělala nic, co by jim mohlo ublížit,“ prohlásila Angelina.
Co bude dál?
Celý případ stále trvá a zdá se, že konec je v nedohlednu. Soudní bitva o opatrovnictví dětí pokračuje a fanoušci se jen mohou modlit, aby děti netrpěly více než je nutné.
Je zřejmé, že děti jsou v tomto boji ty nejzranitelnější. Psychologové i odborníci na rodinné právo zdůrazňují, že je klíčové, aby rodiče přestali používat děti jako nástroj v jejich konfliktech a místo toho se zaměřili na jejich blaho a stabilitu. Každý rodič by měl mít na paměti, že jejich chování má na děti přímý dopad a může ovlivnit jejich životy na mnoho let dopředu.
Situace mezi Angelinou Jolie a Bradem Pittem je složitá a emocionálně nabitá. Doufejme, že se podaří najít řešení, které bude v nejlepším zájmu jejich dětí a že se tento slavný pár dokáže usmířit alespoň v tom smyslu, aby jejich děti mohly vyrůstat v prostředí naplněném láskou a podporou.
zdroje:
pagesix.com, tmz.com, pravoprovsechny.cz – Mgr. Andrea Matejová