Jak bydlel geniální spisovatel Bohumil Hrabal: Půvabnou chalupu ukrytou v lesích naprosto miloval. Pojďte nahlédnout
Legendární český spisovatel Bohumil Hrabal nám dal nespočet nezapomenutelných knih. A podle nich vznikla řada úžasných filmů s osobitou poetikou. On sám hledal klid a inspiraci na své chatě v Kersku. Ta tam stojí dodnes a při pohledu na ni na člověka dýchne cosi „hrabalovského“. Pojďme se podívat, jak vypadala za dob svého majitele.
Spisovatel Bohumil Hrabal pocházel z Brna, pak se s rodiči přestěhoval do Nymburka a nakonec odešel do Prahy. Tam studoval na Univerzitě Karlově práva, ale lákaly ho i semináře filozofie, umění a literatury. Díky svým rodičům měl blízko i k divadlu. A tak nebylo divu, že od právničiny rychle zběhl a v životě se věnoval mnohem umělečtějším činnostem.
Hrabal napsal mnoho povídek, novel a románů. A jelikož šlo o soudobého spisovatele, tak když se leckterých jeho děl ujal režisér Jiří Menzel, spolupracoval s ním a psal pro něj i scénáře. Díky tomu vznikly snímky jako Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny nebo Slavnosti sněženek.
Poetická chaloupka ukrytá v lesích
Když Bohumil Hrabal zrovna nespolupracoval na natáčení nebo nepobýval ve své oblíbené pražské hospůdce U Zlatého tygra, jezdil na svou chatu na Nymbursku. Koupil ji v roce 1965 a byla to v podstatě náhoda – našel si ji na inzerát.
Měla zvláštní obdélníkový tvar s vykrojeným horním rohem, kde byla umístěna prostorná rohová terasa i se schodištěm vedoucím dolů. I střecha byla rovná. A na první pohled každého zaujaly její zelené dřevěné prvky – zelená garážová vrata v přízemí pod terasou, okenice i vchod do prosklené „vechtrovny“.
Chatu Bohumila Hrabala můžete najít v malebném Kersku, v lesích, pod evidenčním číslem 274. Je to ráj houbařů i turistů, lesy jsou udržované a chatová osada je doslova utopená mezi nimi. Chaty jsou tu různorodé, dnes už leckteré hodně moderní, ale tehdy bývaly postarší a většinou skromně zařízené. Nejinak tomu bylo i u té Hrabalovy.
Pokud zrovna neodpočíval, nezahradničil nebo se nevěnoval psaní, díval se na televizi, hrál mariáš a odpočíval. Centrem chaty byla jedna místnost propojující obývací pokoj a kuchyň. Právě kuchyně s modrým obložením byla skromně zařízená a praktická, vařilo se na kamnech, pod jejím oknem stávala lavice. Vybavení bylo obyčejné a jen to nejnutnější.
Hrabal byl vášnivým kuřákem, a tak měl hned na pracovním stole vedle psacího stroje popelník a nezbytné cigarety. Jídelní dřevěný stůl byl postavený trochu v zákoutí a pohodlně se k němu vešlo osm stolovníků. Opodál stála malovaná truhlice a postel, nad ní dřevěný věšák. A na zdech bylo mnoho různorodých obrázků.
Skromné vybavení chaty Bohumila Hrabala
V chatě si Bohumil Hrabal topil malými kamínky na dřevo a nábytku v ní měl jen málo. Spíš šlo jen o nejnutnější vybavení jako postel, pár skříní, zrcadlo nebo poličky. Vnitřek chaty ostatně není nijak velký, takže se toho tam ani o moc víc nevešlo. A Hrabal tady žádný luxus nepotřeboval.
„Prostor je poměrně malý a stísněný,“ řekl pro Novinky.cz ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. Právě toto muzeum se sídlem v Nymburce se o chatu stará, plus má expozici věnovanou Hrabalovi přímo ve svých vlastních prostorách.
Tehdy na chatě kromě Hrabala pobývaly i jeho kočky. Měl jich několik a do Prahy je s sebou nevozil. Takže sem dojížděl každý den autobusem, aby se o ně postaral. Vždy, když přicházel, prý už mu utíkaly naproti.
„Byl jsem student a jezdil jsem s ním občas autobusem do Prahy, někdy mi držel místo a povídal celou cestu,“ vzpomínal na slavného spisovatele pro Novinky.cz starosta Hradištka Vlastimil Šesták.
Dnes se do legendární Hrabalovy chaty může podívat kdokoliv. Po jeho smrti, ke které došlo za podivných okolností, kdy v necelých 82 letech vypadl z okna, byla chata prodána. Noví majitelé ji po nějakém čase prodávali znovu a podařilo se ji za necelých 10 milionů korun získat Středočeskému kraji – ten tu pak nechal zřídit malé Hrabalovo muzeum.
Zdroje: novinky.cz, aktualne.cz