Bolest hlavy? Naučte se, jak jí předcházet pomocí jednoduchých tipů
S bolestí hlavy se bohužel s nejvyšší pravděpodobností setkal úplně každý. Frekvence, s jakou se u vás tato nepříjemnost vyskytuje, může být ovlivněná nejen geneticky, ale i různými návyky a životním stylem.
Předcházení bolesti hlavy nemusí být vždy jednoduché. Existuje totiž celá řada důvodů, jak si ji můžete přivodit. Pokud však budete dodržovat základní pravidla a zvyky, dokážete alespoň částečně snížit riziko jejího vzniku.
V hlavní roli úřaduje spánek
Spánek je nejen skvělou prevencí bolestí hlavy, ale i klíčem pro celkové zdraví organismu. Bohužel jej však lidé velmi často berou poměrně na lehkou váhu. To byste však rozhodně neměli. Obzvláště v případě, že se potýkáte s častými bolestmi hlavy.
Základním stavebním kamenem každého lidského dne by mělo být sedm až devět hodin kvalitního spánku. Abyste si nicméně vybudovali maximálně efektivní obranný val proti bolestem hlavy, dostatečně dlouhý spánek nemusí sám o sobě stačit. Důležitá je i jeho pravidelnost. To znamená, že byste každý večer měli chodit spát v přibližně stejnou dobu. V podobný čas byste se měli taktéž probouzet, i když v tomto případě mohou být časy klidně lehce odlišné.
Stěžejní je, abyste se neprobudili v REM fázi spánku (tato fáze je charakteristická rychlými pohyby očí, nepravidelným dechem a vyšší tepovou frekvencí). Jak toho docílit? V dnešní době najdete aplikace, které vám v tom pomohou. Většina z nich funguje na velmi jednoduchém principu. Nejdříve si nastavíte časové rozmezí, ve kterém se chcete probudit. Aplikace potom aktivuje budík ve vybraném časovém rozmezí, jakmile podle vašich tělesných funkcí pozná, že se nacházíte v NON REM fázi spánku. Často je však nutné, abyste vlastnili chytré hodinky.
V neposlední řadě by měl být spánek kvalitní. Proto byste měli dodržovat spánkovou hygienu. Její součástí by měl být pravidelný pohyb, optimalizovaný stravovací režim, vyhýbání se náročným aktivitám před spánkem, usínání a probouzení přibližně ve stejnou dobu či zavedení uspávacích rituálů (velmi vhodná může být například meditace). Taktéž byste neměli pracovat nebo provádět psychicky či fyzicky namáhavé aktivity ve stejné místnosti, v níž spíte. Nakonec je velmi žádoucí, abyste se vyhýbali pohledu do mobilního telefonu či počítače. Pokud se do elektronických zařízení koukat musíte, nastavte si noční režim. Nápomocné mohou být i speciální brýle, které blokují škodlivé záření.
Ke každému typu bolesti hlavy můžete přistupovat v rámci prevence odlišně
Existuje celá řada typů bolesti hlavy, a tak v některých případech může kromě dodržování spánkového režimu pomoci i jiná forma prevence.
Například proti tenzní bolesti hlavy, kterou trpí lidé nejčastěji, bojujte správným držením těla. Choďte narovnaní a u počítače neseďte zkroucení jako paragraf. Ženy by se měly vyhnout častému nošení kabelek. Původcem tenzní bolesti hlavy mohou být i ztuhlé svaly v oblasti krku či ramen. Proto byste měli dbát na pravidelné protahování a posilování. Pokud však nemáte dostatečné vědomosti v oblasti cvičení, raději si na pomoc přivolejte certifikovaného fyzioterapeuta. Jinak byste si mohli naopak ublížit. A jak poznáte, že máte co dočinění právě s tenzní bolestí hlavy? Jedná se o tupou, tlakovou bolest, která se vyskytuje na obou stranách.
Jednou z nejintenzivnějších bolestí hlavy je klastrová. Jedná se o extrémně silnou bolest hlavy, která je přítomná zejména v oblasti očí. Bohužel dosud není známý žádný její spouštěč. Akutní případy se každopádně mohou léčit inhalacemi kyslíku či podáním tryptanů.
Poměrně známá je i migréna. Abyste se ji vyhnuli, dodržujte pravidelný pitný režim a snažte se vyhnout stresu. Pro migrény jsou taktéž typické různé spouštěče, které byste se měli pokusit najít. U každého pacienta jsou odlišné. Velmi často mezi ně nicméně patří: pohled do jasného (nebo blikajícího) světla, změny počasí, znečištěné ovzduší, chlad nebo hluk.
Někdy se můžete setkat i s pojmem kofeinová bolest hlavy. Ta může být výsledkem nadměrného příjmu kofeinu.
Zdroje: idnes.cz bezhladoveni.cz mojezdravi.cz